II HOEVEEL VERDIEN JIJ EIGENLIJK? 10 NIEUWS Volgens de Fiod is er een run op bepaalde modellen Verkopers van exclusieve en peperdure horloges moeten zich beter wapenen tegen fout geld. Politie en de Fiod uiten hun zorg over criminelen die met misdaadgeld inkopen. Onlangs is een verkoper gearresteerd wegens witwassen. Horloge van 75.000 euro Nationaal Salaris Onderzoek Ze duiken in vrijwel elk opspo ringsonderzoek op: peperdure horloges van merken als Rolex, Patek Philippe of Audemars Pi- guet. Soms nog nieuw in de doos, verstopt in de meterkast of achter een plint. In beslag genomen merkhorloges hebben al gauw een waarde van een paar duizend euro. ,,Maar soms spreek je over tonnen of zelfs miljoenen'', zegt Fiod- rechercheur Pascal*. De waarde van merkhorloges is de afgelopen jaren geëxplodeerd. In criminele kringen is er een run op bepaalde modellen, ziet de Fiod. Er wordt gerust de dubbele prijs betaald om een gewild model om de pols te hebben. Exclusieve horloges gelden als statussymbool, zegt Pascal: ,,Aan het horloge kun je aflezen hoe hoog iemand op de criminele ladder staat. Ze maken elkaar helemaal gek.'' Om nieuwe horloges te kopen, zijn criminelen genoodzaakt aan te kloppen bij gerenommeerde ju welierszaken. De import van Ro- lex, Patek Philippe en Audemars Piguet is voorbehouden aan zoge heten authorised dealers. ,,Je kunt daar als crimineel natuurlijk niet aankomen met tienduizenden eu ro's aan cash. Dus doen criminelen het slim'', legt Pascal uit. ,,Ze scha kelen een tussenpersoon in, die het horloge via zijn bankrekening koopt. Maar de crimineel komt zelf DOMEINEN mee om het horloge uit te zoeken en op maat te laten maken.'' En daar plegen de verkopers bij juweliers valsheid in geschrifte, stelt de rechercheur. ,,In de boek houding staat dat persoon A het horloge heeft gekocht, terwijl de verkoper weet dat de echte koper persoon B is. Zo faciliteert de ver koper bij witwassen.'' De Fiod en politie hebben om die reden onlangs een verkoper van dure horloges opgepakt. De man wordt verdacht van hulp bij het witwassen door zware crimi nelen en valsheid in geschrifte. Omdat de zaak nog voor de rechter moet komen, doet de politie er geen verdere mededelingen over. Fout geld De juweliersbranche moet meer doen om fout geld te weren, vin den Fiod en politie, die gesprek ken heeft gevoerd met dealers in Nederland. ,,We begrijpen dat het voor de leiding moeilijk te contro leren is of er wordt gerommeld met eigendomspapieren. We vin den wel dat de interne controles moeten worden aangescherpt. En juwelierszaken moeten weten dat wij niet schuwen ze aan te pakken als wij misstanden tegenkomen.'' Volgens Pascal bevinden verko pers achter de toonbank zich in een kwetsbare positie. ,,Ze kunnen makkelijk worden beïnvloed. Cri minelen proberen vriendschappe lijke banden aan te gaan, of juist druk te zetten. Kijk naar hoe grote criminelen of loverboys opereren. Diezelfde tactieken passen ze toe bij horlogeverkopers.'' Ook sluit hij niet uit dat sommige verkopers door criminelen betaald worden voor hun medewerking. Waarom zijn dure horloges zo in trek bij criminelen? Financieel re- Aan het horloge kun je aflezen hoe hoog iemand op de criminele ladder staat chercheur Paul* van de politie deed er onderzoek naar. „Horloges gelden niet alleen als statussym bool, ze zijn ook nog eens waarde vast, dus een goede investering en witwasmiddel. Horloges worden in het criminele circuit ook ge bruikt als betaalmiddel bij drugs deals of voor liquidaties." Vooral Rolex is in het circuit zo gewild, dat criminelen er niet voor terugdeinzen geweld te gebruiken. In december vorig jaar deelde de rechtbank nog straffen tot vijf jaar uit aan leden van de zogenoemde Rolexbende. Onder anderen Estelle Cruijff en de vader van Ni- colette van Dam werden slachtof- Doe mee en win een extra maandsalaris! Het Nationaal Salaris Onderzoek geeft inzicht in salarissen en arbeidsvoorwaarden in Nederland. Ga naar Intermediair.nl/salaris. vul de vragenlijst in en maak kans op een bruto modaal maandsalaris t.w.v. 2.816. GA NAAR INTERMEDIAIR.NL/SALARIS dinsdag 6 april 2021 Misdaadgeld verdwijnt in merkhorloges Koen Voskuil Amsterdam Bij Domeinen Roerende Zaken leverden diensten als de politie en Fiod in 2019 1056 in beslag genomen hor loges in. In 2020 waren dat er 944. Daar zat een horloge tussen van 75.000 euro. Hor loges die definitief in beslag worden genomen, worden geveild. De opbrengst vloeit naar de schatkist. Schaap en Citroen is de authorised dealer van Rolex. Het bedrijf bevestigt gesprek ken met de politie te hebben gevoerd. De gearresteerde verkoper werkt niet bij één van hun vestigingen. Het be drijf wil niet ingaan op vragen, maar zegt interne procedures te hebben om aan wet- en re gelgeving te voldoen. ,,Deze procedures worden regelma tig aangepast, en we onder houden goed contact met de autoriteiten." Populair bij criminelen: 1 Rolex 2 Patek Philippe. 3 Audemars Piguet 4 Richard Mille 5 Omega en Cartier Politie en Fiod willen dat juweliers waakzamer worden bij de ver koop van peperdure horloges. foto hollandse hoogteafp - Fiod-rechercheur Pascal intermediair Snyenrode

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10