Ook zonderfestivals valt er genoeg te ontdekken I 1 Wat is gaande in de muziek? Nu veel festivals (weer) van de baan zijn en muziekwinkels gesloten, is het lastiger om bij te blijven. Maar met deze tips hoef je niets te missen. 29 ormaal gesproken zou het festivalseizoen dit weekend worden geopend met Paaspop in Schijndel, traditioneel het eerste grote openluchtfestival van het jaar. Vanwege corona is het uitgesteld naar het eerste weekend van september. De organisatie van Pinkpop besloot dinsdag de editie van dit jaar te an nuleren en in te zetten op juni 2022, de Amerikaanse rockband Pearl Jam heeft alvast beloofd te komen. Hoe pik je dan nieuwe muziek op, nu muzikanten die niet op een po dium kunnen presenteren? Een schrale troost: ze zitten niet stil. ,,Er is volop nieuwe muziek'', zegt Atze de Vrieze, muziekjournalist van de VPRO. ,,Er is dit voorjaar genoeg aanbod, zowel van grote als van nieuwe artiesten.'' Nu alleen nog vinden. Luisteren via de app JQBX De Vrieze: ,,JQBX heb ik vorig jaar ontdekt. Daarmee luister je met an deren naar muziek op Spotify. Het is alsof je op een feestje bent en ieder een daar omstebeurt een plaatje mag draaien. Je komt ook echt in een wachtrij. Alleen luisteren kan ook, net als duimpjes omhoog of omlaag geven en muziek in een playlist voor jezelf opslaan. Ik ontdek hier veel nieuwe muziek, dankzij mensen die ik niet per se ken. In deze app ga je een soort kamers in waarin je allemaal naar dezelfde mu- 'Vroeger gingen de handen omhoog als er een goede plaat werd opgezet, nu de duimen' ziek luistert en je laat verrassen. Die anderen kunnen vrienden zijn, maar ook wildvreemden. Ook merk je wat andere mensen ergens van vinden. Vroeger gingen de handen omhoog als er een goede plaat werd opgezet, nu de duimen.'' Release Radar Spotify Verreweg de meeste muziek werd ook voor corona toesloeg al ge- streamd. Daar zijn allerlei mogelijk heden voor, bijvoorbeeld via apps als Tidal (streamt op cd-kwaliteit) en Deezer. Maar de grootste is natuurlijk Spotify, die volgens cijfers van afge lopen zomer door de helft van alle Nederlanders gebruikt wordt. De Vrieze: ,,Spotify heeft een aan tal slimme trucs uitgehaald, zoals Release Radar. Die raadt nieuwe mu ziek aan op basis van de muziek die je eerder hebt geluisterd. Dat vinden mensen heel fijn, omdat het ergens op slaat. Als jij vaak naar Pearl Jam luistert en er komt een nieuw num mer van die band uit, dan krijg je dat aangeraden.'' Dat niet alleen: de app laat je ook horen dat een nieuwe artiest mis schien wel net zo bij je in de smaak valt. Dat doet Spotify in playlists met namen als 'Made in NL' en 'In je Moerstaal'. Spotify Benelux liet onlangs weten bij het maken van playlists extra aandacht te geven aan lokale artiesten en dat niet alleen: Spotify zegt zich ook verantwoorde lijk te voelen voor het aanraden van meer vrouwelijke artiesten. Je kunt Spotify zowel gratis gebrui ken als met een betaald abonnement (Spotify Premium). Wie dat afsluit, hoort geen reclame meer en kan on- Blijft de wei leeg? 'Release Radar van Spotify raadt nieuwe muziek aan op basis van wat je eerder luisterde' beperkt in tientallen miljoenen nummers grasduinen. Ook populair is Spotify Premium Family (één account voor maximaal zes gezins leden), Premium Student (voor de krappere studentenbeurs) en Pre mium Duo (voor twee mensen die op hetzelfde adres wonen). Internet(wereld)radio Dankzij een paar handige apps (TuneIn, iHeartRadio) is het tegen woordig supermakkelijk om radio zenders van over de hele wereld in de Hollandse huiskamer te krijgen. Zelfs zenders met alleen maar filenieuws uit China zijn opeens bereikbaar. Wie zich een weg baant door dat gigantische aanbod merkt dat dit mooie ontdekkingen oplevert. FIP, de radiozender van de publieke omroep in Frankrijk, is zo'n ontdekking. Die zender, vrijwel helemaal zonder pre sentatoren, wisselt een weemoedig oud soulnummer moeiteloos af met een rustig nieuw singer-songwriter- liedje of zelfs met een paar minuten klassiek. Alles is zorgvuldig uitgeko zen en sluit op elkaar aan. Zo streelt FIP (France Inter Paris), het oor. In de app van de zender staat keurig welk liedje er wordt gedraaid: houd pen of smartphone bij de hand te om alle ontdekkingen te noteren. Trends vind je op TikTok Kinderen ontdekken muziek vooral via de wereldwijd razendpopulaire app om filmpjes mee te maken: TikTok. In die app komen soms op eens hits bovendrijven die oudere muziekliefhebbers bekend in de oren klinken. Een hit als Jingle Bell Rock uit 1957 bijvoorbeeld schalde rond kerst opeens weer door de huiskamer. Bij de meeste nummers horen dansjes en dankzij die dansjes worden nummers weer hits. 3voor12 Luisterpaal Muziekplatform 3voori2 van de VPRO heeft een website met muzieknieuws, recensies en de onvolprezen Luisterpaal. Daar vind je een selectie van nieuwe muziek, die je meteen kunt beluisteren. De redactie maakt wekelijks de een uur durende podcast 'Niet te missen', over wat die week verschijnt. Boven dien heeft 3voori2 op Spotify een playlist #nieuwemuziek. GO ZATERDAG 3 APRIL 2021 Tune in op nieuwe muziek en artiesten ANTON SLOTBOOM Live een nieuwe lievelingsband ontdekken, zoals hier tijdens Low lands 2018, is er even niet bij, maar online is genoeg te vinden. foto anp Festivalorganisaties staan voor lastige keuzes: doorgaan of doorschuiven? Paaspop en Zwarte Cross verschuiven naar september. Pinkpop, North Sea Jazz en Best Kept Secret zijn geannu leerd. Down The Rab bit Hole staat voorals nog gepland voor het eerste weekend van juli en Lowlands voor 20-22 augustus. Kijk voor de actuele festivalagenda in Nederland op 3voor12.vpro.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 81