II 7 Ja, Mark Rutte is wéér beschadigd. Ja, de formatie wordt lastig. Maar de VVD-leider is zeker geen sta-in- de-weg geworden bij de formatie, vinden ze binnen zijn eigen partij. „Juist niet", zegt prominent Neelie Kroes bijvoorbeeld. De VVD-fractie gaat erover wie ze naar de onder handeling sturen. Niemand anders een meerderheid in de Tweede Ka mer steunt Marks zelf gegeven op dracht om het vertrouwen te her stellen." Oud-VVD-minister Frits Kort hals Altes kan er kort over zijn: ,,De VVD-fractie gaat erover wie ze naar de onderhandeling sturen. Niemand anders. De dames en he ren van andere partijen zullen het ermee moeten doen." Nederig Partijkopstuk Neelie Kroes denkt zelfs dat 'een nederige versie van Mark' het proces kan helpen. ,,Rutte is juist niet een sta-in-de- weg nu. Hij is geen brekebeen, be zie zijn staat van dienst maar. Er zijn nu hang-ups, maar daardoor kan Mark zich nu niet permitteren heel dwars te gaan doen." „Bovendien", zegt ze. ,,De bur ger wil dat er vaccinaties zijn voor wie dat willen, de normale econo mie terug. Laten we het oog op de bal houden, dit was een bescha mende vertoning geworden zon der winnaars. Een chaos waar ie dereen de wonden likt. Maar na het kreunen en steunen, moeten ook de andere fractieleiders over hun schaduw heen stappen." Sterker nog, zegt oud-Tweede Kamerlid Ton Elias, D66-leider Si- grid Kaag mag wel een toontje la ger zingen. ,,Dit was operatie 'be schadiging Rutte'. Dan kan ze Met een ik-lieg-écht-niet-verdedi- ging redde Mark Rutte zijn baan als demissionair premier, maar als het aan andere partijen ligt, ver liest hij wel het VVD-leiderschap. Zo merkte D66-leider Sigrid Kaag op dat het 'niet vanzelfsprekend is' dat een VVD met Rutte nog langer 'het voortouw zal krijgen' in de formatie. 'Nou, nou, grote woorden', dacht VVD'er Fred Teeven daar over, toen hij donderdagnacht de tv uitzette, aan het eind van het debat. Een paar uur slaap later zegt de voormalig staatssecretaris: ,,Als mevrouw Kaag denkt te kunnen gaan regeren met zeven linkse par tijtjes moet ze dat maar lekker gaan doen, schrijf dat maar op. Dan ligt de boel binnen 1,5 jaar op z'n gat, alsjeblieft zeg, kom nou toch." Het is een breed gedragen con clusie binnen de VVD. Ondanks de harde woorden van D66 en CDA is de VVD, nog 'steeds de grootste partij', nodig voor een volgend kabinet en Rutte de 'on betwiste leider', zegt ook oud-mi nister Uri Rosenthal. ,,Nog geen twee weken geleden hebben nog bijna twee miljoen mensen op hem gestemd. Basta." Flegmatiek En de vergeetachtigheid dan? De leugens wellicht? Teeven ver woordt het scherper dan andere prominenten, maar met dezelfde kern: ,,Mark belazert mensen niet. Echt niet. Ja, dit is misgegaan. Te gehaast wellicht, te flegmatiek. Een minder momentje. Maar geen reden om in de hoek te gaan staan." Rutte als iemand die je er niet bij wilt hebben? ,,Neen'', zegt Ro- senthal. ,,Neen. Punt. Kijk het woordelijk verslag er maar op na, straks in de formatie veel meer binnenhalen." Begrijp hem goed, daar vindt Elias 'niets mis mee'. ,,Ik heb geke ken naar het debat zoals een zoö loog naar dieren kijkt. En wat zie je dan? Gemiep over wie wanneer met wie belde. Ik geloof namelijk niet dat er gelogen wordt. Want dan doen ze het allemaal. En het is schier onmogelijk om vijf mensen op dezelfde wijze over hetzelfde te laten liegen. Natuurlijk zijn er din gen misgegaan: de duivenfokver- enging in Muiden heeft de admi nistratie beter op orde, wat een bende. Ik praat niets goed, als er over Omtzigt gesproken is om hem weg te promoveren, zou dat verkeerd zijn. Kaag mag dat ge woon gebruiken. Maar kom dan niet met dat morele geleuter over nieuw leiderschap. Dit was ge woon een staaltje machtspolitiek." Karaktermoord Zo ziet Melanie Schultz van Hae- gen, oud-minister en Rutte-ver- trouweling, dat ook. Ze spreekt van 'karaktermoord': ,,Op iemand die al meer dan tien jaar alles geeft. Terwijl bij politiek ook hoort dat je sorry zegt.'' Dat zowel Rutte als de verkenners zich niet konden her inneren dat Omtzigt tekort zou zijn gedaan, begrijpt ze. ,,Ik ben zelf lang minister geweest en weet vaak ook niet meer wat ik in alle drukte en tijdens lange nachten heb gezegd. Ik merk gewoon heel weinig empathie en inlevingsver mogen bij de andere partijen." Rutte zit lang, dus dan 'blijf je nooit ongeschonden', zegt Schultz. ,,Maar ik vind het echt ab surd als andere partijen nu zouden zeggen: we willen wel met de VVD, maar niet met hem. De VVD is met afstand de grootste gewor den en veruit de meeste stemmen gingen naar Mark Rutte." Kritiek Dat vertrouwen van de VVD-kie- zer is niet weg, bleek gisteren uit een peiling van EenVandaag. Oud-minister Henk Kamp, ook voormalig informateur, vindt overigens 'de suggestie' dat Pieter Omtzigt minister zou worden 'een heel normaal standpunt'. ,,Hij levert al zeventien jaar kritiek. Bewijs maar dat je het zelf wel kunt en het beter doet." Kamp hekelt eveneens het felle verzet tegen Rutte. ,,Kaag heeft al les heel scherp neergezet en ook Hoekstra houdt fors afstand. Dat brengt een nieuw kabinet niet dichterbij. Je kan er tenslotte niet omheen dat de VVD veruit de grootste is, met tien zetels meer dan D66. Wil je een stabiel kabi net dan mag er wel wat meer res pect zijn voor de VVD en de VVD- kiezers." zaterdag 3 april 2021 GO Mark kan prima door,vinden z'n VVD-vrienden en -vriendinnen Mark Rutte in onderons jes met partijgenoten. Met de klok mee: Renée Jones- Bos en Jozias van Aartsen, Neelie Kroes, Fred Teeven, en Ton Elias. fotos hollandse HOOGTE - Frits Korthals Altes Tobias den Hartog David Bremmer Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7