9.4.2011 Drama Alphen aan den Rijn Hans probeert zijn zoon te helpen. Om rust te vinden, gaan ze samen wandelen. Ze komen langs een vijver, omringd door bloemen en bomen. Kijk, wijst de vader. Het nest van een waterhoen. Maar Tristan ziet alleen verrotting. 16 Hij koopt een apparaatje dat aanwezigheid van geesten zichtbaar maakt Die eerste wandeling zal de laatste zijn. Hans kan de schoonheid van het leven niet aan Tristan laten zien. Niet in de natuur. Vermoede lijk ook niet met A song for Tristan, het schilderij dat hij voor zijn zoon maakte. En de dagen van Tristan worden alleen maar donkerder. Hij wil wraak nemen op God. In 2010 koopt hij een revolver. Eén persoon vertelt hij wat hij van plan is: zelfmoord plegen en daarbij ande ren ook neerschieten. Zelfs de beoogde plek komt ter sprake: De Ridderhof. Het buurtwinkelcen trum op een steenworp afstand van Tristans huis. Waar hij als jongetje al kwam, aan de hand van zijn moeder. De vriend luistert. En houdt het voor zichzelf. In mei 2010 stopt Tristans behandeling bij de ggz. Hij wil niet meer, vindt niet dat hij ziek is, ontkent thuis depressief te zijn. Zijn moeder vraagt er nog naar, als ze Tristan uit het raam ziet staren. 'Tris, je wordt toch niet weer depressief?' Gauw gaat Tristan aan de slag. De stemmen die hij in zijn hoofd hoort, ziet hij niet als onderdeel van zijn wanen. Nee, het zijn entiteiten, die écht tegen hem spreken. Hij zoekt de stemmen nu ook op. Tristan begint zichzelf paranormaal onderzoeker te noemen. Hij koopt een EVP-speler, een apparaatje dat zoekt naar frequenties. Tussen de ruis door is te horen wat geesten te vertellen hebben, zo claimt de ge bruiksaanwijzing. Op een bijbehorend apparaatje zijn vijf lampjes te zien, die van groen tot rood kunnen oplichten en vertellen hoe sterk een geest aanwezig is. Hij neemt het ding mee, naar een begraafplaats. De één zal zeg gen dat het een manier is de stem men in zijn hoofd te verklaren. Een ander dat hij zich begeeft in een bovennatuurlijke wereld die bestaat, tussen machten die je over kunnen nemen. Maar nu vertelt Tristan wat hij meemaakt, als on derzoeker. Hij spreekt boodschap pen in. Soms gebruikt hij een ouij- abord, met letters en cijfers. Tris tan stelt vragen aan het dodenrijk. Probeert antwoorden te krijgen. Hij heeft een nieuwe baan gevon den, in een distributiecentrum in Woerden, maar verliest die alweer snel. Deze keer is het geen wange drag, dat daartoe leidt. Er is ge woon niets meer voor Tristan te doen, in februari 2011. Nog een paar maanden. Dan is het 9 april. De dag waarop Eric Harris, de schutter van Colum bine, werd geboren. De dag waarop Tristan iets vreselijks gaat doen. Vlak voor zijn ontslag heeft Tristan een semiautomatisch ge weer gekocht. 25 kogels krijgt hij erbij - extra magazijnen moeten uit Amerika komen. Die bestelt hij, met nog veel meer spullen. Een kogelwerend vest. Een speci aal vizier, met een rood mikpunt. Een camouflagebroek. Een ring met een pentagram, een duivels symbool met twee punten van de ster naar boven. In maart heeft hij alles wat hij nodig heeft. Naast zijn semiauto- matische Smith Wesson ook een pistool en een revolver. Alle maal legaal: volgens zijn papieren mag Tristan vijf wapens bezitten. Hij bewaart ze in een kluis in de kelder van de flat, net zo één als zijn vader daar heeft. Elkaars code kennen ze niet. Er is wel een af spraak, tussen vader en zoon. Een soort contract. Tristan heeft erin beloofd dat hij zijn wapens in zal leveren als hij zich weer slecht gaat voelen. De dagen tellen af naar zaterdag 9 april 2011. In maart heeft een kernramp plaats, in Fukushima, Japan. Tristan wordt erdoor gegre pen. Dat juist nu, na de ramp in Tsjernobyl in zijn geboortejaar, weer een kernramp heeft plaatsge vonden. Hij gaat vaker naar de schietbaan in Nieuwkoop. Daar zien ze hem graag, die beleefde, rustige jongen die met twee woorden spreekt. Opvallend bedreven is die nette jongeman ook, na inmiddels meer dan honderd bezoeken aan de schietbaan. Je zou bijna kunnen zeggen dat hij is geworden wat hij aan een moeder vertelde te willen worden: scherpschutter. Op donderdag 7 april schiet hij samen met zijn vader. In Nieuw koop vraagt hij dan of de munitie die hij bestelde al binnen is. Dat dat niet het geval is, is voor hem geen probleem. Hij heeft die niet meer nodig, zegt hij. En Tristan zoekt wéér naar in formatie over Columbine. Hij wil vooral alles weten over dat ene meisje, het eerste dodelijke slacht offer dat viel door de hand van Eric Harris. Rachel Scott was gelovig en werd na haar dood door vier ko gels welhaast een martelaar. India nenverhalen gingen over hoe zij en een ander meisje 'ja' gezegd zouden hebben, toen hun voor de trekker werd overgehaald was ge vraagd of ze in God geloofden. In de weken voor de schietpartij in Alphen aan den Rijn zoekt Tristan online bijna negentien uur naar informatie over de bekendste schietpartij van allemaal. Het is vrijdag. Nog één dag. Tris tan ruimt zijn kamer op. Aan de muur hangen schilderijen die zijn vader maakte. Nog een laatste keer gaat hij naar een schietbaan, nu in Den Haag. Daar haalt hij twee ma gazijnen op, koopt nog een derde exemplaar. En hij gaat naar De Ridderhof. Camera's leggen vast hoe hij voor de laatste maal als ogenschijnlijk gewone bezoeker door het winkelcentrum loopt. Op zaterdag staat de man die zijn dag- en nachtritme heeft om gekeerd tegen zijn gewoonte in om negen uur op. Zijn ouders ver telt hij dat hij naar de schietbaan zal gaan. Ze denken dat beter met hun zoon gaat. Ze hebben geen idee wat écht in zijn hoofd omgaat. Om 11.30 hoort zijn moeder een Riddert** ZATERDAG 3 APRIL 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 Slachtoffers worden door ambulances opgehaald. foto anp Tristans wapen in een AH-mandje. foto politie hollands midden ©030421/Tl Totaal vallen er 17 slachtoffers, van wie 7 doden (incl. dader)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 68