9.4.2011 Drama Alphen aan den Rijn In een kamer in een flat in Alphen kleedt Tristan van der Vlis (24) zich aan. Benen door zijn camouflagebroek. Een T-shirt over donkerblonde haren. Religions of the world, staat erop. En: shit happens on Saturday. Het is vandaag zaterdag, 9 april 2011. Tristan draagt zijn kogelwerende vest, zijn ring met een pentagram erop. Daar gaat zijn hand naar de deur. Zijn moeder hoort die sluiten. Tristan stapt in de lift, naar de kelder. Toetst de code in van de kluis die daar staat, pakt zijn wapens, legt ze in de achterbak van zijn Mercedes, een cadeau van zijn vader. Daar gaat hij. Naar De Ridderhof. Vrijwel niemand op school merkt dat Tristan aan het afglijden is 14 Mensen lijden, en Hij staat dat toe. Nee, God is er zelfs verantwoordelijk voor. Tristan ontwik kelt een fascinatie voor schietpartijen en ram pen. Hij is bezig met één die zich in zijn ge boortejaar voltrok: de kernramp in Tsjernobyl. God is volgens Tristan slecht. Dat moet wel, concludeert hij. Hij begrijpt ook niet dat God Adam en Eva een keuze liet maken die ze niet konden maken, toen ze aten van de verboden vrucht. Het is een periode waarin Tristan vol gens zijn moeder 'verschrikkelijke' tekeningen maakt van monsters, langs zijn ouders heen praat en heel boos is op God. Tristan begint rond zijn 15de met het her schrijven van het Heilige Woord. Met zijn 'te- genwoord' wil hij aantonen dat God slecht is. Hij schrijft: ,,Wie met God praat, spreekt eigen lijk met de duivel. Ik heb veel gebeden, maar nooit is enig gebed verhoord." Hij heeft daar veel verdriet van. Een haat jegens God zet zich tegelijk vast. Als hij thuis over het geloof spreekt, loopt het meestal uit op heibel. Naar de kerk gaat hij niet meer. Die ene stem, van God, zet Tristans leven na verloop van tijd totaal op zijn kop. Dan begint hij ook nog meer te horen: stemmen van gees ten. Een Nederlandse militair die in Afghani stan is gesneuveld. En één van de schutters die toesloeg in Columbine High School ook. In 1999 werden daar twaalf leerlingen en een le raar doodgeschoten, door twee jongens die bij hen op school zaten. Tristan zal hen op zeker moment niet alleen horen, maar ook voelen. Dan wordt hij 'aange tikt', zoals hij het noemt. Toch merkt vrijwel niemand op school dat Tristan aan het afglij den is. Als klasgenoten over hem vertellen, hebben velen het over een gewone jongen. In zijn examenboekje, waarin portretten staan van alle leerlingen, lijkt Tristan ook scho lier van dertien in een dozijn. In één van de vragen die hij zelf heeft beantwoord, vertelt hij over zijn grootste blunder: toen hij een pot rode verf liet vallen, bij beeldende vorming. Over een veel grotere blunder vertelt hij niks. Die keer dat hij zijn nagekeken werk bekladde, er scheldwoorden aan het adres van de leraar op tekende, pistooltjes ook. Een klasgenoot ziet nog Tristans ongelukkige gezicht voor zich, toen die hoorde dat de boel weer moest worden ingeleverd. Als een moeder Tristan in de derde klas vraagt wat hij wil worden, antwoordt hij: 'scherpschutter'. Het is dan nog niet zo'n vreemd antwoord. Tristan heeft twee ooms die hoge functies in het leger bekleden. Net zo min gaan alarmbellen af omdat hij eindeloos schietspellen speelt op zijn Xbox - zo veel pu bers doen dat. Soms neemt Tristan schoolge- Hij werd geboren in 1986, op een juni dag vol zon, bijna net zo onbewolkt als de stra lende dag waarop zijn leven eindigde. Tristan noemden Hans en Marieke hun zoon, die ze grootbrachten in een doorsnee jaren 70-flat, in een doorsnee forenzenstad: Alphen aan den Rijn. Hij is kunstschilder en docent. Zij secreta resse bij een advocatenkantoor. Tristan heeft bijzondere grootouders. De één, oma Lourens, is schrijver van thrillers, waaronder een over een fictieve schietpartij, in een plaatsje dat precies lijkt op Alphen. Een ander, Kornelis van der Vlis, was in oorlogstijd een fanatieke NSB'er die het tot burgemeester schopte en daarna jaren in een internerings kamp zat. De nieuwste telg van die families vertedert zijn ouders, als hij zijn eerste stapjes zet, op groeit. Zijn moeder is zoals je een moeder hoopt: zacht, liefdevol. Ze leidt een 'keurig ge zin'. Goed, Tristans vader lijkt een man die moeilijk bij zijn emoties kan, moeilijk toegan kelijk is ook. Maar met zijn schilderijen vangt hij juist emotie, de schoonheid van de natuur, die hij levensecht kan vastleggen. Als Tristan 4 is mag hij naar school, aan de overzijde van de straat. Op de Martin Luther Kingschool is hij een stille leerling. Er is een schoolfoto waarop hij wat apart staat, een gekke bek trekt. Tristan staat wel vaker alleen, ook al heeft hij best vriendjes. Niet veel, maar ze zijn er. Een klas doet hij opnieuw, niet van- wege zijn cijfers, maar omdat het beter is voor hem. En in deze tijd dient het eerste ingrediënt voor het drama dat zal komen zich aan. Tristan is 12 als hij met een vriendje en diens vader meegaat naar een schietbaan. En thousiast komt hij thuis. Is dat ook niet wat voor zijn vader? Tristan is nog maar een jon gen van 14, inmiddels leerling op het Scala College in Alphen, als zijn ouders merken dat het niet goed met hun zoon gaat. Tristan begint stemmen te horen. En de eerste die tegen hem begint te pra ten, is God. Eerst begrijpt Tristan niet wat er gebeurt. Maar de zinnen in zijn hoofd ervaart hij na verloop van tijd steeds meer als last. Tristans ouders zijn gelovig, hoewel niet zo streng als de baan van zijn vader doet vermoeden. Hans werkt als kunstdocent op het christelijke Driestar College in Gouda, waar jongeren uit de hele regio komen; meisjes dragen lange rokken. Bij de leraar thuis trekt Tristan onder tussen de conclusie dat God fou ten maakt. ZATERDAG 3 APRIL 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Tristan (links onderin) op de klassenfoto van zijn vierde jaar op de middelbare school. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66