ervaringsdeskundige jjf t -vS \T 'Soms heb ik het idee dat we staan te kijken hoe een jongere verzuipt, zonder dat er een reddingsboei wordt gegooid' 7 r 2' 1 ft - ill HLtV^ t- PASPOORT ,,Die tijden zijn er wel geweest, hoor. Maar niet zonder gevolgen. In 2019 ben ik een tijd uit de running geweest. Ik had Goes-West erbij ge kregen als opbouwwerker en verving ook nog een zieke collega in Zuid, dus de werkdruk was hoog. Toen werd ik ook nog mantelzorger voor mijn vriendin, nadat ze een ernstig ongeluk had gehad. Het werd me allemaal te veel. Ik was lichamelijk en geestelijk opgebrand. Ik heb daarna op eigen verzoek coaching gekregen, waardoor ik nu beter kan doseren. In de basis ben ik namelijk snel geneigd wél dat stapje ex tra te zetten. Ik werk tenslotte met mensen en weet welke belangen er aan vasthangen. Wat ik nu soms doe, is wel even de angel uit een con flict halen om het pas later verder op te pakken. Dat geeft rust.'' „Absoluut. Huiselijk geweld, verwaarloosde mensen... Maar ook jongeren die je ziet afglij den. Want soms lukt het ook gewoon niet. Je bent uiteindelijk afhankelijk van het systeem. En de jeugdzorg functioneert nog niet zoals het zou moeten. Soms heb ik het idee dat we staan te kijken hoe een jongere verzuipt, zonder dat er een reddingsboei wordt gegooid. Dat kan me frustreren. Mede vanwege dit soort zaken ben ik blij dat ik nu ook opbouwwerk doe en geen fulltime jongerenwerker meer ben.'' ,,Dat je mensen ook vaak wél kunt helpen. Er was een keer een jongen die zich in het jeugd centrum altijd keurig gedroeg. Maar toen las ik een rapport over zijn gedrag in de instelling waar hij woonde. Ik schrok me rot. 'Oh, je hebt zeker gelezen dat ik mijn kast uit het raam heb gegooid en een bewaker op z'n bek heb gesla gen?', zei hij. Wat bleek nou, hij kon niet op schieten met de nieuwe partner van z'n moe der en was het huis uitgegooid. Wat volgde was repressie op repressie. Tot hij zelfs in een geslo ten instelling belandde. Die jongen werd alleen maar bozer. Ik heb er aan kunnen bijdragen dat hij naar school mocht buiten de instelling, in het jeugdcentrum kon blijven komen en zelfs van de gesloten afdeling kon. Een hele tijd later liep ik op het station in Roosendaal toen ik ineens iemand 'hé' hoorde roepen. Stond hij daar. Hij woonde op zichzelf, had een baan en ging zelfs trouwen. Op zo'n moment besef je dat je echt iets kunt betekenen in een mensen leven.'' GO ZATERDAG 3 APRIL 2021 Matijs Gerrits: ,,Ik ben snel geneigd dat stapje extra te zetten. Ik werk tenslotte met mensen en weet welke belangen er aan vasthan- gen." foto marcelle davidse ïi i EDjjgS Ly Matijs Gerrits werd op 19 maart 1982 geboren in Delfzijl. Hij was anderhalf jaar oud toen hij naar Oost-Souburg verhuisde. Ruim twee jaar later vertrok het gezin naar Goes, de plaats waar hij al tijd is blijven wonen. Na on stuimige jaren als tiener en begin- twintiger, met zelfs crimineel gedrag, herpakte hij zich bij wel zijnsorganisatie SMWO. Daar werkt hij nu al ruim tien jaar als jongeren- en op bouwwerker. Gerrits woont samen met zijn vriendin in de Goese Polder. Je weet vast waarom ik het vraag. Ik zie je overal. Dan sta je ineens weer achter de bar becue op een wijkfeest of fiets je door Goes-West om de friet te bezorgen die de wijkvereniging bakt voor de bewoners. Dan denk ik: die werkt minimaal zestig uur in de week. Dat lijkt me nodig, want je maakt ongetwij feld heftige zaken mee. Wat is desondanks het mooiste aan je werk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59