Jan Vantoortelboom Koudwaterballen In het nieuws Uit het nieuws Voorleeskampioenen gaan de strijd aan 'Gedichten leveren veel waardering op' DEZE WEEK IN Z 'Ze lezen vanuit de klas of vanuit huis 'Voor mij staat het plezier voorop' 2 Op een keer zag ik bij nadere bestudering een enorme bal in zijn broek zitten 6 MATIJS: 8 PATRICIA: 13 TIEN JAAR JE KUNTVAAK 'BAKENDORP NABLOEDBAD OOK WÉL IS ONS ALPHEN AAN HELPEN' DIERBAAR' DEN RIJN eze ochtend komt een beroemde Zeeuwse schrijver op bezoek. Hij heeft net zijn derde ro man uit: Het bordeel aan het einde van de straat. Fascinerende titel. Net zoals zijn eerdere steen goede romans, In het museum en Jaren van de Tij ger zal ik zijn nieuwste natuurlijk ook lezen. In een vorig le ven was hij werkzaam als onderzoeker en docent aan ver schillende Nederlandse universiteiten en ook dat leidde tot publicaties: Prikkeling der Zinnen, bijvoorbeeld, over de sti listische diversiteit van de Middelnederlandse epiek, met soms choquerende zinnelijke beschrijvingen en epische scheldkanonnades tussen ridders, kan ik u wel vertellen. Joost van Driel is dus een schrijver die wel wat te vertellen heeft. Een bijzonder aangenaam en grappig heerschap ook. Ik heb de Duvels, Karmelietjes en Westmalle Tripels maar al koud gezet, al is het nog wat vroeg. Maar de komst van een nieuw boek moet altijd uitbundig worden gevierd. Hij probeert me al een poos te overtuigen koud te zwemmen, daar knapt een mens van op, zegt hij. En het hart moet kloppen. Bovendien beoefent hij ook Kung Fu. Een schrijver in opperste lichamelijke en geestelijke balans dus. Met stenen kloten. Ik heb me deze week alvast wat voorbereid. Maandag een half uur tot mijn knieën in bere- koud water, daarna moest ik eruit van de pijn. Dinsdag tot net onder mijn navel en woensdag tot mijn schou ders. Beetje wennen, zei ik dan een half uur lang klap pertandend tegen mezelf. Alles went, dus eergisteren, bij een weldadig tempera- tuurtje van 22 graden, kopje onder. Een dik kwartier lang voortbewegen als een koud bloedig reptiel tot je lijf er gevoelloos en loom van wordt. En de kou? Daar merk je niks meer van. Maar, het moet gezegd, toen ik eruit kwam waren mijn zaadbal len zoek. Joost van Driel heeft waarschijnlijk geen last meer van koudwaterbal- len. Welke ballen? vroeg hij me nog in een bericht tij dens onze emailconversatie. En ja, hier komt natuurlijk weer een herinnering bo vendrijven. Toen ik nog een kleine jon gen was en met mijn rode boekentasje op mijn rug da gelijks dezelfde route naar school liep, zat er bij mooi weer altijd een oude man op een stoeltje naast zijn voor deur, zijn benen wagenwijd open, in een te grote broek opgehouden door knalwitte bretellen. Niets onzedelijks, want hij lachte altijd wijd en vriendelijk, ontblootte daarbij het kerkhof van zijn gebit, wenkte me soms en gaf me dan een snoepje. Op een keer zag ik bij nadere bestudering, toen ik moeite had om dat plakkerige karamelsnoepje uit de folie te krijgen, een enorme bal in zijn broek zitten en hij schoof ongemakkelijk heen en weer op dat inklapbaar stoeltje. Nu weet ik dat het een zakbreuk moet geweest zijn waaraan hij leed: een vorm van liesbreuk waarbij de inhoud van de buikholte afdaalt tot in het scrotum. Die halflekke voetbal in zijn broek maakte zo'n indruk dat de kinderlijke observa tie van deze ongemakkelijke medische conditie welgeteld drie decennia later in mijn tweede roman Meester Mitrail- lette bij het nevenpersonage meneer Vantomme werd ge mikt. Geen lezer op deze aardkloot die zich nog de zakbreuk van meneer Vantomme zal herinneren, maar allez, de geest verwijlt in duistere krochten. Als ik dan het nevenpersonage meneer Vantomme met koudwaterballen voor moet stellen, dan gaat er verbeel- dingsgewijs toch iets mis. Maar niets dat een paar Duvels, Karmelietjes en Leffe Tripels in het gezelschap van een be roemde schrijver op deze mooie ochtend niet kan oplossen. Negen basisschoolleerlingen en drie pabo-studenten strijden vrij dag 9 april om de titel Zeeuwse voorleeskampioen 2021. Dat doen ze vanuit de klas of uit huis. De winnaar van de provinciale finale gaat naar de landelijke finale van de Nationale Voorleeswedstrijd in Utrecht. De voorleeskampioenen uit groep 7 en 8 hebben de afgelopen maanden in kwartfinales tegen el kaar gestreden. Daar zijn negen kanshebbers voor de landelijke ti tel uit naar voren gekomen, die het vrijdag tegen elkaar opnemen. ,,Helaas kunnen we de kinderen niet uitnodigen bij de bibliotheek in Middelburg", zegt Karien Krijt van de ZB. ,,Ze lezen vanuit de klas of vanuit huis voor." De jury kijkt online mee. Die be staat dit jaar uit Anthoni Fierloos van boekhandels Paard van Troje en de Koperen Tuin in Goes, dich teres Anna de Bruyckere en schrijfster Anneriek van Heugten. Terwijl schrijfster Bette Westera (foto) de voorleeskampioenen ver telt over haar boeken, kiest de jury een winnaar uit. ,,Die wordt rond 12.00 uur bekendgemaakt." De winnaar gaat door naar de landelijke finale van de Nationale Voorleeswedstrijd, op 26 mei in Tivoli Vredenburg in Utrecht. Wie wint draagt een jaar de titel 'Natio nale Voorleeskampioen'. Naast basisschoolleerlingen strijden ook drie pabo-studenten om de titel pabo-voorleeskampi- oen. Zo verrast als voorbijgangers rea geren op zijn met krijt geschreven gedichten, zo verrast was dichter Patrice Domenique Troost toen hij in deze krant stond. Kort daarna regende het reacties. ,,Het levert meer waardering op dan de beleidsplannen die ik schrijf." Hij schrijft ze aan de lopende band. Gedichten op straat, soms heel kort, bestaande uit slechts een paar woorden. Vaak komen ze spontaan op. En noteert Troost ze in zijn kladblokje, waarin hij da gelijks schrijft. Zoals deze: 'Ik stroom liefde als balans in jouw leven'. Het raakt mensen en zet ze aan het denken. ,,Dat is precies waar ik het voor doe. Mensen prikkelen, wakker schudden en daarbij zoek ik regelmatig de rand jes op." Troost maakt er geen ge heim meer van dat hij achter de gedichten zit. „Sommige dichters gebruiken een alias. Maar ik hoef niet die onbekende dichter te zijn. Voor mij staat het plezier voorop. De reacties van de mensen zijn een mooie bijkomstigheid, die mij alleen maar meer en meer energie geven om dit te blijven doen." Zelfs in zijn werk, als ambtenaar bij de Veiligheidsregio, schrijft hij af en toe gedichten. ,,Een tijd terug nog voor de bestuurder over de be groting", zegt hij. ,,Met dichten laat je zien hoe krachtig het ge schreven woord is." De Verlosser 9 Zo gezien Ondernemers Veere balen van gemeente K|EK! PIO 12 Saskia Noort Zure Opoe, en terecht 19 Onder politici Terugverlangen naar de koning ZATERDAG 3 APRIL 2021 GO D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54