1 2 3 Wie dacht dat Mark Rutte zou sneuvelen na zijn leugens over Omtzigt, komt bedrogen uit. Er zijn drie redenen waarom hij toch aanblijft - al kan hij niet helemaal gerust het paasweekeinde in. Rutte is een maatje te groot Coronacrisis houdt Rutte in het zadel Iedereen weet: je moet samen door 4 FORMATIE VERTROUWENSCRISIS Als de formatie een cartoon zou zijn, dan was het een tekening van een grote stofwolk op het Binnen hof die alle politieke hoofdrolspe lers het zicht beneemt. Iedereen wil eruit, maar niemand ziet daglicht. Dat stof, zei VVD-leider Mark Rutte gisteren, moet eerst neerda len. Dat zal, zo is de verwachting, een paar dagen duren. In elk geval moet de formatie weer van voor af aan beginnen. Na het vorige week opgestapte verken nersduo Jorritsma-Ollongren, stopten hun opvolgers Van Ark en Koolmees er gisteren ook mee. De Kamer wil een nieuwe, gezagheb bende maar onafhankelijke infor mateur die de opties voor een coa litie gaat verkennen. ,,Bezinnen en opnieuw beginnen'', zei Kaag na af loop van het ontluisterende, tot diep in de nachtelijke uren durende debat over de uitgelekte 'Ollon- gren-notitie'. Daarin liep het vertrouwen 'een flinke deuk op'. Een motie van wantrouwen tegen Rutte haalde geen meerderheid, maar een motie van afkeuring werd behalve door de VVD door alle partijen gesteund. ,,De afstand tussen hem en mij is groter'', concludeerde Kaag. Het waren juist Rutte en Kaag die als voorlieden van de twee grootste partijen het voortouw zouden krij gen bij de vorming van een nieuwe regeringscoalitie, een proces waar bij vertrouwen zo'n beetje hét be langrijkste ingrediënt is. Ingewikkeld Bij GroenLinks klinkt al dat forme ren met Rutte als VVD-leider 'heel ingewikkeld' wordt. Als zijn partij 'onder nieuw leiderschap' komt, dan 'biedt dat een opening'. Maar Rutte wil van geen wijken weten. Hij belooft 'zijn stinkende best' te doen om dat vertrouwen terug te winnen. Maar, sprak Kaag, het is nog maar de vraag of dat vertrou wen hersteld kan worden. En dus ligt de bal weer bij de Ka mervoorzitter. Dat is nu nog Kha- dija Arib en zij belt de komende da gen de zeventien partijleiders voor een inventarisatieronde: hoe ko men we uit deze impasse? Compli cerende factor is dat volgende week ook de nieuwe Kamervoorzitter wordt gekozen, een functie die Arib opnieuw ambieert. Het zal haar er veel aan gelegen zijn om vóór die tijd geen stappen te zetten die haar herverkiezing in gevaar kunnen brengen. Pas na het paasweekeinde worden er 'verdere stappen' ver wacht. Dan wordt waarschijnlijk na een Kamerdebat de nieuwe infor mateur aangewezen, iemand die geen directe link meer heeft met het Binnenhof. Daarvoor wordt nadrukkelijk ge keken in de richting van de minis ters van Staat, oud-politici die hun sporen hebben verdiend maar niet dagelijks aan de lijn hangen met de leider van hun partij. Een 'type Tjeenk', zegt een ingewijde. Her man Tjeenk Willink (PvdA) tim merde in 2017 nog het derde kabi- net-Rutte in elkaar. Maar ook de namen van D66'er Winnie Sorg- »Bij GroenLinks klinkt al dat formeren met Rutte als VVD-leider 'heel ingewikkeld' wordt drager en CDA'er Jaap de Hoop Scheffer zingen rond. Bij VVD en D66 vinden ze het geen probleem als de informateur van een andere partij is. Het CDA oppert een PvdA'er, omdat de linkse partijen de motie van wan trouwen tegen Rutte steunden. Bij andere fracties wordt oud-partijlei der Job Cohen genoemd, maar ook de naam van SCP-directeur Kim Putters klinkt in de wandelgangen. Die is PvdA'er, maar wordt 'niet zo gezien', zegt een coalitiebron. Minister van Staat Frits Korthals Altes (89) vindt een onafhankelijke informateur-op-afstand een hele opgave. ,,Zijn ze dan ook nog ge noeg op de hoogte?'' Hij merkte dat zelf toen hij in 2003 als informateur een kabinet smeedde van CDA, VVD en D66. Hij was nog maar twee jaar daarvoor uit Den Haag vertrokken, maar merkte 'meteen' dat er in die relatief korte tijd 'enorm veel' was veranderd. Ook de leeftijd gaat dan meespe len. ,,Het gaat sneller, scherper, het is anders. Mevrouw Jorritsma zei het gisteravond ook al toen het laat werd: ik ben geen veertig. Als het een paar keer laat wordt, weegt dat ook mee. Je moet dat wel kunnen bolwerken.'' Politieke toekomst van de VVD-leider Het is een zinnetje dat we de komende da gen vaker zullen horen: ,,Ik heb 1,9 miljoen kiezers gekregen'', zei een opvallend frisse Mark Rutte gisteren amper tien uur nadat zijn premierschap bijna was geëindigd. ,,Het zou gek zijn als ik twee weken na de verkiezingen een stap opzij doe.'' Het sig naal aan de buitenwacht is duidelijk: ik blijf. Het tekent de machtspoliticus die Rutte is. Achter de ontspannen grijns en de jovi ale gebaartjes schuilt een man die verder dan zijn collega's durft te gaan. ,,Ik zou zelf niet doorgaan, maar ik ben een ander mens", zei D66-leider Sigrid Kaag afgeme ten na afloop van het marathondebat. 30 meter verderop stond Rutte alweer op gewekt te verkondigen dat hij zijn 'stin kende best' gaat doen om 'het vertrouwen terug te winnen'. Gêne is Rutte vreemd. Als het nodig is om kruipend door het stof te gaan, doet hij dat. Excuses maken, geen probleem. En wat hij eerst nog 'in al zijn vezels' nodig acht - weg met de dividendbelasting - noemt hij later even gemakkelijk een fout. Wat daarbij helpt: Ruttes woord is wet in de VVD. Hij ^s in veel opzichten de par tij geworden. Veel VVD'ers weten dat ze hun politieke carrière grotendeels te dan ken hebben aan de man die vier keer op rij Gêne is Rutte vreemd. Als het nodig is om door het stof te gaan, doet hij dat. Excuses maken, geen probleem. En wat hij eerst nodig acht, noemt hij later even gemakkelijk een fout de verkiezingen won. Die trotseer je niet even. En dus zit hij er nog. Zonder coronacrisis had de wereld er voor Mark Rutte totaal anders uitgezien. Voor de Christenunie was corona de doorslag gevende factor om geen 'rode kaart' te trekken voor de demissionaire premier, en alleen de motie van afkeuring te steunen. 'Dat weegt voor mijn fractie heel zwaar', schreef Segers in een verantwoording op de partijwebsite. 'We zitten midden in een enorme, ongekende crisis, een van de grootste sinds de Tweede Wereldoorlog. Dat weegt zwaar in de afweging of we het ons kunnen veroorloven om zo'n stap te zetten.' Het antwoord was voor Segers dus: nee. Het crisisargument speelde bij meer fracties mee, zo bleek gisteren in de wan delgangen van de Tweede Kamer. Het ver trouwen opzeggen in de VVD-leider had het land in een regeringsvacuüm geduwd, terwijl we net in een breekbare fase van de coronacrisis zitten. Wie een motie van wantrouwen steunt te gen de VVD-leider zegt eigenlijk: met jou kunnen we niet verder. Nu niet, maar ook in de voortgezette formatie niet. En dat is gewaagd, zeker voor D66 en het CDA. Als zij wel de rode kaart hadden getrok ken - en dus Ruttes VVD buiten de deur willen houden - moeten ze in verken ningspoging nummer drie een record aan- zaterdag 3 april 2021 GO Gestrande formatie zorgt voor hoofdpijn Eén ding is zeker: er moet een 'verkennende informateur' komen. Maar vooralsnog ziet niemand een uitweg uit de for matie-impasse. 'Bezinnen en op nieuw beginnen.' Hanneke Keultjes Den Haag Rutte exit? Daar Niels Klaassen Annemarie Jorritsma en Kajsa Ollon- gren geven uit leg aan de Tweede Kamer over hun in het hon derd gelopen verkenning van een nieuw kabinet. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4