WEER EVEN THUIS 16 ZEELAND Het thuis van Riet Westerweele - van Weele (77) is niet meer. Het werd, met de verhoging van de Borsselse Zeedijk tot Deltahoogte, afgebroken. Toch laat ze haar thuis door verhalen en haar muziekleven zien. ,,Het was voor mij een wonder." had de molen even verderop ge kocht." Piano Muziek bleef altijd in het leven van de Koudekerkse ,,Toen we een paar jaar bij de molen woonden, kreeg ik - na heel lang vragen - een piano. Ik was nog altijd met muziek bezig. Met meneer Harthoorn en mijn vader was ik naar een solistenconcours in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg geweest en daar had ik voor het eerst een piano gehoord. Vanaf dat moment dacht ik, dat wil ik ook kunnen! We kochten er een bij Goldschmeding in Goes. Ik bleef wel orgel spelen, op mijn 13e werd er voor de kerk een organist gezocht. Ieder een vond dat 'Rietje' dat wel kon. Ik moest nog wel pedaal leren spelen. Ik volgde lessen bij meneer Kousema ker in Goes. Hij gaf ook dirigeerles- sen. Op mijn 16e heb ik zo mijn diri gentendiploma behaald. Ik had me decursisten die later zeer bekend zijn geworden: Daan Manneke en Stoffel Gunst. Pianomuziek van Beethoven, Mozart of Schubert gaf me zoveel meer plezier dan Bach of Buxtehude op orgel. De piano is mijn vriend ge- De piano is mijn vriend geworden. Nog steeds, tot vandaag worden. Nog steeds, tot vandaag. Gisteren hoorde ik Schubert op de radio en ik heb 's avonds zijn Im promptu erbij gepakt. Zo prachtig geschreven. Normaal gesproken zit ik ook op de quatremainsclub, waar we vierhandig piano spelen. Maar dat is dit jaar allemaal anders. Ook piano lessen geef ik zoveel mogelijk corona- proof." Wonder Het thuis van Riet Westerweele was na Borssele jarenlang Oost-Souburg. ,,Ik woonde daar met mijn man Piet (die onderwijzer was) en onze twee zonen. Ik dirigeerde vele koren zoals de Ruyterstadsingers, het ZWN Mannenkoor en het Westkappels da meskoor. Nu is mijn thuis alweer bijna 14 jaar in Koudekerke waar mijn kinderen en kleinkinderen re gelmatig langskomen. Zij allen zijn nu het wonder in mijn leven waar ik met volle teugen van geniet." n de inlaag stond het." Riet Westerweele staat onder aan de zeedijk van Borssele en vertelt over haar ouderlijk huis. ,,Het was een paradijsje: fruitbomen, bes- senstruiken en kippen. In een oude boom had mijn vader een schommel gehangen. Het was omgeven door een binnendijk. Ik hoor nog de kik kers, die kwaakten om het hardst als het regende en ik veilig in bed lag", vertelt ze. ,,Verderop stond ook een huis, dat van de dijkgraaf. Hans War ren heeft daar gewoond. Een statig huis, met een prachtige vergaderka mer en rood-witte luiken. Zonde dat het ook afgebroken is. Het kustlicht voor dat huis werd 's morgens uitge zet en 's avonds aan, dat deed mijn vader. Later hielpen ik of mijn broer ook. Ik had drie broers en een zus. Mijn oudste broer leeft niet meer." elke week studeerde ik nieuwe liede ren in. De bovenmeester nodigde me ook uit bij het zanguurtje en daarna volgden spelen op de zondagsschool en de meisjesvereniging." Watersnood ,,In de nacht van de watersnoodramp van 1953 moest mijn vader de water stand opnemen. Hij vertelde dat hij, toen hij boven aan de dijk stond, één grote zee zag. Met vertrouwen in de dijk - hij had nooit gedacht dat ze zouden breken - is hij naar mijn moeder teruggegaan om de situatie te vertellen. Toen hij weer terug- Kustlicht „Mijn vader hield, naast het kustlicht, ook het Amster dam Peil bij. Bij hoog en laag wa ter alleen overdag. Bij storm en springtij no teerde hij ook 's nachts de standen. De zeedijk was vroeger net iets hoger dan de binnendijk. In de zomer zaten we op zondag dik wijls op de dijk. De 'Flandria,' een passagiersschip tussen Antwerpen en Vlissingen voer dan langs. Van ver hoorde je al vrolijke muziek, zoals 'Ai ai ai, Maria, Maria van Bahia,' over het water schallen", herinnert Riet zich. ,,Het was voor mij een wonder. Radio en tv hadden we niet. De enige muziek die ik kende was die van het harmonium en de tuba van mijn vader. Dirigent van de fanfare was Willem Harthoorn. Hij kwam eens per week voor alles naar Bors- sele en gaf dan ook pianoles. Toen ik 9 was kreeg ik les. We hadden geen piano, dus kreeg ik les op het harmo nium. Na het kinderkoor dronk hij bij ons koffie en at zijn boterham men, gaf les en ging weer terug naar het dorp, om de fanfare te dirigeren. Hij was een ontzettend leuke leraar voor mij en ik was zeer gemotiveerd. Altijd oefende ik mijn lessen vooruit. Toen onze dominee (ds. Vrijlandt) eens op huisbezoek was en mij hoorde spelen, moedigde hij me aan liedjes in te studeren voor de catechisatie. Dat vond ik prachtig en keerde was het water, zoals hij ver wacht had, aan het zakken. Wat hij op dat moment niet zag, was dat het zakte omdat de dijk verderop, bij Coudorpe en Kruiningen, was door gebroken. Pas de volgende dag hoor den we van de omvang van de ramp. Bij ons bleken happen uit de dijk te zijn geslagen. Alle mannen van het dorp werden opgeroepen om zand zakken te vullen om de uithollingen te repareren", vertelt Riet. ,,Daarna, toen de dijk verhoogd werd tot op Deltahoogte, is Zeedijk 32 afge broken. Wij waren toen al weg want mijn vader, eerst molenaarsknecht, zaterdag 3 april 2021 GO Riet en het verdwenen huis Liesbeth Labeur -Riet Westerweele Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Riet Wester- weele-van Weele voor de plek aan de Zeedijk waar haar ouderlijk huis ooit stond. FOTO EN REPRODUC TIE MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48