'Gaat de sport terug naar het oude? 14 ZEELAND SPORT CORONA Patrick Vader, de manager Sport Bewegen van SportZeeland, verwacht dat door corona versneld nieuwe competitievormen ontstaan. „Verenigingen moeten zich aanpassen aan deze tijd.'' Tot genoegen van Pa trick Vader brengt co rona ook het nodige goeds. Zo heeft de ma nager Sport Bewe gen van SportZeeland ervaren dat particulieren, clubs en gemeentes nu nóg meer inzien dat bewegen essentieel is. ,,D£t is de winst van deze tijd." De Middelburger hoopt dat dit besef ook tot nog meer goeds leidt, onder meer bij de ver enigingen. ,,Clubs zouden wat mij betreft moeten inspelen op de ver anderde vraag van de consument." De sport mag dan goeddeels stil liggen, van verminderde activiteit is bij SportZeeland geen sprake. Op de achtergrond blijven heel veel radertjes draaien en Vader zoomt zich dan ook suf. Dat hij niet voor elk overleg het land in moet, scheelt hem veel tijd. Maar hij moet opletten dat hij niet te veel achter een scherm zit. ,,Soms ben ik aan het einde van de dag helemaal gaar van die online ver gaderingen, met bijvoorbeeld ge meentes, het ministerie van VWS en NOC*NSF", zegt hij. ,,Beter is het om na een ochtendje werken even een uurtje naar buiten te gaan. Ik doe dat ook wel. Ik ga wandelen met mijn vrouw of fiet sen met één van mijn zoons. Prac tice what you preach." ,,Ja, absoluut. De reguliere sport heeft met tal van maatregelen te maken gehad: bepaalde doelgroe pen die op een bepaald moment niet mochten sporten, fitnesscen tra die moesten sluiten, binnen- sporters die niet naar binnen mochten.In de provincie zag je dat verenigingsmensen en onder nemers op zoek gingen naar alter- natieven voor hun leden. Ze wer den heel creatief. Bij SportZeeland hebben we hen opgeroepen om de beste ideeën via filmpjes te delen en onze nieuwe website is daar een platform voor. Daarnaast wa ren wij de regisseur van een Zeeuws corona-overleg: met de beleidsmedewerkers en sportwet houders spraken we over een ge lijke mate van flexibiliteit. Het kon namelijk niet zo zijn dat in de ene gemeente iets wel mocht en in de andere niet. Er zijn namelijk clubs die in verschillende gemeentes ac tief zijn en vooral aan hen kun je zulke verschillen niet verkopen." ,,Nee, en wat mij betreft hoeft dat ook helemaal niet. Je kunt er wel vanuit blijven gaan dat mensen graag sporten en het mooi vinden om wedstrijden te spelen. Maar tijdens deze coronaperiode heb ben mensen ook bepaalde vrijhe den gekregen doordat er niet ge sport mocht worden: op zaterdag of zondag waren ze ineens niet meer de hele dag van huis en dat vonden ze vaak best lekker. Het zou me niets verbazen als we in diverse sporten een andere com- petitie-opzet krijgen, zoals ze bij voorbeeld al in het G-voetbal ge wend zijn. Die hebben competi- tiedagen met drie a vier wedstrij den en vervolgens zijn ze een paar weekenden vrij. Een reactie uit de sport is dan: hoe kun je nou drie duels van 90 minuten op één dag spelen? Dan antwoord ik: wie zegt dat die zo lang moeten duren? Steeds twee keer een kwartier kan ook. En ik denk dat sporters het Het vanzelfsprekende dat mensen lang lid blijven van een club is weg, ze zullen eerder gaanzappen heel leuk vinden om elkaar op toernooien te ontmoeten. Het lijkt mij boeiend om verenigingen en organisaties hier de komende ja ren stappen in te laten maken." ,,De sport was en is nog best tradi tioneel. Clubs zeggen: dit is wat we aanbieden en daar staan we voor. Dat is natuurlijk hun goed recht. De vraag is alleen wat je doet als mensen om iets anders vragen en je leden gaat verliezen. Blijf je dan vasthouden aan wat je altijd deed of beweeg je mee? Ik geloof wel in de kracht van vereni gingen, maar ik denk dat ze zich moeten aanpassen aan deze tijd." Waar denk je dan aan? „Voetbalclubs zouden meer dan alleen voetbal kunnen aanbieden, afhankelijk van waar in de stad of het dorp behoefte aan is. Het van zelfsprekende dat mensen lang lid blijven van een club is weg, ze zul len eerder gaan zappen. Om toch hun leden vast te houden, zullen clubs samenwerkingsverbanden aan moeten gaan met andere par tijen. En ook zullen ze moeten in vesteren in kwalitatief goede trai ners. De consument is namelijk heel erg bezig met de vraag: bij wie voel ik me prettig." ,,Ja. En de clubs zijn ook enthou siast. De webinars die we aanbie den, zitten tjokvol. Clubs geven ook aan dat ze behoefte hebben om te weten hoe ze moeten inspe len op bepaalde ontwikkelingen." zaterdag 3 april 2021 Nee, en dat hoeft ook niet' Patrick Vader van SportZeeland verwacht verandering in de sport. ,,Wat gaan clubs doen als ze leden verliezen.'' foto boaz timmermans Roeland van Vliet Middelburg Clubs en sportinstellingen heb ben het al een jaar moeilijk. Heeft SportZeeland hen kunnen helpen? Na de zomer is bijna iedereen gevaccineerd. Competities zul len weer worden opgestart. Gaat het dan weer helemaal terug naar het oude? - Patrick Vader, SportZeeland Tot nu toe was het altijd zo dat de bonden en clubs een be paalde manier van sporten aan boden, maar nu zullen ze meer naar de consumenten moeten luisteren. Begeleiden jullie clubs hierin?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46