II II ZEELAND 13 Neem Zaamslag, dat na het stop pen van Bart Corstanje eerder dit jaar onverwacht op zoek moest naar een nieuwe trainer. Bij de dorpsclub willen ze niet zomaar iemand voor de groep zetten. Een trainer moet bij Zaamslag passen, weten ze uit het verleden. Joris Rademakers was in 2009 speler toen zijn club voor het eerst een Belgische trainer aanstelde. ,,Ter- neuzen was ook in gesprek met Kenny Verhoene, maar ze gingen met Diederik Hiensch in zee'', weet Rademakers nog. ,,Zo kwam Kenny bij ons in beeld. Het bleek een schot in de roos, zowel voor hem als voor Zaamslag.'' Verhoene zorgde onder meer voor nieuwe inzichten, gaf op een andere manier training en be steedde veel aandacht aan details en dode spelmomenten. ,,Veel jon gens die onder hem hebben ge speeld, hebben daar echt veel van Wat in mijn ogen ook meespeelt: wij spreken de taal van de overkant niet geleerd'', weet Rademakers, die nu lid is van de technische commis sie. ,,In het begin waren we wel wat huiverig. Want Belgische trai ners, die stonden vooral bekend om het vele loopwerk. Daar was bij Kenny geen sprake van. We waren vooral veel tactisch bezig. Zo heeft hij het later bij Hoek ook gedaan.'' Ives van Driessche wordt ko mend seizoen de nieuwe trainer van Zaamslag. Hij is na Verhoene en Dominique D'Hooge de derde Belg die er hoofdtrainer wordt. ,,Natuurlijk hebben we ook eerst in Zeeuws-Vlaanderen en aan de overkant rondgekeken", zegt Ra demakers. ,,Maar de spoeling is dun. Mario de Fouw heeft een ver leden bij Zaamslag maar is trainer van Clinge. Jonge trainers als Gio vanni Siereveld en Gert-Jan van Leiden liggen vast, Jeroen van den Broeke heeft komend seizoen geen tijd, André Siereveld had net een overeenkomst met JVOZ gesloten. En Hubert van den Hemel ging naar Terneuzen. De groep nieuwe, Zeeuwse trainers, van eind dertig, begin veertig, is niet zo heel groot.'' Weinig ervaring Ze zijn er wel, maar liggen vast of hebben nog weinig ervaring. De eerder genoemde De Fouw begon in 2018 bij Biervliet en ging daarna naar Clinge. Soufian Dooms was speler van Breskens en werd in 2019 gepromoveerd tot hoofdtrai ner. Floris de Jonge begon in 2018 zijn trainerscarrière bij Hoek 2 en is nu werkzaam bij Biervliet, Veli Eryürük stapte in bij Sluiskil en werkt nu bij Hontenisse, terwijl Jorden Takiddine na een periode bij Philippine 2 hoofdtrainer werd van Koewacht. Zaamslag keek dus verder, Ra demakers nam opnieuw contact op met Johan van Rumst. De Belg is oud-speler van Zaamslag, werkt momenteel als assistent-trainer bij Club Brugge en heeft een groot netwerk. ,,We moesten na het ver trek van Bart helaas ineens op zoek, we hadden daar geen reke ning mee gehouden. Via Johan zijn we een paar jaar geleden bij Dominique D'Hooge uitgekomen. Die samenwerking is heel goed bevallen, Dominique is een fijn mens en een goede trainer. Johan van Rumst kwam nu met de naam van Ives van Driessche. Wij weten ook dat Johan niet zomaar met een naam komt. Hij kent de club en weet wie er wel en niet bij Zaam- slag passen. We hebben contact De manier waarop je training geeft, dat ligt aan jezelf. Of je nu een Belg of een Nederlander bent opgenomen met Ives en na het eerste telefoongesprek hadden we meteen een goed gevoel. Dit kan weer een mooie match zijn.'' Van Driessche hoeft straks ook niet zo ver te rijden om in Zaam slag te komen. Dat is, zegt Rade makers toch ook wel iets dat mee speelt. ,,Met een trainer van de overkant komen bijvoorbeeld de kosten van de Westerscheldetun- nel er nog bij. Dan heb je het toch over een ander kostenplaatje." De nieuwe trainer van Zaamslag haalde het diploma Uefa A in Bel gië. Maar Ives van Driessche (54) wilde zich eind jaren negentig blijven ontwikkelen en was nieuwsgierig naar de Nederlandse cursus. ,,Ik had al wat bagage, maar was nog niet tevreden'', legt hij uit. ,,Ik had een wat wrang gevoel. Is dit het nu? Ik heb de stoute schoenen aangetrokken en heb in Zeeland de cursussen Uefa C en B gevolgd.'' Urenlang praten Hij denkt er met plezier aan terug. ,,Met de veerboot naar Kruiningen en na de cursus moeten haasten om die weer te halen'', lacht Van Driessche, die destijds jeugdtrai ner was bij Sporting Lokeren. ,,Hein Vanhaezebrouck, nu trainer van AA Gent, was bij Lokeren de manager van de jeugd. We hadden een fantastische trainersstaf, waarmee we urenlang over voet bal konden praten.'' Van Dries- sche, die verliefd was op het Ne derlandse voetbal, werkte daarna voor meerdere clubs en verzorgde ook cursussen namens de Belgi sche voetbalbond. ,,Het niveau van de Belgische trainerscursussen is de afgelopen jaren opgekrikt'', weet Ives van Driessche. ,,België moest ook echt een inhaalslag maken. Maar de manier waarop je training geeft, dat ligt aan jezelf. Of je nu een Belg of een Nederlander bent. Je wilt spelers laten ontwikkelen en dat koppelen aan het behalen van re sultaten.'' Aan de slag gaan bij Zaamslag, zijn eerste klus in Ne derland, daar kijkt Van Driessche echt naar uit. Zijn rugzak zit vol met ervaring, als docent lichame lijke oefening werkt hij dagelijks met jonge mensen. Meteen geld verdienen ,,Dat vonden we ook belangrijk'', zegt Joris Rademakers. ,,Ives weet bijvoorbeeld heel goed hoe Whatsapp werkt. Dat klinkt mis schien gek, maar het is in de hui dige tijd wel belangrijk.'' Zaamslag kiest dus voor een ervaren trainer van over de grens, ook omdat er weinig andere - serieuze - opties waren. Dat is ook geen verrassing voor Adri Franke. ,,Want ik heb het idee dat iedereen die voor de cursus slaagt vooral meteen geld wil verdienen", zegt het bestuurs lid van de VVON. Vroeger haalde een trainer zijn papieren en ging dan in de leer bij een andere trainer, aldus Franke. ,,Jezelf een paar jaar bekwamen in het trainersvak, eerst een beetje groeien. Nu zie je vaak dat ze het Cios hebben gedaan, hun trainers diploma op zak hebben en den ken: ik weet hoe het moet. Tot ze iedere week drie keer bij een club op het veld staan. Dat blijkt dan toch net even anders te zijn dan tijdens hun studie en stage. Bij een vereniging hebben ze vaak een be paalde visie en wordt iets van je geëist. Tegen veel jonge trainers zou ik willen zeggen: kies niet meteen voor het geld, maar inves teer in en werk aan jezelf. Daar heb jij op de lange termijn profijt van en de clubs ook.'' Want in Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland komt er dan in ieder geval weer wat meer aanbod. Clubs kunnen dan een overwogen keuze maken voor een trainer. Eentje uit Zeeland of misschien toch nog uit België. zaterdag 3 april 2021 GO kan een trainer wel helpen Joris Rademakers (rechts) in 2012 als aanvoerder van Zaam- slag, met Arjan Hamelink (links), Marc de Haas (4) en Mario de Fouw. Die laatste is nu trainer van Clinge. ARCH IEFFOTO ROBERT DE JONGE -Adri Franke (VVON) -Ives van Driessche 10 Van alle Zeeuwse voetbal clubs is HSV Hoek de ver eniging die de meeste Bel gische (interim-)trainers had. Deze eeuw is Lieven Gevaert de tiende Vlaamse trainer bij de derdedivisio nist. Onder anderen Johan Ballegeer, Eddy Mestdagh, Eric Tetaert, Kenny Ver- hoene, Jannes Tant en Hugo Vandenheede gingen hem voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45