II O O) CD O 12 ZEELAND VOETBAL BELGISCHE OEFENMEESTERS ACHTERGROND In Zeeuws-Vlaanderen zijn komend seizoen vijf Belgische trainers werkzaam. Adri Franke, bestuurslid van de VVON, snapt wel dat clubs zo'n keuze maken. Want de spoeling op trainersgebied is de laatste jaren wat dunner geworden. Stadsloop Schaken De Pooter Als een Zeeuws-Vlaamse voetbal club op zoek is naar een nieuwe trainer, dan kun je er tegenwoor dig donder op zeggen dat ook van uit België sollicitaties in de mail box binnen komen. Voor een aan tal clubs is het een uitkomst, want het aanbod van trainers lijkt in Zeeland - en met name in Zeeuws-Vlaanderen - te zijn afge nomen. Hoe kijkt een kenner te gen die situatie aan? Wat waren de opties voor een club als Zaamslag? En maakt het wel uit, een Neder lander of een Belg? Een verhaal, met drie betrokkenen. ,,Wat ons al jaren bezig houdt, zeker in het district Zuid 1, is dat er zo weinig doorstroming is van trainers, zeker richting de hogere opleidingen van de KNVB.'' Aan het woord is Adri Franke, be stuurslid van de Vereniging Voor Oefenmeesters Nederland (VVON) namens het district Zuid 1, waar Zeeland onder valt. Hij weet hoe het werkt in trainers- land. Veel trainers willen best hun diploma's halen, maar ze hikken bijvoorbeeld tegen de hoge kosten aan. Wie Uefa B wil bemachtigen - en daarmee tot en met de tweede klasse mag trainen - is ruim 4.500 euro kwijt. Voor Uefa A kun je er, met je reis- en andere kosten erbij opgeteld, nog een kleine 10.000 euro bij optellen. Franke: ,,Er is een tijd geweest dat trainers dachten: ik ga de cursus in België volgen, want dat is goedkoper. In Neder land deden we daar een beetje ge ringschattend over. De Belgische cursus zou qua niveau minder zijn dan de Nederlandse. Die vlieger gaat niet meer op, want in Europa heb je steeds meer dezelfde regels gekregen.'' Niet op voorbereid Als een trainer wél zijn tijd, geld en energie in het behalen van een diploma steekt, dan moet er daarna wel een bepaalde vergoe ding van een club tegenover staan, zegt Franke. ,,Veel Zeeuwse clubs zijn daar niet op voorbereid, ter wijl er hier minder wordt betaald dan in Brabant. Een trainer met Uefa A kan bij de grotere clubs in Zeeland tussen de 13.000 en 16.000 euro per jaar verdienen. In Brabant is dat vaak tussen de 16.000 en 23.000 euro op jaarbasis. Veel clubs hier in Zeeland - Hoek en Goes laat ik even buiten beschouwing - kunnen dat helemaal niet beta len.'' Vijf Zeeuws-Vlaamse clubs heb ben komend seizoen een trainer met de Belgische nationaliteit: Hoek (Lieven Gevaert), FC Axel (David Destorme), Zaamslag (Ives van Driessche), Oostburg (Glenn Geeraerts) en Vogelwaarde (Pa trick Boute). Franke vindt het niet eens onlogisch dat een Zeeuws- Vlaamse club voor een Belg kiest en niet voor een trainer van Wal cheren of Beveland. Niet eens solliciteren ,,Wat in mijn ogen ook meespeelt: wij spreken de taal van de over kant niet'', zegt de Walchenaar. ,,Neem een club als Hoek. In de eerste plaats zijn er veel Zeeuwse trainers die daar al niet eens solli citeren, ook al hebben ze Uefa A op De groep nieuwe, Zeeuwse trainers, van eind dertig, begin veertig, is niet zo heel groot zak. Als je trainer van Hoek wordt, dan moet je toch ook een beetje een Bourgondische inslag hebben. Na afloop een pint drinken, je on der de mensen begeven, een praatje maken, je club promoten in de bestuurskamer en het spon sorhome. Als je dat niet in je hebt, dan heb je al een klein probleem. Veel Zeeuwse trainers zouden een flinke drempel over moeten om trainer te worden in Hoek. Terwijl de meeste Belgen dat niet heb ben.'' Wat Franke ook bedoelt, is dat een Belgische trainer als rela tief onbekende binnen kan stap pen bij Hoek. Terwijl Zeeuwse trainers veel meer onder een ver grootglas liggen. Onverwacht op zoek Dat Zeeuws-Vlaamse clubs bij Belgische trainers uitkomen, komt ook doordat het tegenwoordig dunner gezaaid is met trainers. zaterdag 3 april 2021 21 De organisatie van de ZLM/ Donstadsloop in Middelburg zet zijn zinnen op een alterna tieve datum later dit jaar. De oorspronkelijke datum voor de 20ste editie van 20 mei is niet haalbaar. 31 Het Open Zeeuws kampi oenschap snel schaken wordt vandaag afge werkt. Deze 38ste editie vindt online plaats. De eer ste ronde wordt om 13.00 uur gespeeld. Inschrijving loopt via de website Chess.com. 1 Rob de Pooter voetbalt ko mend seizoen in het shirt van Terneuzen. De aanvaller komt over van zater dag-derdeklas ser Zaamslag. In het verleden speelde hij jaren bij Honte- nisse. Hij is Ter- neuzens eerste aanwinst. Barry van der Hooft Vlissingen -Joris Rademakers Adri Franke, bestuurslid van de VVON. FOTO LEX DE MEESTER Bourgondische inslag a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 44