f. Muziekfestival Scaldis uitgesteld Liefde is de eerste wet ")/^c|TTé 4" ZEELAND 11 Scaldateam wint prijs met anti-skim- pashouder Monnikenwerk COR DE JONGE Grote kans dat je als je straks een reis boekt een gratis 'Zeeuwse' anti-skimpashouder krijgt. Ont worpen door toerisme-studen- ten van mbo-opleiding Scalda. Amber de Feijter, Dion Harinck, Julia Gajek en Isa de Bruijn heb ben de eerste prijs gewonnen in een landelijke wedstrijd van De fence for Children-ECPAT. Voor de (jaarlijkse) wedstrijd moesten studenten een gadget bedenken die niet alleen handig is om mee te geven, maar reizi gers ook moet oproepen te letten op kindermisbruik in het bui tenland en vermoedens daarover te melden bij dontlookaway.nl. De uitdaging was om een gad get te zoeken die aansluit bij de slogan Don't steal my rights van Defence for Children, een orga nisatie die zich inzet voor de rechten van kinderen. Amber, Dion, Julia en Isa kwamen op het idee van een anti-skimpashou- der. Die voorkomt dat voorbij gangers je pasjes kunnen uitle zen. Het is nog niet bekend welke reisorganisatie de pasjes houder gaat meegeven. ,,Maar hij gaat op de markt komen", aldus Angelique Pipping van Scalda. ,,De concerten zullen plaatsvin den van 11 tot en met 15 augustus. Ik hoop dat er dan voldoende ver soepelingen zijn doorgevoerd, zo dat we enkele concerten kunnen verzorgen voor een wat groter pu bliek", verklaart Van Bellen. ,,Het festival is van waarde voor Zeeuws-Vlaanderen en biedt veel variatie. Ofwe er in het najaar ook schoolconcerten aan kunnen kop pelen, is nog onzeker.'' Opera Het kamermuziekfestival staat in 2021 in het teken van de opera. ,,Als thema heb ik gekozen A night at the opera. Twee jaar ge leden hebben pianist Mathias Halvorsen en ik een arrangement van de opera La Bohème van Puc cini uitgevoerd. Het was een pro ject, maar het werd enthousiast ontvangen. Voor ons aanleiding om nog een opera te arrangeren. Dat is Tosca van Puccini gewor den. Tijdens de uitvoering wor den beelden en de tekst geprojec teerd.'' In vijf concerten op meerdere locaties in Zeeuws-Vlaanderen worden door pianisten en strij kers - onder wie Nicolas en Ella van Poucke, Maria en Nathalia Milstein en een strijkkwartet - arrangementen van delen uit opera's van Liszt en Wieniawski gespeeld. Heel apart wordt de uit voering van het arrangement van Ian Anderson voor strijkkwartet Of we er in het najaar ook school- concerten aan kunnen koppelen, is nog onzeker van het Schotse album In the Court of the Crimson King, met progressieve rock. Van Bellen hoopt dat hij in juli het definitieve, volledige pro gramma kan publiceren. Informa tie over musici, locaties en kaart verkoop wordt tegen die tijd be kend gemaakt op de website scaldisfestival.nl Op 29 maart stond er een stukje over broeder Diele- man in Trouw. Het dagblad zoekt in tijden van corona meer en minder bekende Nederlanders op. Hebben zij een persoonlijke leefregel of inspirerende zin? Die- leman wel: 'De liefde is de eerste wet'. De bundeling van dertien liedjes van de Zeeuwse singer- songwriter op zijn laatste album draagt, toevallig of niet, dezelfde naam. Hij begon in mei 2020 de verkoop als heuse straatventer met bakfiets. ,,Ik ben natuurlijk opgevoed met het gereformeerde idee dat ik een slecht mens ben, hè?", meldt hij in Trouw. Maar ondanks dat, is dat goed afgelopen! Sommige mensen hebben weinig op met het instituut kerk en houden er het beste van over. Zoals een leef regel. Rare gasten Een minderheid van de Nederlan ders zegt gelovig te zijn en nog minder mensen bezoeken religi euze bijeenkomsten zoals kerk diensten. Onbekend maakt onbe mind. Zeker als christenen en ker ken zich uitgesproken stom in de kijker spelen. Op 29 maart zaten oud-leerlingen van scholenge meenschap Gomarus in de uit zending van Op1. Voor een ge sprek over een door een zorgcoör- dinator afgedwongen come-out op een reformatorische school voor voortgezet onderwijs in Gor- kum. NRC schreef er vorige week zaterdag al over. En afgelopen zondag waren er schermutselin gen tussen pers en orthodox pro testantse kerkgangers op Urk en in Krimpen aan den IJssel. Kerk gangers hingen hun mondkapjes aan de wilgen en gingen er mas saal naar de kerk. Dat is ten minste Zijn gelovigen met hun denkbeelden niet ronduit gevaarlijk? roekeloos als het coronavirus net een derde golf van besmettingen veroorzaakt. Op woensdag is bij de Mieraskerk in Krimpen een ex plosief afgegaan. Voor het bescha digen van 'de kerk' was dat naar mijn mening al niet meer nodig geweest. De nieuwsfeiten waren op zich al desastreus. Dikke kans dat door buitenstaanders ieder die kerkelijk is nu over één kam wordt geschoren: rare gasten, die gods dienstvrijheid gebruiken om zich niet aan coronamaatregelen te houden, journalisten belagen, ho mo's schofferen en minderjarigen onder het mom van zorg schade toebrengen. Zijn gelovigen met hun denkbeelden niet ronduit ge vaarlijk? Redeneer eens verder waar loopt dat op uit? Kerkelijk zijn wordt iets voor ongeloof waardige minderheden. Stereoty pen, vooroordelen en discrimina tie zijn hun deel. Pasen Slechter kan het er voor kerken in een Paasweekend niet voorstaan. Pasen. Hoeveel Nederlanders kunnen, los van religieuze Zeeu wen, nu nog spontaan vertellen waar dat over gaat? En over vijfen twintig jaar? Kerken mogen we- leens gaan werken aan hun eigen revival. Misschien is er nu meer te verwachten van religieus geïnspi reerde mensen die zich opstandig tonen als het gaat om gekkigheid als op Urk, in Krimpen aan den IJssel en Gorkum. Mensen die open staan, zich interesseren voor de ander en onvoorwaardelijk bij hen betrokken zijn. Mensen die zelf opstaan en handelen vanuit een motto als 'De Liefde is de eerst wet'. Mensen beoordelen el kaar op wat ze doen, meer dan op wat ze zeggen. Misschien heeft het te maken met 'eerst zien en dan geloven'. Trouwens, dat ge zegde heeft ook met Pasen van doen. zaterdag 3 april 2021 GO Jeffrey Kutterink Middelburg De achtste editie van het Scaldis Kamermuziekfestival in Zeeuws-Vlaanderen wordt dit jaar niet in mei, maar in au gustus gehouden. Artistiek leider en violist Mathieu van Bellen hoopt dat de reeks concerten dan voor een gro ter publiek kan worden opge voerd. Jeanette Vergouwen Hulst -Mathieu van Bellen, festival Scaldis José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43