Marechaussee treft recordaantal wapens aan in auto's NIEUWS 3 Ook dit jaar wordt de Sint Pieter in Rome niet versierd met Nederlandse bloemen: corona gooit weer roet in het eten. Daarom sieren nu duizenden witte Avalanche-rozen verzorgingshuizen in Romen en bij Milaan. Ze kan niet wachten, Assunta Nuzzo's ogen glinsteren. „Ik ben gek op bloemen en dat het dezelfde rozen zijn als die van de paus vind ik geweldig.'' De 73-jarige Assunta zit samen met de andere bewoners in de voorjaarszon in de tuin van het ver zorgingshuis 'Parco di Veio', een wat vervallen bakstenen kolos aan de rand van Rome. „Het allermooiste zou zijn als paus Franciscus ze zelf zou komen brengen. Ik krijg alleen al kippenvel bij het idee.'' Ze is dolblij met de geste uit Ne derland: de bloemenpracht die nor maal tijdens Pasen Vaticaanstad siert, wordt nu bij verzorgingstehuizen af geleverd. De Nederlandse kwekers wilden ondanks corona toch ^ets doen. Een pauselijk bezoek zit er waarschijnlijk niet in, maar het feit dat de rozen voor vertrek uit Neder land gezegend zijn door een bisschop maakt al veel goed. Vanochtend worden tientallen witte Avalanche-rozen afgeleverd bij Assunta en haar 36 medebewoners. „We zijn nog aan het bedenken wat we ermee gaan doen'', zegt mede werker Fabio Spagnolo. „Of we alle bewoners een roos geven of dat we ze in de centrale ruimte neerzetten.'' De bloemendonatie is bedoeld om de ouderen in het verzorgingstehuis even uit hun dagelijkse ritme te ha len. De coronapandemie heeft het De donatie van de rozen is een initia tiefvan de gezamenlijke Neder landse kwekers van Avalanche-rozen en de floraal ontwerper Paul Deckers. „Het is een boodschap van hoop en van troost voor die ouderen'', vertelt Deckers. Hij verzorgt al jaren de bloe- mendecoraties tijdens de paasviering op het Sint Pietersplein in Rome. 2020 had het 35-jarig jubileum moe ten worden van de Nederlandse bloemenzee op het plein maar helaas ging dat niet door. Vorig jaar Pasen was het Sint Pietersplein compleet verlaten, iedereen zat in lockdown. „Het maakte wel indruk, op Goede Vrijdag de Paus in zijn eentje in de motregen op dat immense plein.'' Sinds 1986 wordt het plein elke Pa sen met bloemen uit Nederland ver sierd. In 1988 raakt Deckers als arran geur bij het project betrokken en in 2015 wordt hij hoofdarrangeur en projectleider. In datzelfde jaar krijgt de floraal vormgever de pauselijke onderscheiding 'Bene Merenti' uit handen van paus Franciscus. Het jaar 2020 had de bekroning moeten wor den, maar helaas. Deckers hoopte op een herkansing voor dit weekeinde, maar al in ja nuari was duidelijk dat de paasvie ring ook deze keer niet door zou gaan. Toch wilde Deckers iets doen. In februari nam hij contact op met het Vaticaan. „Ze waren erg blij met mijn gebaar en spraken hun voorkeur uit voor rozen'', vertelt Deckers. De keus valt op de witte Avalanche, een grote, elegante roos met weinig door nen en lange stelen. Voor hun vertrek naar Italië, afge lopen maandag, zegende de bisschop van Rotterdam, monseigneur Van den Hende, de pallets met bloemen. Een deel gaat dus naar Assunta en haar medebewoners in Rome en naar nog twaalf andere verzorgingshuizen in Italië en een deel wordt gebruikt om het altaar van de Sint Pieter te versieren voor de paasmis. „Deze keer heb ik geen aanwijzingen mee gegeven voor de decoratie'', lacht bloemontwerper Deckers. „Het is een donatie, ze zijn er vrij in.'' Normaal gesproken zijn dit voor de Limburger hectische dagen, maar voor het tweede achtereenvolgende jaar zit Deckers thuis in Posterholt. „Volgend jaar gaan we het 35-jarig ju bileum alsnog vieren, je hebt geen idee hoezeer ik sta te popelen.'' toch al beperkte leven van veel oude ren nog verder beknot. „Ze komen nauwelijks van het terrein af', zegt Spagnolo. „Hooguit een keer per week om boodschappen te doen.'' Bezoek krijgen ze nu ook nauwelijks. Het Parco di Veio is één van de in totaal dertien Italiaanse verzorgings tehuizen die Nederlandse bloemen cadeau krijgen, drie in Rome en tien in Novara even ten westen van Mi laan. Daar kregen ze hun rozen al gis teren, op Goede Vrijdag. In het be jaardenhuis Opera Pia Corbetto wer den de bossen rozen met een daverend applaus onthaald. „Ze zijn prachtig'', zegt de 95-jarig Adele Corna vanachter haar mondkapje. „Wat een mooi gebaar en zeer wel kom in deze donkere tijden.'' Ook het aantal gearresteerde be stuurders met nog openstaande straffen steeg explosief en er wer den veel vaker grote sommen geld gevonden, blijkt uit jaarcijfers. Maar liefst 252 wapens werden er afgelopen jaar in dashboardkastjes, onder stoelen of in kofferbakken aangetroffen. Een jaar eerder waren dat er nog 155, het jaar daarvoor 120. «ÏÏSSaa; Criminelen blijken ook steeds in ventiever te worden bij het verstop pen van de spullen in verborgen ruimtes. De marechaussee stuitte op echte 'meesterwerken' waarbij ze op een combinatie van knoppen moesten drukken om de verborgen ruimte te openen. Soms lagen daar ook onverklaarbaar grote hoeveel heid geld in verborgen. Dat ge beurde 77 keer. De bedragen liepen op tot honderdduizenden euro's. Tijdens de controles stuitte de marechaussee ook op een kwart meer automobilisten die nog een straf hadden openstaan. Vorig jaar ging het om 1674 mensen, een jaar eerder om 1296. Het ging hierbij bij voorbeeld om bestuurders die een boete niet hadden betaald, maar ook om mensen die nog een celstraf moesten ondergaan. Onlangs werd nog een Italiaan in een internatio nale trein gearresteerd die 450 da gen moest zitten. De misstanden kwamen aan het licht tijdens controles in de grens streek die vooral waren gericht om illegalen, paspoortfraudeurs en mensensmokkelaars op te sporen. Ook die laatste groep bleef flink ac tief terwijl Nederland maanden lang in een lockdown zat. Het aan tal opgepakte mensensmokkelaars steeg van 89 naar 123. Ook zijn er in »Soms vond de marechaussee onverklaarbaar grote hoeveelheden geld totaal 564 illegalen aangetroffen. Dat waren er 103 minder dan in 2019. Een duidelijke verklaring voor de stijgende criminaliteit in de grens streek is er niet. Mogelijk speelde een rol dat er minder verkeer was en dat pakkans voor criminelen daardoor flink groter werd. Volgens woordvoerder Robert van Kapel speelde ook mee dat de controles vanwege de coronamaatregelen an ders van opzet waren. In plaats van grote controles, ging de marechaus see nu in kleine teams de straat op en werd er vaker van plek gewisseld waardoor de controles onvoorspel baarder waren. Daarnaast beschikt het korps over steeds betere inlich tingen waar criminelen de grens overkomen. zaterdag 3 april 2021 Bedankt voor de bloemen... Angelo van Schaik Rome Boven: Avalanches bij Italiaanse verzorgingshuizen. Mid den: Deckers en zijn creaties bij een eerdere paasviering. Onder: Deckers en de paus. foto's marcel van hoorn en privéfoto's PAUL DECKERS Nederland werkte vorig jaar gro tendeels verplicht thuis door co rona, maar criminelen trokken zich daar niets van aan. De ma rechaussee stuitte tijdens con troles langs de weg op een re cordaantal wapens in auto's. Raymond Boere Den Haag Een controle van de mare chaussee bij de grens. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3