'Hoe vaker de kraam er staat, hoe beter' 'Praat mee over huisvesting arbeidsmigranten' 7 KAAS EN DELICATESSEN VLISSINGEN zaterdag 3 april 2021 ,,De rosbief van Crista vind ik echt lekker. Maar langer dan twee dagen bewaren, kan niet. Dus zou het fijn zijn als ze eerder in de week nog een keer met haar kraam in het Vlissingse winkelcentrum staat", zegt een vaste klant. René Hoonhorst Vlissingen Hij is niet de enige, laat Crista van Pel van 'Van der Pol kaas, vleeswaren en delica tessen' weten. Zij ex ploiteert de marktkraam, die haar moeder Anneke van der Pol ruim 30 jaar geleden begon, samen met haar neef Shannon Braafhart. De kraam staat vrijdag aan de Spui straat en 's zaterdags op het Schel- deplein. ,,Veel mensen vragen ons of we ook wat eerder in de week naar het Vlissingse centrum wil len komen. Op donderdag staan we in Middelburg, maar op woensdag zou kunnen. Dan heb ben we de dagen daarvoor net ge noeg tijd om specialiteiten als sa lades, quiches en soepen zelf te maken." Crista diende een verzoek in om ook op woensdag met de delicates- senkraam op het Scheldeplein of een andere plek in de binnenstad te mogen staan. Dat verzoek werd door burgemeester en wethouders afgewezen. Tot verdriet van frac tievoorzitter Lilian Janse van de SGP. Die juicht 'wat meer reuring in de binnenstad' juist toe. ,,Marktkramen trekken extra klan ten, daar profiteren ook de zit tende ondernemers van." Wethouder Sem Stroosnijder liet onlangs tijdens een commis- sievergadering een andere mening horen. Hij sprak over 'oneerlijke concurrentie', omdat mensen met een winkel veel meer vaste lasten zouden hebben. Eigenaar Henk van Noort van kaas- en notenhan- del Ongelooflijk Lekker geeft de wethouder gelijk. ,,Er zijn al twee markten op vrijdag en zaterdag. Dat merk ik natuurlijk. Als ze nog meer markten willen, moeten ze ook maar een winkel beginnen." Crista van Pel ziet kaas-, vlees waren- en delicatessenwinkels in het stadshart niet als concurren ten. „Mensen gaan soms naar een specifieke winkel of kraam. Maar er komen ook klanten bij mij om Ik ben ervan overtuigd dat extra reuring in de stad goed is voor iedereen -Lilian Janse, raadslid (SGP) salade, halen kaas bij Huijser in de kraam hiernaast, vleeswaren bij Dennis Gillissen en noten bij On gelooflijk Lekker. Gewoon omdat ze ons allemaal wat gunnen." Marktkramer Bauke Huijser, die 165 kilometer vanuit zijn woon plaats Waarder rijdt om vrijdags in Vlissingen te staan, is het met Crista eens. ,,Ik heb geen concur renten, alleen collega's. Als markt kooplieden en winkeliers verster ken we elkaar. Zeker in een toeris tische plaats als Vlissingen." Broeden op een motie Voorzitter Jolanda van Boven van de Vlissingse Ondernemers Cen trale (VOC) vindt het een 'moei lijke kwestie'. Ze 'snapt' de argu menten van Van Pel en die van Van Noort, maar denkt dat het kostenaspect voor winkeleigena ren toch zwaar weegt. ,,Een onder zoek naar voor- en nadelen van een extra versmarkt lijkt me het beste. Er zijn veel aannames over aantallen klanten bij de ene of de andere ondernemer." Raadslid Li lian Janse ziet wel iets in zo'n on derzoek. ,,Ik ben ervan overtuigd dat extra reuring in de stad goed is voor iedereen. Alle handelaren trekken toch weer eigen klanten. De SGP broedt op een motie." Voor Rob Bovenkamp hoeft 'dat gedoe allemaal' niet. De inwoner van Sluis komt op ongeregelde tij den in Vlissingen en gaat op marktdagen altijd bij de kraam van Crista langs. ,,Ze zijn hier vriende lijk en verkopen goede, lekkere spullen. Hoe vaker de kraam er staat, hoe beter dus." Meepraten over opzet en inrich ting van wooncomplexen voor arbeidsmigranten in de gemeen te Vlissingen is voor omwonen den sterk aan te raden. Het staat hen vrij naar de rechter te stappen als ze na overleg met initiatiefnemers de komst van buitenlandse werknemers nog steeds niet zien zitten. Als ze gesprekken bij voorbaat afkap pen en de rechter hun bezwaren afwijst, hebben ze geen inbreng gehad over de aanleg en inrich ting van een groot aantal tijde lijke appartementen en zijn ze waarschijnlijk verder van huis, waarschuwt Sem Stroosnijder. René Hoonhorst Vlissingen De Vlissingse wethouder van on der meer wonen en huisvesting is met collega John de Jonge (ruimte lijke ordening) aangeschoven voor een digitaal gesprekje over de aan leg van drie grootschalige woon complexen in Vlissingen. Burge meester en wethouders zouden omwonenden en raadsfracties heb ben 'overvallen' met plannen voor woningen voor vele honderden in ternationale werknemers. Maar de wethouders bezweren dat ze niets anders doen dan eerder aangekon digd en door de gemeenteraad vast gesteld beleid uitvoeren. Geen gelopen race De Jonge en Stroosnijder bena drukken dat er nog niets vaststaat. Er zijn drie initiatiefnemers die wooncomplexen op Nieuw Zuid beek, Baskensburg en Oost-Sou burg - voor 434, 350 en 216 bewo ners - willen aanleggen. Maar of die er ooit komen, ligt aan de kwaliteit van de huisvesting en een groot aantal technische en juridische ei sen waaraan die moet voldoen. De plannen voor de wooncom plexen zouden aanvankelijk vóór 1 april op het gemeentehuis ter be oordeling liggen. Maar, mede door corona, wordt die termijn een paar maanden opgeschoven, melden de wethouders. Voor het grootste complex Nieuw Zuidbeek kan het wel tot het eind van het jaar duren, verwacht De Jonge, omdat voor het doorgaan van die plannen wijzi ging van het bestemmingsplan no dig is. Beide wethouders benadruk ken dat Vlissingen verplicht is mo gelijkheden te scheppen voor huis vesting van buitenlandse werkne mers. Stroosnijder: ,,Een collega wethouder uit Antwerpen vertelde me dat veel mensen die in de Vlis- singse havens werken daar wonen." De wethouders zijn het met pro testerende bewoners eens dat bui tenlandse werknemers op fatsoen lijke wijze in het centrum moeten kunnen wonen. Maar ideeën voor (kleinschaliger) wooncomplexen in het stadshart zijn nog niet op het stadhuis beland. De drie nu gese lecteerde locaties liggen niet direct in een woonbuurt, maar blijven in de buurt van noodzakelijke voor zieningen. Stroosnijder: ,,Bewoners kunnen meepraten over vorm en inrichting van een complex, en over rijroutes ernaartoe, terwijl ze het recht be houden het plan alsnog af te wij- Bewoners kunnen meepraten over vorm en inrichting van een complex, en over rijroutes ernaartoe -Sem, Stroosnijder, wethouder zen. Mocht de rechter hen geen ge lijk geven, dan moeten de woon complexen wel voldoen aan een aantal door hen ingebrachte voor waarden." Rob Bovenkamp (links) haalt een lading lekkere hapjes voor het paasweekeind bij Crista van Pel (rechts). Shannon Braafhart en mede werkster Floortje staan ook achter de toonbank. foto lex de meester WA 'v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39