Sander kon niet wachten op het opengaan van Karkach Gym 6 Van de 39 kerkgebouwen zijn er 14 niet meer in gebruik voor de eredienst zaterdag 3 april 2021 Wat wordt het? De Zionskerk in Oostkapelle afstoten of de dorpskerk. De Protestantse Ge meente Oostkapelle worstelt momenteel met die vraag. Voor zitter Adri Jobse weet één ding zeker. Twee kerken onderhou den is voor de gelovigen van Oostkapelle te duur. ,,Wij zijn dan ook in overleg met het ge meentebestuur van Veere om te kijken wat de beste oplossing is." Emile Calon Oostkapelle Op het grondgebied van de ge meente Veere staan 39 kerkgebou wen. Veertien daarvan worden niet meer gebruikt voor het houden van erediensten. En dat aantal zal de ko mende jaren alleen maar toene men, weet wethouder Chris Maas (PvdA/GL). Het dagelijks bestuur van de gemeente Veere wil dan ook laten onderzoek hoeveel kerken de komende jaren worden afgestoten Met twee kerken doorgaan lukt niet. Datkunnen we financieel niet dragen -Adri Jobse, voorzitter Protestantse Gemeente Oostkapelle door de kerkgemeenten en wat de mogelijkheden zijn om ze te herge bruiken. Want als er iets is wat Maas niet wil is dat kerken in verval raken. Hij wijst als positief voor beeld naar een andere kerk in Oost- kapelle, de voormalige gerefor meerde kerk aan de Pomonastraat. ,,Daar zitten nu woningen in zodat het gebouw behouden is." Maas wil graag weten of dat op meer plaatsen kan. De opdracht voor het onderzoek is een gevolg van een motie van PvdA/GL. Die fractie wil dat de ge meente een zogenoemde kerkenvi- sie opstelt om te weten te komen wat er met de verschillende kerken kan gebeuren. Adri Jobse en dominee Flip Beu kenhorst vertellen dat elke zondag toch zo'n honderdvijftig gelovigen de kerkdienst bezochten toen het coronavirus nog niet Oostkapelle had bereikt. Toen was het de ge woonte om de ene week een dienst te houden in de dorpskerk die cen traal in Oostkapelle staat en de an dere week in de Zionskerk. Beide kerken bijzonder Beide kerken zijn voor de gelovigen van Oostkapelle bijzonder. De dorpskerk heeft een eeuwenoude geschiedenis. Vermoedelijk werd in de 7e eeuw al een kerk te Oostka- pelle gesticht door de zendeling Willibrord. Voor de verwoestingen 4 In de vroe gere gerefor meerde kerk in Oostkapelle zijn woningen gemaakt. In de Veerse ker- kenvisie moet tot uiting komen of dat in meer kerk gebouwen zou kunnen. foto op Walcheren in de periode 1572 1574 was de kruiskerk van Oostka- pelle een van de grootste van Wal cheren. Maar tijdens het beleg van Middelburg moest ook de kerk van Oostkapelle het ontgelden. Na de plunderingen restte slechts de kerktoren. Bij een storm in 1782 werd de kerk opnieuw zwaar be schadigd en moest er weer worden gebouwd. De Zionskerk stamt uit de jaren tachtig van de vorige eeuw en is gebouwd met geld van de ge lovigen omdat er destijds behoefte was aan een een grotere. Jobse: ,,Met twee kerken door gaan, dat lukt niet. Dat kunnen we financieel niet langer opbrengen." Hij hoopt dan ook binnenkort van de gemeente te horen wat er moge lijk is. De meeste vaste klanten van parkeergarage De Fonteyne in Vlissingen verbazen zich niet meer als ze een jongeman in de hoek van de kelder los zien gaan. Zo lang hij een zandzak ranselt met handschoenen en voeten en niet hun heilige koe vinden ze het prima. René Hoonhorst Vlissingen Sander van Pelt (23) was al een jaar of vijf, zes vaste klant van de sport school en dacht er net aan om zich op te geven bij Karkach Gym toen alle sportscholen dichtgingen van wege de coronapandemie. Geen re den om bij de pakken neer te gaan zitten, maar gewoon in actie ko men. Uitzoeken wat er nodig is om een beetje te kunnen kickboksen en spullen bestellen. Digitaal instructiefilmpjes bekij ken en tips en informatie inwinnen bij maten die zich al met de sport bezighouden. ,,Afwachten tot de sportscholen weer opengaan, is Vaste klanten van De Fonteyne kennen Sander inmiddels niets voor mij. Als ik een tijdje niet sport zit ik gewoon niet lekker in mijn vel. Het is ook maar goed dat ik al een jaar bezig ben, want er kan nog steeds niet veel in de sport scholen", zegt Sander. Hij woont tegenwoordig in Mid- delburg, maar zijn kickboks-beno- digdheden bleven in Vlissingen. ,,Buiten trainen is vaak nog fijner. Maar in de winter is het toch wel prettig dat het niet steenkoud is. En ik mocht mijn bokszak hier in de parkeergarage, waar mijn ouders ook gebruik van maken, laten han gen van de beheerder." Het vullen van de bokszak had nog wel wat voeten in de aarde. Zand van het strand meenemen mocht niet van de handhavers - die hem ook nog een parkeerboete aan smeerden - zodat een bouwbedrijf uitkomst moest bieden. ,,Normaal is de zak gevuld met een baal stof, dus nu heb ik wel een heel stevige bokszak. Dat vergt een andere mindset, maar ik krijg heel veel energie van een training. Ik voel me Sander van Pelt op zijn vaste trainingsstek in parkeerkelder De daarna echt fit." Fonteyne in Vlissingen. foto lex de meester 2018: een tentoonstelling van kerkschilderijen in de dorpskerk van Oostkapelle. Twee kerken is er een te veel voor het dorp. De keuze welke kerk wordt afgestoten, is nog niet gemaakt. archieffoto lex de meester WA Wat moet Veere met al die kerken? GOOGLE STREETVIEW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38