Zorgen om slechte motoriek van de jeugd ,,Of ik het mis? Zeker wel!'' 5 doe. Het mooie is: het kan allemaal even tussendoor, tijdens een pauze van je werk bijvoorbeeld. En nóg mooier: het hoeft ook allemaal niet lang. De meeste oefeningen doe ik vijftien of twintig keer, maar dan wel élke dag. Het geheim is volgens mij namelijk dat het een gewoonte wordt. Eetpatroon En daarnaast heb ik ook mijn eetpa troon wel wat aangepast, want dat is nog altijd het belangrijkste als je wat overtollige 'bagage' wilt kwijtraken. In mijn geval betekende dat minder chips, minder alcohol (ik was al niet zo'n drinker, maar toch) en minder vaak een frikandelletje in het vet 'omdat het kan'. En let op, ik zeg mmder. Ik zeg niet 'helemaal niet meer', want dat hoeft ook niet. Ver der klok ik per dag redelijk wat water naar binnen en neem ik gewoon klei nere porties van alles. Het vergt wat discipline, natuurlijk, maar het valt eigenlijk heel erg mee allemaal. Zeker als je resultaat gaat zien, want dat motiveert. Blessures Er is alleen een 'maar': hoe verstandig is het nu eigenlijk om, net zoals ik dus, zomaar te gaan trainen vanuit het niets? En dan dus niet onder be geleiding en op gecertificeerde appa ratuur, maar op een manier die nogal onorthodox is en daardoor misschien juist blessures in de hand werkt? Marco Bobeldijk, directeur bij Fit- land, kijkt niet heel vreemd op wan neer ik hem over mijn activiteiten vertel. Nu de sportscholen al zo lang dicht zijn, hoort hij wel vaker dat mensen dan maar zelf een beetje gaan 'hobbyen'. „Vooropgesteld, elke vorm van bewegen is nog altijd beter dan niet bewegen", zegt hij. Want ook Bobeldijk ziet dat veel sport schoolabonnementen liggen te ver stoffen en in best wat gevallen wor den opgezegd. Dat is voor veel onder nemers in de branche problematisch. ,,En de gezondheidscrisis die er nog aankomt gaat ook enorm veel geld kosten", doelt hij op het feit dat men sen dikker en minder fit worden door de lockdown, met kwalen en ziekten tot gevolg. „Terwijl veilig sporten hier gewoon kan." Hij maakt een weids armgebaar in de grote fitness zaal van de vestiging in Goes, waar de hoogwaardige apparatuur nu al weer bijna een half jaar stof staat te van- FANATIEKELING gen. ,,Nee, dat is er niet goed voor", verzucht Bobeldijk. Op het buiten terrein staat weliswaar een grote tent waar onder strikte voorwaarden mag worden gesport, maar dat zet ook niet echt zoden aan de dijk. ,,Ik denk dat twintig procent van onze leden er gebruik van maakt." Beter op een stoel Terug naar mijn (t)huisworkouts. Ik laat Bobeldijk op mijn telefoon film pjes zien van de oefeningen die ik doe en wil van hem weten of ik goed bezig ben en waar ik eventueel op moet letten. Bij een filmpje waarin je mij, met mijn armen steunend op de ballustrade, vervaarlijk ziet opdruk ken en heen en weer zwaaien boven aan het trapgat, schiet hij in de lach. ,,Bij die oefening train je weliswaar je schouders en bovenarmen, maar je moet toch wel heel erg uitkijken dat je niet onder aan de trap belandt." En ik moet toegeven: het is al een paar keer tójna misgegaan inderdaad... ,,Voor hetzelfde effect kun je beter een stoel pakken", zegt Bobeldijk. En hij doet voor hoe je daar ook je schouders en armen mee kunt trai nen door ervoor te gaan zitten, je handen op de zitting te plaatsen en je vervolgens met gebogen knieën op te drukken. Die ga ik onthouden. Maar aan de andere kant, een beetje span ning is ook niet verkeerd, toch? Eigenlijk is voor elke oefening die ik laat zien wel een apparaat te vin den waarmee het comfortabeler en beter kan. Bovendien: in de sport school kun je de oefeningen zwaar der maken door bijvoorbeeld ge wichten toe te voegen. Thuis wordt alles op een gegeven moment een makkie. En je mist begeleiding, die je in de sportschool wel kunt krijgen als je wil. Even overweeg ik om na co rona misschien tóch een abonne- mentje te nemen. Maar ja, na corona, wanneer is dat? Niemand die het weet. Voorlopig zijn de sportscholen dicht en blijf ik nog maar even thuis- trainen. En nee, je gaat niet de Hulk(in) worden met deze huis-, tuin- en keukengymnastiek, als dat je ambitie is. Maar effect heeft het wel degelijk: die coronakilo's ben ik in middels al lang en breed kwijt. met heel andere ogen bekijken. In feite is elk attribuut een potentieel fitnessapparaat waar je oefeningen mee kunt doen. Neem bijvoorbeeld een fauteuil: daar kun je mee ge wichtheffen. De hoogslaper van je zoon of dochter? Daar kun je je uit stekend aan optrekken. Dat lage kastje in de slaapkamer waarvan ei genlijk niemand weet waarom het er staat? Uitermate geschikt voor push ups. Het is precies wat ik deed en nog Van inmiddels 4000 Zeeuwse kin deren in de leeftijd van vier tot en met twaalf jaar zijn de beweegvaar- digheden onder de loep genomen. Ze hebben op school fysieke tests gedaan en vragenlijsten ingevuld. Daar kwam al voor de eerste lock- down uit dat Zeeuwse kinderen minder vaardig zijn dan hun leef tijdsgenoten elders in het land. Bin nenkort hoopt men coronaproof verder te kunnen gaan. Vader vreest voor een verdere achteruitgang. Weinig vakdocenten ,,Wij denken dat die slechtere cij fers onder meer komen doordat we te weinig vakdocenten in Zeeland hebben. Er zijn zo'n 190 basisscho len en maar zeven docenten die fulltime gym geven", zegt Vader. Bovendien hebben lang niet alle basisschoolleerkrachten de be- voegdheid om bewegingsonder wijs te verzorgen. Op scholen - vooral kleine - is er regelmatig nie mand beschikbaar om een gymles te leiden. Schouwen schrijnend Vooral Schouwen-Duiveland kwam in 2020 slecht uit de zoge noemde MQ-scan. Zo'n 40 procent scoort een onvoldoende op moto riek. Landelijk lag dat getal op 27 procent. Vader: ,,Ik zal iets schrij nends vertellen over Schouwen- Duiveland. Die gemeente heeft ge kozen voor drie locaties waar basis schoolleerlingen gymmen: Brui- nisse, Zierikzee en Burgh-Haam- stede. Vanuit de diverse dorpen rij den er bussen. Van school A naar school B en C, want dan is het pas effectief. En dan hebben ze mis schien 50 minuten gym en dan kunnen ze weer terug. Er is sinds vorig jaar wel het programma Vitaal Schouwen-Duiveland, waarbij ver enigingen en buurtsportcoaches wordt gevraagd om kinderen wat extra's aan te bieden. We hopen dat het iets gaat helpen.'' Netwerk Tijdens de coronaperiode heeft SportZeeland een netwerk opge bouwd van kinderfysiotherapeu ten en jeugdverpleegkundigen. Die zullen ingrijpen waar dat volgens de screenings nodig is. Vader: ,,Als een kind een spraakachterstand heeft, is het heel normaal dat-ie naar een logopedist gaat. Waarom zouden we een kind ook niet hel- pen als-ie een beweegachterstand heeft? In Zeeland denken we vaak dat het wel meevalt met de moto riek, omdat we hier dicht bij het bos en strand wonen en onze kinderen niet in hoge torenflats opgroeien. Maar de cijfers laten zien dat het juist niet meevalt. We moeten iets doen." Sommige ingrepen zijn overigens heel simpel te doen, stelt Vader. „Kinderen moeten ook uitgenodigd worden om te bewegen", zegt hij. ,,Verf drie banen op het school plein, zet er 1, 2 en 3 bij en het woord 'start' en ik weet zeker dat de kin deren daar uit zichzelf gebruik van gaan maken. Of leg een betonnen kruipbuis aan. Het kost bijna niks en je wint er heel veel mee." ZEELAND14 ken en dan kies je er toch niet meer zo snel voor om daad werkelijk wat te gaan doen." Noëlle merkt goed dat de sport scholen dicht zijn. ,,Ik was daar zo veel ge motiveerder dan thuis. Je ziet mensen om je heen, je kunt hulp vragen, je hebt apparaten waar je op bezig bent en dat is toch een heel ander effect dan wanneer je thuis moet sporten. Dus ja, wat mij betreft morgen weer open." zaterdag 3 april 2021 Natuurlijk zijn er ook mensen die zweren bij de sportschool. De échte fanatiekelin gen. Noëlle Mat- thijsse uit Nisse bij voorbeeld. De 17-ja- rige scholiere werkte zich minimaal vier keer per week in het zweet bij BasicFit, samen met een vrien din. En dan wel twee uur per keer. Maar dat is nu dus al een tijdje letterlijk einde oefening. ,,Of ik het mis? Ja zeker wel! Ik probeer nu thuis ook wel wat te sporten en in het begin ging dat ook best goed. Ik deed elke dag wel een workout of liep hard. Maar op den duur zit je op de bank, lekker tv te kij- M Gewichtheffen met een fauteuil, waarom niet? Optrekken aan de hoogslaper van jong ste dochter. foto's johan VAN DER HEIJDEN Acrobatiek op de ballustrade van de trap; niet heel veilig... De Zeeuwse basisschoolleerlin gen bewegen slechter dan hun leeftijdsgenoten elders in het land. Dat wees een screening vóór de coronacrisis al uit en Pa trick Vader, de manager Sport Bewegen bij SportZeeland, vreest dat de situatie in de afge lopen twaalf maanden alleen maar schrijnender is geworden. „Vooral voor de kinderen is het erg", geeft hij aan. ,,In de eerste acht levensjaren moet je een goede basis kunnen leggen voor de rest van je leven." Roeland van Vliet Middelburg Noëlle Matthijsse. PRIVÉFOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37