ZEELAND 3 Voor gelovigen is Pasen het religieuze hoogtepunt van het kerkelijk jaar. Hoe vier je dat in coronatijd? Voor de pandemie zou de katholieke kerk met Pasen uitpuilen. Nu mogen er maximaal 30 mensen komen. ,,Het voelt als Ajax dat in een leeg stadion voetbalt." DAT IN EEN LEEG STADION VOETBALT' A Frank Balkenende Goes Anders dan bijvoorbeeld gere formeerde kerken in het godvre zende Urk houdt de Pater Dami- aanparochie, met kerken op Zuid-Beveland en Schouwen- Duiveland, zich strikt aan de re- gels van het Bisdom Breda. Maximaal dertig kerkgangers zijn welkom. Meer zitten er op Witte Donderdag ook niet op de spijkerharde kerkbanken in de Maria Magdalenakerk in Goes. Corona beheerst de dienst. Bij de entree moeten de handen wor den ontsmet. Iedere kerkganger dient een naam en telefoon nummer in te vullen. Een mondkapje is verplicht. Feeste lijk is anders. De 15-jarige misdienaar Annika Franken is blij dat ze de vieringen kan en mag bijwonen. ,,In de kerk kun je even tot rust komen. Pasen is naast Kerst heel erg belangrijk. Dat zijn erg mooie vieringen. Ik voel me best bevoorrecht dat ik er fysiek bij kan zijn. Mijn vader is ook misdienaar, of beter gezegd 'acoliet' zoals oudere misdienaars worden genoemd. Net als ik kan hij het meebeleven. Mijn moeder en mijn broer zitten nu thuis naar de live- stream te kijken. Ik gun het hen heel erg om Pasen live mee te vie ren in de kerk." Ernest Franken, de vader van Annika, vult aan: ,,Maar in beide gevallen, in de kerk én thuis, kun je stilte creëren. Door de kleine groep is er een andere intimiteit in de kerk zelf. Er is meer rust en stilte. Dat is ook mooi. Het heeft iets meditatiefs. We kunnen elkaar misschien niet de vredeswens geven met de hand, maar wel met een gebaar en in gedachten. Het hoeft uit eindelijk niet zoveel uit te ma ken." Maria Magdalenakerk in Goes is er op Witte Donderdag bij, maar op gepaste afstand. Hij volgt de vieringen doorgaans thuis via de livestream op kerkdienstgemist.nl. „Vandaag is een uitzondering, omdat we op Witte Donderdag echt met twee kosters moeten zijn. Sinds de pandemie kom ik alleen in de kerk als er verder nie mand is. De diensten mijd ik, want ik ben lange tijd erg ziek geweest. Ik heb veel hartritme stoornissen. Corona kan ik er echt niet bij hebben. Daarom vind ik het coronaprotocol van het bisdom niet streng genoeg. Wat mij betreft beperkt de kerk zich puur tot online diensten. De angst voor besmetting is groter dan mijn wens om de dienst fy siek mee te maken. Corona zou immers mijn einde kunnen be tekenen." Wim Boer, koorleider en organist, mist de ge bruikelijke beleving bij Pasen. ,,Kerkgangers mo gen niet zingen. Dat is verboden. Het voelt een beetje doods. Ze mogen niet klappen, ze mogen niet reageren. Ik weet dat er wel veel mensen thuis naar de livestream kijken, maar onder deze corona beperkingen is het net alsof het publiek niet meedoet. Het voelt als Ajax dat in een leeg sta dion voetbalt." Toch telt Boer zijn ze geningen. ,,Vorig jaar in de eerste lockdown was de kerk helemaal leeg met Pasen. Er was nie mand. Nu zitten er in elk geval nog mensen. Ei genlijk volgen we het hele paasprogramma als vanouds, alleen met be duidend minder men sen." ,,Sommigen willen ook niet komen. Ik ken koor leden die om verschil lende redenen afzeggen. Ze zijn bang om besmet te raken of anderen te be smetten. Gelukkig zijn er nog steeds koorleden die er graag bij zijn. Samen oefenen is moeilijk in een lockdown met een avondklok. Dat is gere duceerd tot een mini mum. Zangers moeten zich vooral thuis solo voorbereiden, want ze komen van heinde en ver. Ik vlieg mensen in, sopranen en alten bij voorbeeld, voor de vier stemmige mis op eerste paasdag. In de kerk stu deren we de liederen in heel korte tijd samen in." Boer hoopt vurig dat dit de laatste Pasen met coronabeperkingen is. ,,Het zou mooi zijn als er met Pinksteren weer meer kan. En dat we el kaar snel weer de hand kunnen drukken. Tege lijkertijd leert deze pan- demie ons ook wat waar devol is. Mensen die hier zitten, willen er koste wat kost bij zijn. Er zitten vast ook mensen zich thuis te verbijten. Dat zijn tekenen dat het ge loof zeker in coronatijd nodig is en houvast biedt." zaterdag 3 april 2021 Kijk op pzc.nl/video 'Misschien is een stiller Pasen...' M Misdienaar Annika Franken. Acoliet Ernest Franken. Koster Ton Perenboom. Koster Ton Perenboom van de 'Bij een feest horen mensen' M Wim Boer, koorleider en organist. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35