Schooblein Havenwerkers verdienden 1,2 mln met cokesmokkel miiiiiJiïjMnn 2 MAIKEL HARTE I? MILJOEN VERKENNERS Column Als ik dat politieke schouw spel in Den Haag aan schouw, is het net of ik naar een schoolplein met spelende kinderen zit te kijken. Je hebt Mark, die was jarenlang de popu lairste jongen van de klas, hij mocht altijd als eerste kiezen met wie hij wilde spelen. Je hebt Wopke, die eigenlijk niet zo popu lair is, maar wel heel graag bij Mark wilde horen. Sigrid, het kak- meisje dat zegt het voor iedereen op te willen nemen, hoort sinds kort bij de popiejopies. Lillian en Jesse hoorden vroeger ook bij de populaire kids, maar hun clubjes zijn niet meer zo in. etterbakken zoals Geert en Thierry op zo'n schoolplein, die andere kinderen proberen weg te pesten. In de klas heb je ook stee vast een groepje met kinderen die alleen maar op hun zetel zitten en je verder niet hoort. misschien wel het slimste jongetje van de klas en de slimste jongens van de klas kunnen nog weleens op afgunst rekenen. Pieter is ei genlijk het vriendje van Wopke, maar dat is meer omdat hun ou ders (het CDA-bestuur) dat wil den, dan dat ze het nou zo goed met elkaar konden vinden. Wopke speelde altijd liever met Mark dan met Pieter, maar dat is nu een pro bleem op het schoolplein. Want steeds als Mark en andere kinde ren iets fout deden, dan verklapte Pieter dat aan de juf. En de juf dat zijn natuurlijk wij: het volk. De popiejopies van het schoolplein willen liever niet dat de juf erach ter komt als ze dingen fout doen, maar Pieter denkt daar gelukkig anders over: want dat gaat ten koste van andere kinderen. Nu is het ruzie op het school plein, want Kajsa, de vriendin van Sigrid, heeft per ongeluk aan de juf verklapt dat iemand vond dat Pieter niet meer op het school plein mocht spelen. Mark zei dat hij het niet had gezegd, maar Mark blijkt een jokkebrok. In zo'n geval moet de juf ingrijpen: Nu mag Mark niet meer kiezen, maar mag Pieter zeggen met wie hij op het schoolplein wil spelen en wat hij dan wil doen. Toch? Wopke speelde altijd liever met Mark dan met Pieter DE STELLING Vandaag: Ook ik sleep coronakilo's mee Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Drugsafval in bestelbus Beachboom gaat door KRUININGEN Geen treinen met de paasdagen Het merendeel van de havenwer kers zat negen maanden in voorar rest. De rechtbank vindt hun recht om de zaak in vrijheid af te wach ten groter dan het maatschappelijk belang om ze vast te houden. Vol gende week mogen ze naar huis en daar de inhoudelijke zitting af wachten. Contactverbod Wel krijgen ze strenge voorwaar den, ze mogen niet in de beveiligde delen van de haven Vlissingen- Oost komen (gebiedsverbod) en moeten al hun reisdocumenten in leveren. Ook krijgen ze een con tactverbod met alle andere mede verdachten en moeten ze zich re gelmatig melden bij de politie. De politie arresteerde de haven werkers uit Vlissingen vorig jaar juli. Ze worden verdacht van het smokkelen van honderden kilo's coke. Sommigen hadden wapens en tienduizenden euro aan contant geld. In totaal zouden de verdach ten 1,2 miljoen euro hebben ver diend met de cokesmokkel. Het Openbaar Ministerie (OM) wil ie dere verdachte een geldbedrag la ten terugbetalen aan de staat. Vlissinger bekent Een van de havenwerkers, de 28-ja- rige J. van D. uit Vlissingen, be kende tegenover justitie zeven drugstransporten. Hij wil dolgraag naar huis. ,,Ik wil in de gelegenheid zijn om naar de kerk te gaan", zei de boomlange Vlissinger tijdens de zitting. ,,Ik wil schuld bekennen bij God en de kerk. Ik wil weer sociale contacten hebben, en mijn leven terug beginnen." Het OM vond dat Van D. uit voor arrest mocht. ,,We hebben hier een schuldbewuste verdachte die er kent wat hij heeft gedaan", zei een van de officieren. ,,Dat maakt een groot verschil met de andere ver dachten die een andere positie in nemen." Wel wordt nog onder zocht of de verklaringen van de Vlissinger betrouwbaar zijn. Hij zou ook drugstransporten hebben bekend waarvan hij niet eens ver dacht wordt. De officieren waren niet te por ren de andere zes havenwerkers, die zich beroepen op hun zwijgrecht, ook uit de cel te laten. Het gaat om M.T. (25) uit 's-Heer Hendrikskin deren, A.T. (25) uit Oost-Souburg, R.A. (24) uit Goes, M.H. (26) uit Kruiningen, B. K. (37) uit Wol- phaartsdijk en J. B. (27) uit Vlissin- gen. De rechtbank ging daar niet in mee. ,,Het is van groot belang dat verdachten hun proces in vrijheid mogen afwachten." Belangrijk ar gument om hun voorarrest te schorsen, was dat er nog geen con creet zicht is op een inhoudelijke behandeling van de rechtszaak. Vermoedelijk vindt die pas volgend jaar plaats. Het hele onderzoek be slaat inmiddels zo'n 45 ordners. Ook voor de advocaten een enorme kluif om door te ploegen. Spin in het web Daarnaast stonden ook drie andere verdachten die niet in de haven werken voor de rechtbank, twee Zeeuwen en een Brabander. Ze wa ren volgens het OM wel betrokken bij de coketransporten. Van hen wordt C. van der W. (46) uit Mid delburg gezien als spin in het web. Hij zou meerdere transporten heb ben gepland. Ook hij mag zijn zaak in vrijheid afwachten. Dat gold niet voor verdachte A.B. (39) uit Goes, die onlangs aan het onderzoek werd toegevoegd. Het is van groot belang dat verdachten hun proces in vrijheid mogen afwachten Hij zit sinds november in voorar rest, maar is daarnaast een belang rijke verdachte in een andere zaak, waarin het gaat om de smokkel van 4500 kilo cocaïne via de Vlissingse haven. De laatste van deze drie ver dachten, J.S. (40) uit Wouw, was net als A.B. niet aanwezig op de zit ting. De Brabander zit pas sinds ja nuari vast voor het smokkelen van 500 kilo cocaïne, samen met twee havenarbeiders. Ook hij mag zijn proces in vrijheid afwachten. De volgende zitting vindt plaats op 29 juni. Dan wordt bepaald wanneer de inhoudelijke rechtszaak is. zaterdag 3 april 2021 Je hebt daarnaast altijd een paar En dan is er nog Pieter. Pieter is Reageer op pzc.nl Gisteren: Mark Rutte heeft voor mij afge daan 1149 stemmen SINT-ANNALAND Een voorbijganger heeft donderdagochtend een melding gedaan bij de politie over een bestelbus die verdacht geparkeerd stond op het Havenplein in Sint-Annaland. Nadat de brandweer de bestel bus opende, trof zij vaten aan waarin vermoedelijk drugsafval zat. In de bus lagen ook andere goede ren die gebruikt worden bij het produceren van drugs. Agenten hielden een buurtonderzoek met onder meer de vraag wie de bestelbus aan het Ha venplein heeft neergezet en wanneer dit is ge beurd. De inhoud van de bestelbus is door de ge meente vernietigd. SCHARENDIJKE Muziekfestival Beach boom op de Brouwersdam gaat dit jaar door. Het fes tival zal 14 augustus wor den gehouden. De organi satie denkt dat het festival gehouden kan worden vanwege onder meer de garanties die de overheid afgeeft voor festivals na 1 juli, de nieuwe sneltestmo- gelijkheden en het opti misme over het effect van de vaccinaties. Bijna de gehele programmering van vorig jaar heeft toege zegd dit jaar present te zijn. De verkoop is begon nen op de website van Beachboom. De komende weken wordt het pro gramma bekendgemaakt. Wie tijdens het paas weekeinde eropuit wil met de trein, moet reke ning houden met vertra ging. Door werkzaamhe den aan het spoor rijden vandaag, morgen en maandag tussen Vlissin- gen en Bergen op Zoom geen treinen, maar bus sen. De vertraging loopt op tot 45 minuten. Op drie plekken wordt het spoor vernieuwd: tussen Kruiningen-Yer- seke en Krabbendijke, vlak bij station Rilland- Bath en bij de spoorbrug over het Schelde-Rijnka- naal. Bij Kruiningen zijn de overwegen Capelle- weg en Noordpoolweg afgesloten. Het wegver keer wordt omgeleid. M Gerechtsge bouw in Breda FOTO BRUNOPRESS Tien verdachten van cocaïne smokkel in de haven van Vlissin- gen-Oost, onder wie zeven ha venwerkers, zouden samen 1,2 miljoen euro hebben verdiend met de drugsinvoer. Gisteren besliste de rechtbank in Breda dat alle Zeeuwse havenwerkers uit voorarrest mogen. Bas Bareman Breda -Rechtbank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2