Bedrijfsleven bezorgd over formatiegedoe yii' E 21 Thuis wijn proeven neemt hoge vlucht europass.eu Steeds meer Nederlanders schuiven aan achter hun beeldscherm voor online borrels en wijnproeverijen. ,,Het voordeel is dat iedereen kan meedoen.'' Manon de Boer Gouda Het is half maart vorig jaar als wijnimporteur Jasper Smit van wijnhandel Halfes in Utrecht in de sportschool staat te zwoegen en zich realiseert 'online proeve- rijen, daar móét ik mee aan de slag'. ,,Al fietsend heb ik op mijn website een pagina aangemaakt." Al snel krijgt hij de eerste ver zoekjes binnen en met Konings dag, Moederdag en Vaderdag geeft hij thema-proeverijen op Instagram. „Doordat ik het op In- stagram deed, konden mensen die de wijn niet in huis hadden, de proeverij ook volgen. Dat zorgde voor het FOMO-effect fear of missing out): anderen wil den er ook bij zijn." Ook Sarinah Clauwens-Leezer van wijnwinkel en -importbe- drijf Pandora's Bottle in Gouda ziet al vroeg in dat ze met een back-upplan moet komen. ,,Ik heb tussen de lockdowns door in september en oktober nog drie live wijnlessen gegeven, maar verder zijn we volledig online ge gaan", vertelt ze. ,,Toen de horeca de eerste keer dicht moest, heb ik gelijk uitgezocht hoe we alles konden omgooien. Kahoot (een online quiztool red.) maakte op dat moment de abonnementen gratis, dus daarvan heb ik direct gebruikgemaakt. Door op Google een businessaccount te nemen, kon ik mijn proeverijen geven via Google Meet." Vijftig mensen Officiële cijfers ontbreken, maar zeker is dat thuis proeven een hoge vlucht heeft genomen. In middels is Clauwens-Leezer niet anders meer gewend dan dat ze maandelijks achter de computer kruipt om zo'n vijftig mensen online meer te leren over wijn. ,,Het voordeel is dat iedereen kan meedoen. Ook mensen die in Friesland of Groningen wonen en nog nooit bij ons in de winkel zijn geweest." Ook ziet ze dat de proeverijen vaak als personeelsuitje of vrij- mibo (vrijdagmiddagborrel) wor den geboekt. ,,Dat was zeker zo richting de kerstperiode, toen iedereen een borrel moest organi seren." Ook bij Smit stroomden toen de bedrijfsaanvragen binnen. ,,Ik heb in november en december zes of zeven proeverijen per dag gegeven." Hij schat in dat hij vo rig jaar zo'n 25.000 online wijn proevers heeft gehad, het meren deel vanuit bedrijven. Wat het succes ervan is? Smit: ,,Collega's blijven gemakkelijk een uur hangen na de proeverij om met elkaar te kletsen, zeker Collega's blijven zo een uur hangen als ze nog wijn in hun glas hebben als ze nog wijn in hun glas heb ben. Normaal gesproken waren ze bij het koffiezetapparaat gaan roddelen, maar ja, dat kan nu niet." Het werkt verbindend, vat Clauwens-Leezer samen. ,,Werk- nemers hebben zo toch de moge lijkheid met elkaar te socializen." Wijnjournalist Esmee Lange- reis publiceerde in het najaar op haar website een overzicht van online proeverijen in heel het land en ziet ook dat online proe ven booming is. Vooral de ver schillende vormen vallen op: live via Zoom, bedrijfsborrels, kleine en grote groepen, proeverijen vanuit restaurants en wijnproe verijen inclusief een goedgevulde borrelplank. Ook valt de gamifca- tion haar op. ,,Je ziet in elke sector dat mensen overal een spelletje van maken. Dat gebeurt nu ook met wijn proeven. Denk aan de Tasting Games (een online game waarbij je ook gaat proeven red.), quizzen via bijvoorbeeld Kahoot en wijnen die online worden uit geruild." Binnen de wijnwereld is ook een hype gaande die is ontstaan vanuit wijnrestaurant Zoldering in Amsterdam: de #zolderingwi- nechallenge. In een soort online kettingbrief dagen wijnkenners elkaar uit om blind een wijn te proeven en die te raden. ,,Het is een beetje willekeurig begon nen", zegt eigenaar en sommelier Job Seuren. ,,Ik denk dat er in middels duizend wijnprofessio nals hebben meegedaan en een video hebben gedeeld. De mees ten sturen ons ook een flesje toe, dus de tafel staat hier inmiddels helemaal vol." Voor de challenge werd hij geïnspireerd door blind- proef-video's van Amerikaanse sommeliers. ,,Blind proeven is een leuk spelletje, waaraan je een stukje theorie kunt koppelen. Zo'n challenge werkt ontspan nend en zorgt voor verbinding. Ook mensen die niets met wijn hebben, vinden het leuk om te kijken." Na de lockdown Of online proeverijen zo'n groot succes blijven, is een kwestie van 'koffiedik kijken', zegt Langereis. ,,Waarschijnlijk gaan we na de lockdown helemaal los op fysieke party's. Maar ik denk dat parallel daaraan een groot aantal online proeverijen blijft bestaan. Je ziet veel goede concepten, en net als met thuiswerken merken men sen nu dat je niet in de auto hoeft te stappen om deel te nemen." Clauwens-Leezer is er ook van overtuigd dat de online proeve- rijen blijven, met name op de werkvloer. ,,Zeker bedrijven die ook in het buitenland zitten, werkten al veel online. Zij zien nu ineens een scala aan opties voor teambuilding.'' ,,We zitten midden in een grote cri sis die een zware wissel trekt op be drijven en ondernemers", zeggen ondernemersorganisatie VNO- NCW en MKB-Nederland. Perike len rond de formatie mogen vol gens hen onder geen beding de aanpak van die crisis en de steun aan ondernemers raken. De lobby voor het bedrijfsleven wijst erop dat duidelijkheid over de voortzetting van de noodsteun en de gesprekken over een stevig her stelplan of -pakket niet kunnen wachten. ,,Daar moet snel werk van worden gemaakt en daarmee kun- nen we niet wachten op een nieuw kabinet na een lange formatie", benadrukken ze. Ondernemers zijn volgens VNO- NCW en MKB-Nederland gebaat bij een vlotte formatie en een sta biel kabinet, omdat Nederland naar hun mening voor tal van grote uit dagingen staat. Vakbond Ook vakbond CNV roept politieke partijen in Den Haag op 'om over hun eigen schaduw heen te stap pen' en snel tot een kabinet te ko men. Vakbondsvoorzitter Piet For tuin maakt zich grote zorgen over de stroeve kabinetsformatie. VVD-leider en demissionair pre mier Mark Rutte zal door alle on rust na Pasen zwaar gehavend een nieuwe verkenningsronde ingaan. Alle partijen keurden zijn optreden in de eerder geklapte verkenning af, en er ging veel vertrouwen ver loren. V 'Ik gebruik Europass voor het delen van documenten' jiW' 1 Beheer je documenten in een e-portfolio. Maak je cv. Schrijf een sollicitatiebrief. Zoek een opleiding of baan. Genereer je eigen profielpagina. Deel je profiel, cv of documenten. zaterdag 3 april 2021 GO Winechallenge en online vrijmibo nu heel gewoon Met een glas wijn achter de computer. foto getty images - Jasper Smit, wijnhandelaar Ondernemers maken zich zor gen over de voortgang van de kabinetsformatie. Door alle peri kelen in Den Haag kan het veel langer gaan duren voor er een nieuwe regering is. Economieredactie Den Haag m Mede gefinancierd door het programma Erasmus+ van de Europese Unie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21