'Het is een ravage hier, een ander woord heb ik er niet voor' NIEUWS 15 CORONA ANTILLEN Terugkeren van coronabrandhaard Curagao? Nederlanders op het eiland peinzen er niet over. Ze sluiten zich nog liever op in hun huis Want in Nederland mag je ook nog weinig. Een riant studentenhuis met 25 ka mers, eigen bar en zwembad in de tuin. Toen de lockdown afgelopen woensdag op Curasao werd aange kondigd was het best even slikken voor de Nederlandse Fiene Vegting (20) uit Utrecht. Wat zou ze nu eens doen? Er mag bijna werkelijk niets meer op het eiland. Alleen 's och tends vroeg en 's avonds kort voor het ingaan van de avondklok om ze ven uur kunnen eilandbewoners eventjes naar buiten. Twee keer per week boodschappen doen is maxi maal toegestaan. Zelfs de stranden zijn afgesloten. Het is nu doodsaai op Curasao, maar niet voor niets. Het aantal coro napatiënten liep in korte tijd zo rap op dat het enige ziekenhuis op het ei land ze bijna niet meer kan opvan gen. In twee weken tijd liep het aan tal coronabesmettingen op tot meer dan 3000. En dat is veel voor een ei land met iets meer dan 150.000 inwo ners. Woensdag, bij het afkondigen van de lockdown noemde premier Eugene Rhuggenaath de situatie 'zeer ernstig'. De gewone medische zorg is afgeschaald, om ruimte te ma- ken voor coronapatiënten. Er zijn gis teren razendsnel 30.000 extra vaccins naar het eiland gestuurd, waarvan een deel ook voor Aruba bestemd is. Ook op Bonaire wordt de situatie in middels als 'zorgelijk' gekenschetst. Cura^ao is in korte tijd de corona brandhaard van de wereld geworden en toch moet Vegting er niet aan denken om te vertrekken. ,,Het zijn vooral mensen uit Nederland die be zorgde berichtjes sturen'', zegt ze. Zelf was ze er al snel uit; ze blijft. Ook nadat er in het studentenhuis een kleine uitbraak met corona was. Vijf huisgenoten raakten besmet. Maar zij zonderden zich af en vier van hen zijn alweer coronavrij. In dit huis komt ze werkelijk niets tekort. In Nederland zou ze op een studentenkamer zitten. ,,En dan mag ik ook bijna niets. Dan kan ik beter hier blijven. We sluiten ons gewoon op en hopen dat het zo kort mogelijk is. We hebben genoeg leuke activitei ten gepland met onze huisgenoten. De tijd komen we echt wel door.'' Zelfs haar stage hoeft er niet onder te lijden. Vegting is bezig met de werving en selectie van nieuwe Ne derlandse stagiaires op het eiland. Normaal gesproken reist ze daarvoor naar kantoor, maar dat kan tijdelijk ook prima vanachter haar laptop in het studentenhuis. Vakantie En zo denken meer Nederlanders er over die tijdelijk op het eiland ver blijven. Hoewel de Nederlandse overheid een dringende oproep deed om het eiland te verlaten, kiezen meer mensen er voor om liever te blijven. Ook in de grote vakantiere- sorts, blijkt uit de video van een vlogster op internet. Het hotel waar ze zit heeft een eigen strand, het zwembad is nog open, de restaurants voor het ontbijt en het avondeten ook. Alleen haar vriend ziet op tegen de coronatest voor de terugvlucht. ,,Maar je kan beter hier in lockdown zitten dan in Nederland'', zegt ze. Ook Erik Derrixks uit Weert blijft met zijn gezin tot het al geplande vertrek, volgende week. Hij heeft een eigen huis op het eiland en kan nu geen leuke dingen doen zoals duiken, zijn favoriete tijdverdrijf. Maar daar voor waren ze eigenlijk ook niet ge komen. Er moet geklust worden en dat er nu even geen frisse duik inzit, is dan maar even zo. Bang dat hij het virus gaat oplopen is hij niet. ,,We houden ons aan de coronaregels. Dan overkomt ons niet zoveel. En we zijn extra voorzichtig dat we ook geen an dere brokken maken. Wat in het zie kenhuis terecht komen wil je nu niet. Maar hier schijnt tenminste elke dag de zon. En kunnen we een duik ne men in ons zwembad in de tuin.'' Barry Hay De zanger van Golden Earring woont al jaren op Curasao en maakt zich niet snel zorgen, maar de huidige coronasituatie op het eiland heeft ook op hem impact. ,,Het is een ravage hier, een ander woord heb ik er niet voor. Ik heb mijn twee vaccinaties gehad, dus ik voel me best veilig, maar om me heen hoor ik andere verhalen. Mijn vrouw kreeg een telefoontje van een huilende vriendin van wie de man op de ic lag. Gelukkig is het met hem goed gekomen, maar het is wel exemplarisch voor Boodschappen doen is nu een excursie. Daar word je vindingrijk van wat er hier aan de hand is.'' Al eerder in de pandemie maakte Hay het mee dat op het ei land alle winkels en horeca dicht waren en dat het aantal dagen voor een supermarktbezoek werd be perkt tot twee per week. ,,Bood- schappen doen is nu een excursie. Dat is het ergste niet, daar word je vindingrijk van. Dan kook je voor meer dagen of maak je iets van kliekjes. Maar voor een eiland dat helemaal draait op toerisme is het een ramp. We hebben hier recent verkiezingen gehad en ik denk dat het toen fout is gegaan. Ik heb bus jes vol zien rijden met mensen zonder mondkapjes om de over winning van de partij MFK te vie- ren. Dat gaat hier op zijn Zuid Amerikaans, elkaar om de nek vliegen, met muziek, echt een party.'' Tennis op tv Persoonlijk redden Hay en zijn vrouw Sandra zich wel in hun huis aan zee. ,,Alleen voor toeristen is het strand niet gesloten, maar ik vind af en toe wel een manier. Ver der moeten we het ermee doen, al kan ik zeggen dat ons huwelijk er alleen maar beter van geworden is. Straks ga ik lekker koken, wokken met rivierkreeftjes en kleine gar nalen. Ik kijk wat tennis op tv, de zon schijnt en de palmbomen wuiven, wij komen er wel uit.'' zaterdag 3 april 2021 Curagao plotseling brandhaard maar veel Nederlanders blijven Raymond Boere Rotterdam/Willemstad Bij het ziekenhuis van Willemstad is het een komen en gaan van coronapatiënten. Premier Rhuggenaath noemt de situatie op het eiland 'zeer ern stig'. FOTO DICK DRAAYER Als Barry Hay (72) de telefoon opneemt, doet hij dat hijgend. ,,Ik ben even bezig in de gym, kun je straks terugbellen?'' Een klein uurtje later legt de zanger uit dat het een sportuurtje in eigen huis was, want ook Hay komt momenteel zijn woning nauwelijks uit. Alexander van Eenennaam Rotterdam/Willemstad - Barry Hay Barry Hay: 'Corona is ramp voor het eiland'. foto brunopress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15