II 'Allerlei middelen zijn beschikbaar om ons te bereiken' 7 SCHILDER NEEF WIM BRENGT KUNST OVERLEDEN OOM ONDER DE AANDACHT Een kunstkenner wil hij zichzelf niet noemen. En toch doet Wim Joppe (73) er alles aan om het werk van zijn oom Ben Joppe onder de mensen te brengen. Er was al een stichting voor in het leven geroepen, er is een biografie en nu is er ook een website (benjoppe.nl) waarop het werk van de in Zierikzee geboren en in 2007 overleden kunstschilder te zien is. f en had maar een M wens: 'Ik wil graag dat mijn werk on der de mensen komt', zei hij." Wim Joppe zegt het met een seri euze, maar vastberaden blik. Hij vertelt ook dat het geen makke lijke opgave is. ,,Ben schilderde vooral abstract. En abstracte kunst is voor veel mensen een stap te ver, te moeilijk te begrijpen. Een schilderijtje met een bosrand er achter, dat snappen de meesten wel, dat zien ze graag." Wim Joppe, de zoon van Bens enige broer Daan - die van jongs af aan in de kruidenierszaak van de fami lie in de Poststraat in Zierikzee werkte - weet inmiddels wel beter. Hij herkent zijn oom in zijn werk, de verhalen die hij vertelde als hij na zijn buitenlandse avonturen weer eens in Nederland was, zijn liefde voor muziek en zijn mijme ringen. broer Daan aangewezen op een le ven als middenstander. Omdat zijn moeder ziekelijk was, waar- Zijn werk raakt me. Ik word er voornamelijk blij van schijnlijk leed ze aan MS, werd Ben bij de geboorte van zijn jon gere broer Daan meegenomen door ongehuwde tantes. Zij ont- Muziekkennis Erna volgden reizen door Italië, Canada en Frankrijk en weer Ja pan, maar kwam er ook een Ne- derlands avontuur, want Ben Joppe werd privésecretaris van Bernard Haitink, destijds de leider van het Concertgebouworkest in Amsterdam. Daar ontwikkelde hij zijn muziekkennis. De liefde voor muziek is volgens neef Wim ook terug te zien in zijn werk. ,,Hij was ook heel erg van de beweging. Hij schilderde soms zoals hij praatte." In de jaren 90 kwam Ben Joppe terug naar Zierikzee. ,,Toen is hij weer als een dolle aan het schilde ren gegaan." Met de stichting en de nieuwe website wil Wim Joppe hernieuwde aandacht voor het werk van zijn oom. Als het kan, komen er weer exposities. ,,Maar de ruimte moet wel passen, het is kwalitatief heel goed werk." Mondriaanachtig In de woning van Wim en zijn echtgenote José in Zierikzee staan en hangen verschillende werken van Ben Joppe. ,,Zijn werk raakt me. Ik word er voornamelijk blij van. Het is heel kleurig en fleurig en soms heel emotioneel. Van sommige werken weet ik wanneer hij ze gemaakt heeft." Wim Joppe wijst naar een schilderij met groene, gele, witte en blauwe vak jes, met af en toe een rood element erin. ,,Hierin zie ik het Franse lichte leven, een stukje méditerra- née. Het eerste werk waar Ben in Japan mee is begonnen was Mon- driaanachtig, dat zie ik ook hierin terug." Ben Joppe was niet zoals zijn lastten daarmee zijn moeder met de zorg voor twee kinderen. Ben kreeg een intellectuele opvoeding en raakte al vroeg geïnteresseerd in kunst. Toen hij voor zijn werk naar Japan ging, in de jaren 50, ontwikkelde hij zich op artistiek vlak. Zijn werk daar werd onge kend populair, nadat hij zich in de Japanse schilderkunst be kwaamde. Volgens neef Wim was het tekenend voor zijn karakter wat zijn oom toen deed. ,,Het werd hem allemaal te veel. Hij pakte zijn boeltje en vertrok." VIJF VRAGEN AAN EDDY VAN WELL, VOORZITTER VAN DE REDDINGSBRIGADE^ zaterdag 3 april 2021 Iedereen moet werk van Joppe zien Valeska Nastaly Zierikzee -Wim Joppe Wim Joppe heeft verschil lende werken van zijn oom Ben Joppe in huis. ,,Ik heb het geluk dat ik een maga zijn heb waar uit ik kan put ten." FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Een derde van de badgasten op Schouwen-Duiveland weet niet hoe ze de red dingsbrigade moet berei ken als dat nodig is. Dat blijkt uit het onderzoek van het Kenniscentrum Kusttoerisme. Vijf vragen aan Eddy van Well (foto), voor zitter van de reddingsbrigade. Michiel Bouwman j Wat vindt u van de uitkomst van het onderzoek? I ,,Aan de ene kant zijn we na tuurlijk blij dat 96 procent van de bezoekers zich veilig voelt als ze recreëren. Dat is een grote plus. Maar als er iets fout gaat op het strand wil je wel dat men sen de juiste han delingen doen. Het is natuurlijk iets wat we serieus nemen." 2 Wat moeten mensen eigen lijk doen als iemand in nood is? ,,Een strandwacht aanspreken als die het zelf niet al gezien heeft. En als ze geen strandwacht zien: 112 bellen. Vanuit de alarmcentrale kun nen wij direct ingezet worden. Ook met de meldkamer van de Kust wacht staan we trouwens in verbin ding." 3 Zijn jullie wel goed vind baar? ,,De kans dat je in de buurt bent van een strandwacht is al best groot. Daarnaast zijn allerlei middelen beschikbaar om ons te bereiken. Bij alle duinover gangen staan al jaren borden met ons telefoonnummer. Het staat ook op websites en in strandfolders. Maar communiceren over risico's en communiceren van informatie over veilig recreëren blijft een aan dachtspunt. Dan kom je schijnbaar niet weg met een bord." 4 Wat zou de oplossing kun nen zijn? ,,We hebben goede verwach tingen dat de strand-app van de gemeente Schouwen-Duiveland een positief effect heeft. Maar het blijft lastig. De recreant heeft de focus op zorgeloos recreëren en niet op wat-zal-ik-doen-als-het- misgaat. Zo is het ook in huis. Je bent pas geïnteresseerd in rook melders als je van dichtbij een brand hebt meegemaakt." 5 Hoe gaat het nu verder? ,,Een evaluatie van het red dingswerk is in februari aan- geboden aan de gemeenteraad. We zien dat recreatie verandert: de tijden dat het hier alleen in de zomer druk was, zijn voorbij. We zien een verschuiving naar het voor- en naseizoen, en ook naar de avonduren." ,,Als reddingsbrigade zijn we best al meer aanwezig, maar er liggen voorstellen om dat nog verder uit te breiden. Zodat we er zijn, wan neer de mensen er zijn. Of we daar de mankracht voor hebben? Dat gaat. Alleen zijn wij een volledig vrijwillige organisatie, dus dat blijft een aandachtspunt. Ook daar zijn we over in gesprek met de ge meente."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 138