12 NIEUWS CORONA VERT RAG IN G Aan het einde van een week waarin de Nederlandse vaccinatietrein eindelijk wat vaart lijkt te gaan maken, was daar gisteren weer een domper. Na een overlijdensgeval dat misschien aan het AstraZeneca-vaccin te linken is, wordt het prikken met dat vaccin stilgelegd bij mensen onder de 60 jaar. Een Nederlandse vrouw overleed nadat bij haar de zeldzame combi natie van trombose en een verlaagd aantal bloedplaatjes was geconsta teerd, meldde bijwerkingencen trum Lareb gisteren. Ook bij vier anderen trad die complicatie op, maar zij overleden niet. Het gaat om vrouwen tussen de 25 en 65 jaar. De klachten traden zeven tot tien dagen op na vaccinatie met de AstraZeneca-inenting. In de peri ode waarin de mogelijke bijwerkin gen werden gemeld, zijn er zo'n 400.000 AstraZeneca-prikken toe- gediend, meldt Lareb. Een verband met het vaccin is niet aangetoond, maar wordt wel onderzocht. In afwachting daarvan wordt het vaccineren van mensen onder de 60 jaar met AstraZeneca tijdelijk stilgelegd, maakte minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge gisteren in een brief aan de Tweede Kamer bekend. Hij noemt het aan tal van vijf meldingen ten opzichte van 400.000 gevaccineerden 'rela tief hoog'. De tijdelijke stop, die gistermid dag per direct inging, geldt tot het Prac, het bijwerkingencomité van het Europese geneesmiddelen agentschap EMA, met een oordeel komt. Dat staat gepland voor woensdag. De GGD schrapt door de pauze tienduizend al gemaakte prikafspraken. Ook de Landelijke Huisartsen Vereniging, het Lande lijke Netwerk Acute Zorg en de branchevereniging Nederlandse GGZ zijn ingelicht over het besluit. De voorzorgsmaatregel heeft geen effect op de afspraken van mensen van 60 jaar en ouder, om dat de mogelijke bijwerking vooral gemeld wordt bij jongere mensen, meldt De Jonge in zijn brief. Daar naast lopen de ouderen ook een groter risico op ernstige ziekte of overlijden door het coronavirus. Het prikken met de vaccins van Bi- oNTech/Pfizer en Moderna gaat ook gewoon door. ,,Over de veiligheid van vaccins mag geen enkele twijfel bestaan", stelt De Jonge in een persbericht. „Cruciaal is nog steeds de vraag of het gaat om klachten nS vaccinatie, of dóór vaccinatie. Ik vind het van groot belang dat ook de Neder landse meldingen goed worden on derzocht. We moeten het zekere voor het onzekere nemen, en daarom is het verstandig om nu uit voorzorg even op de pauzeknop te drukken. Maar alleen voor mensen onder de 60 jaar." We nemen het zekere voor het onzekere. Daarom drukken we op de pauzeknop Eerder deze week besloot Duits land al om het vaccin van Astra- Zeneca vanwege de potentiële bij werkingen alleen nog toe te dienen aan mensen van 60 jaar en ouder. In Duitsland werd de zeldzame com binatie van trombose en een ver laagd aantal bloedplaatjes 31 keer geconstateerd op een totaal van 2,7 miljoen AstraZeneca-vaccinaties. Negen mensen overleden. In het Verenigd Koninkrijk werd de com plicatie ook dertig keer gemeld, maar daar zijn liefst 18,1 miljoen mensen al gevaccineerd met Astra- Zeneca, ruim zes keer zo veel dus. Het maakt het lastig om vast te stel len of er bij het vaccin daadwerke lijk sprake is van een verhoogd ri sico, hoe groot dan precies, en bij welke bevolkingsgroepen. Maar de opeenvolgende berich ten over de mogelijke complicatie zorgen wel voor onrust, is te zien op sociale media. Ook sommige huis artsenpraktijken gaven eerder in deze krant al aan veel vragen te krij gen over het AstraZeneca-vaccin. Het vaccin werd in Nederland tot gisteren toegediend aan 60- tot 64- jarigen, mensen met het syndroom van Down, mensen met morbide obesitas en bepaalde categorieën zorgmedewerkers. Voor welke an dere doelgroepen het vaccin de ko mende maanden gereserveerd zou worden, was nog niet duidelijk. De Gezondheidsraad adviseerde on langs dat de prik ook geschikt was voor 65-plussers. Aanvankelijk was dat advies nog niet gegeven, omdat er niet genoeg ouderen hadden meegedaan aan de studies met het AstraZeneca-vaccin. Stop De tijdelijke stop werd uitgerekend afgekondigd aan het einde van een week waarin AstraZeneca voor het eerst een echt forse partij leverde: 430.000 doses. Een week ook waarin het prikken zelf eindelijk wat vaart lijkt te gaan maken. Vol gens het coronadashboard van het RIVM werden van maandag tot donderdag gemiddeld meer dan 70.000 mensen per dag gevacci neerd, bijna een verdubbeling ten opzichte van de weken daarvoor. In totaal hoopte het RIVM deze week uit te komen op ruim 430.000 prik ken, wat een fors weekrecord zou betekenen. Door het stilleggen van het vaccineren van 60-minners met AstraZeneca, wordt dat aantal nu zeer waarschijnlijk niet gehaald. Tempo De komende weken zou dat hoge tempo volgens het RIVM en het ministerie van Volksgezondheid nog opgevoerd worden. ,,We gaan doorblazen'' zei een woordvoerder van De Jonge eerder deze week. En de bodem van de koelingen en vrie zers met vaccins zou de komende weken steeds 'knalhard worden aangetikt', stelde de zegsman in re actie op de kritiek dat de voorraad vaccins steeds niet snel genoeg wordt weggeprikt. De vraag is wat het effect van de gedeeltelijke AstraZeneca-stop is op het enthousiasme van Neder landers om zich te vaccineren. Ie mand die een uitnodiging krijgt voor vaccinatie, kan niet kiezen welk vaccin hij of zij krijgt. Het goede nieuws: het vaccin van BioN- Tech/Pfizer komt de komende we ken in grote hoeveelheden binnen, met vanaf volgende week bijna 500.000 duizend doses per week. zaterdag 3 april 2021 GO Grote GGD-vaccinatielocaties, zoals hier in Almere, staan veelal leeg in afwachting van mensen die het gelukt is een prikafspraak te maken. foto anp Prikstop nadat vrouw overlijdt: weer kink in de vaccinatiekabel Annemieke van Dongen Chris van Mergbergen Rotterdam - Hugo de Jonge, minister

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12