LINDA AKKERMANS DI-RECT en RESIDENTIE ORKEST Livestream op 1 mei Bestel nu op pzc.nl/direct 6 Militaire ceremonie bij uitvaart FORMATIE TWEEDE KAMER De nieuwkomers in de Tweede Kamer kregen gisteren meteen het spannendste debat sinds tijden voor de kiezen. VVD-leider Mark Rutte spartelde, partijen eisten zijn vertrek en eenpitters legden de premier op de pijnbank. Verslag van een historische politieke dag. Column En de haan kraaide niet drie maal, de haan kraaide zeker dertig keer, terwijl demis sionair premier Rutte stug bleef herhalen dat hij écht-écht-écht niet had gelogen toen hij vorige week voor de camera's ontkende dat hij met de eerste verkenners over een 'functie elders' voor Pieter Omtzigt had gesproken. Wél dus. Natuurlijk was het Mark Rutte die dat had gedaan. De neus van onze eigen Pinok- kio, om met Wilders te spreken, bleef tijdens het debat echter maar groeien. Hoe vaak hij ook zei dat hij dat zich 'niet meer ac tief herinnert'. Zag u het ook? Vast wel als u ooit kleine kinderen had, die kij ken net zo als ze je iets wijs wil len maken. Rutte deed me trou wens ook denken aan de eerste de beste vreemd- ganger die door zijn echtgenote wordt betrapt. Zo'n slapjanus die dan glas hard gaat ontken- terwijl de broek toch echt op zijn enkels hangt. Ik weet trouwens ook niet wat ik erger vind: een premier die liegt, een premier die zo vaak last heeft van geheugenverlies óf een premier die zonder blikken of blozen zegt dat hij hoopt dat wij een land hebben waarin wij nog fouten mogen maken, terwijl in datzelfde ontzettend 'gave' land 22.000 slachtoffers van de toesla genaffaire door de overheid zó de afgrond in werden gestort. Gadverdamme, wat een wan vertoning. Dan verdien je het dat de wegen definitief scheiden, zo als flirt Kaag in eerste instantie nog suggereerde. Niet alleen vanwege het willen wegpromoveren van een steen goed Kamerlid en de leugen daarover, maar ook vanwege al die kiezers in dit land die twee weken geleden met hoop in hun hart naar de stembus gingen, maar nu hartzeer hebben van wege de enorme politieke chaos, terwijl we midden in een onge kende coronacrisis zitten. Kusje erop en we gaan weer vrolijk ver der? Nog niet misschien. Natuurlijk was het Mark Rutte die dat had gedaan Laren Militairen krijgen mor gen een rol bij de uitvaart van de deze week overleden para lympisch snowboardkampi- oene Bibian Mentel. Zij zullen de kist van Mentel bij aan komst in het crematorium in Laren in militaire ceremonie naar binnen dragen. Omdat vanwege de corana- beperkingen slechts vijftig mensen de crematie kunnen bijwonen, heeft de familie een afscheidsroute uitgezet waar langs vrienden, kennissen en belangstellenden een erehaag kunnen vormen. Die route be gint in Nieuw-Loosdrecht en voert via Hilversum naar het Crematorium Laren. Mentel overleed maandag op 48-jarige leeftijd. et was zo'n dag dat de 'wilde beestenlucht' (dixit Hans van Mierlo) door de mondkapjes heen te ruiken was. Hier in de plenaire zaal van de Tweede Kamer stond iemand te vechten voor zijn politieke leven. Ditmaal was het niet een schutte rende staatssecretaris of een jok kende minister, maar de grote baas zelf. Mark Rutte. De man die reto risch al jaren iedereen overtroeft, die volgens sommige kabinetsge noten over 'magie' beschikt, altijd overleeft, het stof van zijn jasje klopt en lachend door kan. Die man debatteerde gisteren alsof zijn leven ervan af hing. En dat tegen een surrealistisch decor van een nieuwe Tweede Kamer, met naast klassieke opponenten als Geert Wilders (PVV) en Lilian Marijnissen (SP) ook frisse nieuw komers als Laurens Dassen (Volt), Caroline van der Plas (BoerBur gerBeweging) en Sylvana Simons (BIJ1), plus kabinetscollega's die plots als fractieleiders hun 'mai denspeech' moesten afsteken. Hoogste podium De nieuwelingen hadden vooraf vast waarschuwingen gekregen: de Haagse politiek is saai, vaak zwoe gen, met lange debatten over kleine lettertjes. Maar nu moesten ze meteen een finale spelen op het hoogste podium: ,,Ik heb dit nog niet zo vaak gedaan", zei Van der Plas op enig moment, ,,maar het hoort toch niet om zo over een ge kozen Kamerlid te praten?" Het waren ontwapenende steekjes die zo nu en dan door Ruttes harnas staken, zeker als Sigrid Kaag - ook voor het eerst als D66-fractieleider achter het spreekgestoelte - Van der Plas bij valt: ,,Dat hoort niet, zo zeg ik me vrouw Van der Plas na." Rutte moest alles uit de kast ha len om staande te blijven. Het werd een debat dat hij - liefhebber van historische politieke debatten uit vervlogen decennia - over een paar jaar vast met een wijntje en een stukje kaas terugkijkt. Vriend en vijand stopten maar met turven toen de premier al meer dan tien keer zei 'ik heb niet gelogen', in clusief varianten. 'Ik spreek hier de waarheid' 'Ik sta hier niet te liegen' 'Ik heb niet gelogen' 'Ik lieg niet' Toen de politiek hoogsensitieve premier merkte dat die woorden weinig serieus genomen werden, ging hij 'all-in' met de ultieme ver trouwensvraag: ,,Heb ik u in al die jaren dat wij samenwerken ooit belazerd?" Om er in de richting van CU-voorman Gert-Jan Segers en PvdA-aanvoerder Lilianne Ploumen meteen maar het ant woord aan vast te plakken: ,,Ik heb u nooit belazerd!" Op Witte Don derdag was er weinig verbeel dingskracht nodig voor een paral lel met Judas die aan de andere apostelen vraagt: waarom vertrou wen jullie mij niet? Ruttes bezweringsformules vie len in dorre grond. PVV-leider Geert Wilders diende een motie van wantrouwen in, SP-leider Li lian Marijnissen en GroenLinks leider Jesse Klaver geloofden Rutte ook totaal niet: ,,U wast altijd uw handen in onschuld", sneerde Kla ver. ,,Een patroon van vergeetach tigheid", oordeelde D66-leider Sigrid Kaag venijnig. ,,Hoe kunt u in de grootste crisis in Nederland dat vertrouwen nog herstellen?" Rutte maakt alles het liefste klein, opponenten zetten juist het ver grootglas erop. Zo verwees Ploumen naar de zonnekoning ('L'état, c'est moi!', ofwel 'De staat, dat ben ik!') en ook de term 'Rutte-doctrine' viel steeds. Klaver sprak over 'een gif tige politieke cultuur': ,,De waar heid komt dan pas aan het licht als het echt niet anders kan. Mark Rutte, je bent de grootste gewor- DI-RECT geeft op zaterdag 1 mei samen met Residentie Orkest Den Haag een livestream concert vanuit het AFAS Circustheater in Scheveningen. BeLeef dit spektakel vanuitjouw woonkamer en bekijk vanaf je laptop of stream gemakkelijk naar je tv! Speakers aan, drankje in de hand en geniet van jouw favoriete nummers van DI-RECT. Scoor nu je tickets middels het 'pay what you like' principe! vrijdag 2 april 2021 PC Kus e erop? Niels Klaassen Tobias den Hartog f UNIEKE LIVE- STREAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6