is niet mogelijk' Kabinet vergadert bij wijze van uitzondering op Goede Vrijdag 5 Steeds vaker typeerden partners hem als machts politicus vrijdag 2 april 2021 een meerderheid in allebei de Ka mers, bestreden drie opeenvolgende kabinetten met Ruttes naam onder meer de financiële crisis en nu de coronapandemie. Daarbij kon de flexibele Rutte net zo makkelijk met de PVV afspraken maken als met GroenLinks. Dat is zijn politieke klasse, geen enkele minister-presi dent deed hem dat na. Waar veel kiezers die flexibiliteit waarderen, wordt bij partijen in Den Haag juist steeds meer gebaald van het gemak waarmee Rutte overal mee wegkomt. Wat er ook misging onder zijn verantwoordelijkheid, de kiezer vergeeft het hem elke verkie zing weer. Maar het wantrouwen komt niet al leen voort uit onvrede over de populariteit van Rutte. Het komt bovenal door zijn houding. Rutte heeft een aanstekelijke lichtheid die lang heeft gewerkt. In het begin van zijn carrière werd hij door vriend en vijand geprezen om de opgewektheid waarmee hij ingewikkelde problemen tackelde. Maar steeds vaker typeren ook zijn voormalige partners hem als machtspoliticus voor wie het behoud van het Torentje een doel op zich is. Gisteren nog vergeleek PvdA-leider Lilianne Ploumen (die dik vier jaar met hem in een kabinet zat) hem met een zonnekoning: een politicus die al leen nog denkt: 'De staat, dat ben ik'. Dat pas na een week bleek dat Rutte wél over Pieter Omtzigt had gesproken met de formatieverken ners, kwam doordat andere partijen hadden aangedrongen op openbaar making van de gespreksverslagen. Dat dit nodig was, is voor de andere partijen veelzeggend. Een verziekte cultuur, noemde Wilders het. Een groot deel van de Tweede Kamer gaf gisteren aan dat het vertrouwen te veel geschonden was. Rutte heeft één keer te veel gelogen, in hun ogen. Of een motie van wantrouwen waar gisteravond laat over werd gestemd een meerderheid haalde, was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet duidelijk. Maar hoe dan ook is er gisteren iets kapotgegaan. Ook bij de partijen met wie Rutte een vierde kabinet wil vor men. Als het stof is neergedaald, weet ook Mark Rutte dat hij zich niets meer kan permitteren. het belang van beslotenheid. ,,Als wij zo met ons boeltje op straat zouden gaan, zou ons dat zwaar aangerekend worden.'' Geheim houding, legt Eijckelhof uit, heeft als belangrijkste doel dat iedereen zich veilig voelt en vrijuit durft te spreken. ,,Als de politiek van te voren had geweten dat alles op straat kwam te liggen, dan waren die gesprekken een stuk korter ge weest.'' Openheid achteraf kan wél. ,,Als er een oplossing is be reikt, is iedereen meestal tevre den. Hoe je daar precies bent ge komen, is dan minder interes sant.'' Voormalig D66-wethouder Dennis Gudden voerde in Wa- geningen in 2018 onderhandelin gen die voor inwoners live te vol- gen waren. Dat is in de gemeente sinds 2010 het geval. ,,Het mooie van openbaar onderhandelen vind ik dat je inzichtelijk maakt: waar doe je water bij de wijn en waarom?'' Zelfcensuur en off the record een-tweetjes zijn volgens Gudden in de praktijk helemaal geen probleem. ,,We hebben afge sproken: we doen alles openbaar, tot het gaat over personen - wie komt op welke post en waarom.'' Volgens Gudden is openbaar heid niet nadelig voor de onder handelingspositie van partijen. ,,Als je transparant moet zijn, breng je in aanloop naar de verkie zingen duidelijk focus aan. Dat zorgt ervoor dat je niet zomaar van alles kan beloven, wat in Den Haag wel veel gebeurt.'' DEN HAAG Het is al jaren een traditie: in de week voor Pasen vergadert het kabinet niet op vrijdag, maar op donderdag. Maar door de formatieperikelen is de ministerraad bij hoge uit zondering alsnog verschoven naar Goede Vrijdag. Gisteren hadden veel bewindslie den domweg geen tijd om ook nog met de kabinetscollega's te verga deren. Behalve demissionair minis ter-president Mark Rutte moesten ook ministers Kaag (D66), Hoekstra (CDA) en Ollongren (D66) flink aan de bak tijdens het debat over de uitgelekte pre-formatienotities. Daarom is besloten dat de minister raad toch 'gewoon' op vrijdag plaatsvindt, ook al is het vandaag Goede Vrijdag. Erg druk zal het overigens niet worden aan het Binnenhof: de meeste ministers nemen via een digitale verbinding deel aan de we kelijkse vergadering. Sinds CDA- staatssecretaris Mona Keijzer posi tief testte op corona zijn de Haagse mores verschoven. Waar de rege ringsploeg eerder bijna uitsluitend fysiek bijeenkwam, zijn moderne communicatiemiddelen inmiddels niet meer taboe. Matthaus-Passion Dat het kabinet doorgaans niet op Goede Vrijdag bijeenkomt, is te danken aan de traditionele opvoe- ring van Johann Sebastian Bachs Matthaus-Passion. Het is een Haagse traditie dat de meeste ministers de vrijdag voor Pasen in Naarden of Leiden urenlang op een stoel zitten om te luisteren naar het gezongen lijdensverhaal van Jezus. Vorig jaar werden deze uitvoe ringen, die ook elders in het land plaatsvinden, vanwege de corona maatregelen al geannuleerd. Dit jaar zijn er wel liveregistraties, maar die zijn zonder publiek. Voor deel is wel dat een aantal ook 's avonds worden uitgezonden. Zo kunnen de ministers later van daag, als ze door hun chauffeur thuis zijn afgeleverd, er alsnog een beetje bij zijn. FOTO'S ANP, ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5