II Theater De Wegwijzer doet laatste poging een terras te mogen voeren Axel niet blij met mislopen padelbaan Bedenkers gezocht voor coronaveilige cultuur 7 WIEKEN TERUGGEPLAATST Met vereende krachten zijn de nieuwe wieken op de molen van Nieuwvliet geplaatst. Het was spannend voor Sjaak Michielsen, voorzitter van de stichting Molen Nieuwvliet, maar hij is in zijn nopjes met het eindresultaat. ,,De volgende restauratie ga ik niet meemaken." Tennisvereniging Axel was sinds vorig jaar april in gesprek met de gemeente Terneuzen om twee padelbanen aan te mogen leggen. Uiteindelijk ging het feest niet door omdat er geen ruimte zou zijn binnen de be groting. ,,En toen moesten we in de krant lezen dat Animo wél padelbanen krijgt", zegt voorzit ter Cees Scheele van TV Axel. ,,Dat vonden we best teleurstel lend." Padel, een combinatie van ten nis en squash, is razend populair. Scheele: ,,Wij willen onze leden wat kunnen bieden en ook nieuwe leden aantrekken, dus daarom wilden wij graag padel- banen." De Axelse club ging er vorig jaar al over in gesprek met Terneuzen. Scheele: ,,Ze waren positief, maar het paste nu niet in de begroting. En vervolgens krijgt Animo Terneuzen ze wel. Wij dachten dat wij de enige club waren die met Terneuzen in gesprek was." De Terneuzense wethouder Jack Begijn (Sport) stelt dat de Terneuzense club ongeveer in dezelfde tijd met het voorstel kwam. Geen pluim Het is niet dat TV Axel hun Ter- neuzense collegaclub de padel- banen misgunt. Scheele: ,,Ze zijn de grootste tennisclub uit de ge meente, dus we begrijpen dat zij als eerste die banen krijgen, maar de communicatie van de gemeente verdient geen pluim. Het is nogal vreemd gegaan." Be gijn zegt dat de club van tevoren wel is geïnformeerd. Uitstel betekent voor TV Axel geen afstel, maar Scheele vreest wel nadelige gevolgen voor zijn club. ,,Het is denkbaar dat leden van ons nu naar Terneuzen gaan en dat zouden we wel heel erg jammer vinden." Aan de Nieuwvlietse Molenweg was de molen weg. Of ja, de molen was als een ko ning zonder kroon. De wieken waren verwijderd, om dat ze mogelijk niet meer veilig waren. Bij 48 molens in heel het land zijn ze weggehaald, omdat de bouten van dit specifiek type wiek konden afbreken. ,,Dat is hier niet gebeurd, maar we mochten de mo len niet meer draaien", zegt Sjaak Michielsen. Hij is voorzitter van de stichting Molen Nieuwvliet en zoon van de laatste beroepsmole naar. De Nieuwvlietse molen was gis teren de laatste waarbij nieuwe wieken zijn geplaatst. Een grote kraan hees de gevaartes van bijna 24 meter omhoog. Op de grond begeleidden twee mannen de wie ken met touwen. ,,Een spannend moment", vindt Michielsen. „Ei genlijk staat er te veel wind. Ach teraf was het beter dit woensdag te doen, toen was er geen zuchtje wind. We hebben de kap van de molen gedraaid, zodat de wieken minder wind vangen." Ondanks de wind gaat alles goed. En daarmee is de restauratie van de molen, de eerste sinds 1979, compleet. Die begon zomer vorig jaar en was broodnodig. Zo zat er een grote scheur in het bouwwerk. ,,Die is ontstaan in de Tweede We reldoorlog door alle bommen die hier in de buurt zijn gevallen. Mijn moeder heeft nog meerdere keren in de molen moeten schuilen." De scheur is nu gemaakt. Verder zijn op de kap nieuwe schaliën ge plaatst, in de romp zijn vers gebak ken stenen gemetseld. Het plaat- Mijn moeder heeft in de oorlog nog meerdere keren in de molen moeten schuilen sen van de nieuwe wieken had eerder gekund, maar de stichting wilde wachten op de grootschalige restauratie. ,,Anders hadden we de restauratie twee keer kunnen doen", vertelt Michielsen. De restauratie kostte ruim drie ton. De provincie heeft zeventig procent van de kosten betaald. De rest is bekostigd door een bijdrage van het Prins Bernhard Cultuur fonds, sponsors en donateurs. Daardoor kan de molen uit 1850 er weer een flinke tijd tegenaan. ,,De volgende restauratie ga ik niet meer meemaken", lacht Michiel- sen. Wanneer de molen ook weer open mag voor publiek, is nog on duidelijk. Corona laat een snelle opening waarschijnlijk niet toe. Wel hoopt de stichting de molen snel weer te kunnen laten draaien. ,,Over een week of twee, drie. Dat zou mooi zijn." Het zal een goed testmoment voor de nieuwe wie ken zijn. In 2004 kreeg De Wegwijzer al geen toestemming voor een terras achter het theater, en tien jaar later volgde weer een afwijzing. In 2020 mislukten zelfs drie pogingen - in- clusief een verzoek voor een tijde lijk terras. In januari van dit jaar ontving Schop de laatste afwijzing. De argumenten voor de ge meente om geen terras toe te staan, zijn al die jaren nooit veranderd. Formeel mag het terras er ook niet zijn, maar de gemeente kan een uit zondering maken. Dat gebeurt ech ter niet, omdat een omwonende daar uit vrees voor overlast bezwaar tegen heeft. ,,Op verzoek van het college heb ik nogmaals gesproken met omwo nenden. Twee hebben geen be zwaar tegen een terras, een ander heeft bezwaar tegen een terras op zondag en weer een ander heeft in derdaad bezwaar vanwege moge- lijke overlast. Maar het vreemde is dat wij wel een beeldentuin achter het theater mogen hebben waar mensen komen kijken. Alleen mo gen we daar geen koffie en een broodje serveren", reageert Schop. ,,Dat is toch belachelijk." Ondanks de eerdere teleurstellin gen heeft Schop toch nog een keer bezwaar aangetekend tegen deze laatste afwijzing. Die zaak dient vermoedelijk op 20 mei. De afloop daarvan is voor de ver dere toekomst van De Wegwijzer van belang. Schop maakte vorig jaar namelijk ook duidelijk dat een ter ras zeker in deze coronatijd een be langrijke bron van inkomsten is, nu het theater zelf gesloten is. HULST Kunstenaars in de ge meente Hulst mogen losgaan met het bedenken van cultu rele activiteiten. Hulst stelt daar geld voor beschikbaar, mits de plannen coronaproof zijn. Geen optredens, geen evene menten: het culturele leven staat grotendeels stil. Terwijl kunst en cultuur bijdragen aan de leefbaarheid en saamhorig heid, vindt de gemeente Hulst. Daarom worden creatievelin- gen, van kunstenaars tot leden van een culturele stichting of vereniging, aangemoedigd om activiteiten te bedenken. Er zijn wel spelregels. Zo moet het plan, met begroting, hoofd zakelijk binnen kunst en cul tuur vallen, coronaproof zijn en nog dit jaar plaatsvinden. Hulst kan tot 2500 euro bijdragen. De activiteit mag niet commercieel zijn en is bij voorkeur gericht op kwetsbare groepen zoals ou deren of jongeren met een be perking, mensen met een niet- Nederlandse achtergrond of minima. Aanmelden via j.tim- merman@gemeentehulst.nl of via het digitaal loket van de ge meente. Aanvragen kunnen in gediend worden tot en met 1 september of tot het beschik bare bedrag bereikt is. vrijdag 2 april 2021 AXEL 'Zij wel en wij niet'. Ten nisvereniging Axel is gepikeerd dat tennisvereniging Animo in Terneuzen voorrang heeft ge kregen voor een padelbaan. De molen van Nieuwvliet heeft een nieuwe kroon Bob Maes Nieuwvliet De Nieuwvlietse molen krijgt zijn wieken terug. Sjaak Michielsen: „Eigenlijk staat er te veel wind. Ach teraf was het beter geweest dit woensdag te doen, toen was er geen zuchtje wind.'' foto camile schelstraete -Sjaak Michielsen Zelfs na vijf keer vragen mag theater De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland geen terras op zetten. „Superteleurstellend", vindt eigenaar Arnout Schop. Toch doet hij nog één laatste po ging de gemeente Middelburg op andere gedachten te bren gen. ,,Maar als dat ook mislukt, houdt het wel op." Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54