'd $00Mt Kopje van Kanada een kopje kleiner gemaakt Wijk Saint-Joseph wordt gebouwd op een van de laatste bouwgronden 6 Wm. iti M - $3* v "k - w*v^ 1 i ;.U M ,3a Saint-Joseph komt net buiten de Sluise stadswallen te liggen, naast villawijk Groenevelt. ,,Er komen 36 gezinswoningen. Twee-onder-een- kap of vrijstaand, energieneutraal en met een hoogwaardige afwer king", vertelt makelaar Gyselinck. De vergunningen zijn inmiddels definitief en de Sluise gemeente raad heeft zijn fiat gegeven. ,,We richten ons op jonge gezinnen die hun starterswoning ontgroeid zijn. Er is vooral interesse van mensen uit de streek." De huizen kunnen ook als tweede woning gebruikt worden, maar de makelaar zoekt met name mensen die er perma nent willen wonen. Unieke kans De interesse voor de woningen is met 137 belangstellenden haast overweldigend. Gyselinck heeft daar wel een verklaring voor. ,,Het is een van de laatste bouwgronden die nog over zijn in Sluis. Apparte menten kunnen altijd nog ge bouwd worden, maar voor nieuw bouwwoningen voor jonge gezin- We richten ons op jonge gezinnen die hun starterswoning ontgroeid zijn nen is na dit project geen ruimte meer in Sluis. Ik verwacht ook niet dat er de komende tien, twintig jaar plek bij komt voor een nieuwe woonwijk. Dus dit is voor jonge ge zinnen die in de kern Sluis willen wonen, echt een unieke kans." De verkoop start officieel tijdens het verkoopweekend van 10 en 11 april. Zaterdag tussen 9.00 en 17.00 uur en zondag tussen 13.00 en 17.00 uur geeft de makelaar meer infor matie in restaurant De Linden- hoeve in Sluis. Historische grond ,,Dat is volledig coronaproof. Via ons kantoor kan iedereen een tijd reserveren. We hebben al vijftien afspraken ingepland", aldus Gyse- linck. De verkoopprijzen beginnen bij 394.000 euro. Er zijn in totaal drie verschillende type woningen. De nieuwbouwwijk wordt ge bouwd op historische grond. Saint- Joseph verwijst naar het in 1991 af gebroken Pensionnat Saint-Joseph uit 1907. Dat werd opgericht door Noord-Franse broeders, die jonge landgenoten in het pensionaat op vingen en les gaven. Vanwege de secularisering van Frankrijk ontvluchtten veel chris tenen hun land. Tot 1939 kwamen jaarlijks 550 Franse kinderen naar het Sluise pensionaat. Omdat hun ouders, vaak van rijke afkomst, in het weekend hun kroost bezochten, gingen de winkels in Sluis steeds vaker ook op zondag open. Gyselinck: ,,Zij hebben bijgedra gen aan de opkomst van Sluis als koopcentrum." Scheepsspotters moeten de popu laire plek even missen, het fiets pad is tijdelijk niet toegankelijk en ook De Ballade moet op het Kopje van Kanada verstek laten gaan, als het festival doorgang zou mogen vinden. Het Kopje verdwijnt niet volle dig, maar er wordt een deel afge graven. In totaal gaat het om 600.000 kubieke meter grond, laat woordvoerster Geraldine Wijffels van de Nieuwe Sluis weten. Het afgraven is nodig omdat met de komst van de Nieuwe Sluis meer en grotere schepen door het sluizencomplex gaan varen. Half maart werd begonnen met de voorbereidingen. Die bestonden uit het verwijderen van onderde len, zoals bolders en lichtmasten. Ook werd de bestaande oeverbe scherming weggehaald. ,,Dat is al lemaal gebeurd, nu begint het af graven en baggeren", zegt Wijf fels. 24/7 De baggerwerkzaamheden vinden plaats aan de rand van de vaarweg en gaan vierentwintig uur per dag en zeven dagen per week door. Op die manier is het werk voor het begin van het nieuwe stormsei zoen in het najaar klaar. Er wordt gezorgd voor een 'vaarwegmarke ring' die passerende schepen at tent maakt op de nieuwe situatie. Strekdam De vrijgekomen oeverbescher ming wordt zo veel mogelijk op nieuw gebruikt en het aanbren gen van de nieuwe bescherming gebeurt in fasen. Ook de strekdam aan de buitenkant van het Kopje van Kanada verdwijnt, omdat een deel weggebaggerd wordt. Er wordt een nieuwe strekdam vanaf het land aangelegd. Zo gauw die klaar is, wordt de oude verwij derd. vrijdag 2 april 2021 VL inditiir 3Kb Een artist's impression van de woonwijk Saint-Joseph aan de rand van Sluis. De verkoop start officieel tijdens het verkoopweekend van 10 en 11 april. bron zwin regio De verkoop en bouw van de 36 huizen is nog niet begonnen, maar nieuwbouwwijk Saint-Jo seph aan de rand van Sluis is nu al immens populair. Niet minder dan 137 belangstellenden heb ben bij makelaar ZwinRegio hun interesse geuit. ,,Het is een van de laatste bouwgronden die nog over zijn in Sluis", verklaart ma kelaar Collin Gyselinck. Bob Maes Sluis -Collin Gyselinck, makelaar ZwinRegio Het Kopje van Kanada wordt een kopje kleiner gemaakt. Gis teren is begonnen met het af graven van het Kopje, de haven mond van Terneuzen wordt ver breed om meer en grotere schepen door te laten. Sophie Stockman Terneuzen Het afgraven van het Kopje van Kanada is gisteren begonnen. FOTO ADRI VAN DE WEGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53