'Onderhandelen in openbaarheid m r. f 4 De schade is ongekend groot na het debat over de zoveelste vergeetachtigheid van Mark Rutte. Zijn negen levens zijn verspeeld. De teflonlaag waarlangs alles afgleed, is zwaar gehavend en kan niets meer hebben. Gisteren moest hij harder vechten voor zijn politieke leven dan ooit. In de tien jaar dat hij premier was, is het wegbluffen van problemen een maniertje geworden dMTHFÉ" CRETE®!; SÉ currf m et was één leu gentje te veel van Mark Rutte. Zijn bewering vorige week dat hp in elk geval niet over CDA- Kamerlid Pieter Omtzigt had gesproken met de ver kenners, bleek onjuist. In de vertrou welijkheid van het gesprek had hij gesuggereerd dat 'we iets met Omt zigt moeten'. Als het CDA hem mi nister wilde maken, zou hij dat geen probleem vinden. Nooit eerder in zijn lange loopbaan als premier vond Rutte zo'n massaal verbolgen Tweede Kamer tegenover zich. Hij verdedigde zich tegen de ontdekking dat hij vorige week on waarheid had gesproken. Zijn ex cuus? Hij herinnerde zich niet meer het over Omtzigt te hebben gehad. Maar dat kwam de rest van de Kamer net iets te bekend voor. Was hij nou alwéér iets vergeten? Het is een pa troon, zei D66-leider Sigrid Kaag. Want er waren de afgelopen jaren nogal wat kwesties waarin Rutte zei ergens geen 'actieve' herinneringen aan te hebben. Bij het debat over de voorgenomen afschaffing van de dividendbelasting die plotsklaps in het regeerakkoord was gekomen. Bij het debat over de burgerslachtoffers in Hawija. Bij de toeslagenaffaire. En zo is er een lange trits. Wie kan de VVD-leider nog gelo ven? En vooral: wie vindt dat deze man nog een keer premier kan wor den? Niemand, van links tot rechts, wilde daar gisteren 'ja' op zeggen. Het uitlekken van een formatiedo cument zorgde voor een week du rende, knetterende kortsluiting in het meest gevoelige onderdeel van de politiek: de formatie van een nieuw kabinet. Een periode waarin het om onderling vertrouwen draait. Trukendoos Rutte gebruikte gisteren zijn hele trukendoos om het vertrouwen van anderen terug te winnen. Hij maakte zijn fout kleiner, betrok andere poli tici erbij: ,,Ik heb met Hoekstra over Omtzigt gesproken.'' Verhief zijn stem: ,,Ik lieg niet!'' Onderstreepte zijn belang: ,,10,5 jaar heb ik meerder heden gecreëerd. Heb ik het land door moeilijke crises geleid.'' Onder normale omstandigheden zou een politicus nog wel zijn weg gekomen met wat Rutte tegen de verkenners zei. Zo schokkend was het niet. Het land zit in crisis en dat Rutte het CDA wilde paaien, met wie hij dolgraag wilde doorregeren, viel nog wel uit te leggen. Maar door de optelsom van alle eerdere keren dat Rutte zei iets niet meer te weten, zijn het geen normale omstandigheden meer. Daarvoor is zijn geloofwaardigheid in de loop de jaren te veel geschaad. In de tien jaar dat hij premier is, is het wegbluffen van problemen een maniertje geworden dat elke keer krediet kost. Geloofwaardigheid is het politieke kapitaal van een politi cus en Rutte heeft gisteren zijn laat ste beetje wel opgebruikt. De eerste die door Ruttes soms iets te gemakzuchtige omgang met de waarheid heen prikte, was toenmalig PvdA-leider Diederik Samsom. ,,Nu doet u het weer'', zei hij in de verkie zingscampagne van 2012, toen Rutte in een tv-debat voor een tweede keer creatief met de waarheid omging. Sindsdien is Rutte er niet in geslaagd het beeld dat er om hem heen hing - een van gebroken beloftes en halve waarheden - van zich af te schud den. De tijd deed zijn meedogenloze werk. Waar aanvankelijk vooral PVV- leider Geert Wilders en achtereen volgende SP-leiders Rutte voor leu genaar uitmaakten, kwamen er in dat koor steeds meer stemmen bij. Giste ren kwam daar ook Ruttes coalitiegenoot Kaag bij. Ze vergeleek Ruttes optreden met de laatste weg die Jezus afliep met zijn kruis, de Via Dolorosa. ,,We weten allemaal hoe dat is afgelopen.'' Toeslagenaffaire Vorig jaar werd Ruttes geloofwaar digheid uitgerekend door toedoen van Pieter Omtzigt verder onder mijnd. Het Kamerlid verweet de pre mier dat de politieke cultuur waar hij voor staat de oorzaak was van de toe slagenaffaire. Een cultuur waarin za ken niet worden vastgelegd en infor matie wordt achtergehouden voor de Tweede Kamer. Daardoor konden misstanden zoals die bij de Belas tingdienst voortwoekeren. De Rutte- doctrine werd een wapen tegen de VVD-leider. Maar zo klein als het vertrouwen in Rutte bij andere partijen nog is, zo groot was dat bij de kiezer. Bijna twee miljoen stemmen kreeg hij op 17 maart, meer dan welke politicus dan ook. Want ook al verweten ande ren hem machtspolitiek, veel men sen in het land hebben juist waarde ring voor de manier waarop Rutte in een politiek sterk verdeeld land toch met opeenvolgende kabinetten het schip van staat probeerde recht te houden. Vaak zonder te kunnen rekenen op fowaTnTireiil Holland Barrett we moeten zuiveren, is logisch. Het vertrouwen moet worden her steld.'' Maar normaal gesproken moeten onderhandelingen beslo ten zijn, zegt ze. ,,Iedereen moet compromissen sluiten. Als meteen alles op straat ligt, en je denkt: mis schien kan ik dit wel „Onderhandelen in openbaar heid gaat niet", zegt Carla van Baaien, hoogleraar parlemen taire geschiedenis aan de Rad boud Universiteit. „Het is zó'n precair proces." Dat er nu door de politiek is gevraagd om openbaarmaking van de stuk ken begrijpt Van Baaien wel. „Dat je op zo'n moment zegt: er is iets grandioos fout gegaan en uJlyi c&"' oM" weggeven, sta je meteen schaak mat. Want die toezegging heb je ooit al gedaan, dus dat kan je niet meer terugnemen.'' ,,Wat wel van belang is, is ver antwoording achteraf'', zegt Van Baalen. ,,Dus als het proces is afge sloten. Dan moet het formatiedos sier zoveel mogelijk openbaar worden voor in elk geval de Tweede Kamer, en het liefst ook voor burgers." Mediator Marcel Eijckelhof van Het Mediators Collectief heeft beroepsmatig veel ervaring met vrijdag 2 april 2021 Rutte: één leugen te veel Jan Hoedeman Hans van Soest Perskindol is een Medisch Hulpmiddel. Alle formatiestukken op tafel. Voor het eerst kreeg iedereen een inkijkje in alles wat er be sproken was tijdens onderhan delingen. Kan dat of heeft be slotenheid ook een nut? Anita van Rootselaar Nijmegen tM*-> Vfcj- -2 <i •v:'" j ft cün A Onder druk van de Tweede Kamer werden alle stukken over de formatiebesprekingen openbaar gemaakt. FOTO TWEEDE KAMER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4