Xanna neemt haar schoolgenootjes mee voor een gratis ijsje II 6 135 vrijwilligers krijgen bloemetje bij 20-jarig bestaan Watersnoodmuseum 'Ik had lang een eigen bedrijf en het werd erg stil toen ik stopte' H/ Het is 'n groot deel van mijn leven, ik ben bijna een beetje de Ramp' Was alles 'normaal' geweest, dan hadden ze het 20-jarig jubileum waarschijnlijk uitge breider gevierd. Directeur Siemco Louwerse: ,,We hebben de plannen wat bijgesteld en ge dacht om in ieder geval de vrijwilligers in het zonnetje te zetten. Het museum draait nu en in de toekomst ten slotte op hen. Het is zo leuk om iedere dag met al die verschillende mensen in contact te zijn. Onze oudste vrij williger is de 90 gepasseerd. Nu het museum dicht is, mist iedereen het werk en elkaar enorm. Als we weer open zijn, hebben we wel een aantal nieuwe tentoonstellingson derdelen om te laten zien. Dan zal er zeker Zij vormen het fundament onder het museum nog aandacht zijn voor het jubileum." Zelf is Louwerse ook al bijna 9 jaar als di recteur aan het museum verbonden. In die tijd groeide het aantal bezoekers naar 100.000 per jaar, werd een vierde caisson ingericht en is het museum erkend als kenniscentrum. ,,Toen ik hier begon had ik me nooit gereali seerd dat het museum nog altijd zo veel me dia-aandacht krijgt. Televisieploegen van over de hele wereld. Internationale delegaties met betrekking tot watervraagstukken. We krijgen ook veel jongeren over de vloer. Het aantal jongeren dat met vraagstukken over het klimaat en het stijgen van de zeespiegel bezig is, neemt toe. En dat is goed om te zien. Hopelijk kunnen wij een bijdrage leveren aan het aanwakkeren van het gevoel van urgen tie." ,,In april 2009 ben ik begonnen als vrijwilliger in het mu seum. Ik heb 40 jaar lang een eigen bedrijf gehad en het was toch wel erg stil toen ik stopte met werken. Dus heb ik me aangemeld als vrijwilliger voor het museum. Daar ben ik lo pend suppoost en werk ik afwisselend in de winkel, de kof fiehoek of achter de kassa. Ook doe ik iedere donderdag de registratie van objecten die nog steeds binnen komen en op dinsdag doe ik de registratie van boeken. Ik maak veel uren, maar het is heel fijn om onder de mensen te zijn." 'Ik heb de Ramp zelf meegemaakt dus ik vertel uit eigen ervaring' ,,Toen ik met prepensioen ging heb ik me vervolgens aangemeld als vrijwilliger, dat was in oktober 2008. Op dat moment werd het museum uitgebreid en heb ik ge holpen de eerste caisson leeg te maken. Dat was voor namelijk sloop en sjouwwerk. Nu sta ik een halve dag in de week in de winkel. Dat is erg leuk om te doen. Je raakt aan de praat met de bezoekers en omdat ik de Ramp zelf meegemaakt heb, kan ik ze dan ook uit erva ring van alles vertellen." Jaap Schoof (77) uit Zierikzee „Precies tien jaar geleden nam ik tijdens het 10-jarig jubileum van het museum af scheid als directeur. Maar nog altijd besteed ik er veel tijd aan. Voor de net wat ingewikkeldere vragen, kloppen ze bij mij aan. Van scholieren voor een profielwerkstuk tot j ournalisten van buitenlandse televisiezenders. Het is zo'n groot deel van mijn leven, ik bén bijna een beetje die Ramp." Everaers is klaar voor het paasweek end, al hebben ze geen idee wat ze er in coronatijd van kunnen verwachten. Maar dankzij de kinderen van Renesse zijn ze al wel lekker warm gedraaid. ,,Xanna wilde per se bij de opening zijn. Dus zat er maar één ding op. De hele school uitnodigen. En dat kon ge lukkig ook, ondanks de maatregelen. Hartstikke leuk toch. We hebben ook wat nieuwe meisjes in de winkel. Zo kunnen we gelijk aan de bak." We hebben ook wat nieuwe meisjes in de winkel. Zo kunnen we gelijk aan de bak Ze hadden altijd al wel een vitrine met ijs staan in hun bakkerij annex lunch room aan de Hogezoom. Maar nu is een deel van het pand in een echte ijs salon veranderd. Daar wordt zelfge maakt ijs verkocht. ,,Met verse spullen gemaakt. Zoals bolusijs van bolussen uit de eigen bakkerij en met vers fruit", zegt moeder Tessa. De Renesser bakkers- en ijsfamilie vrijdag 2 april 2021 Jubileum krijgt later meer reliëf Het Watersnoodmuseum kan niet zonder ze; de 135 vrijwilligers vormen het funda ment onder het museum in Ouwerkerk. Corry Slager, Dick Sies en Jaap Schoof zijn al jarenlang deel van het team. Giste ren kregen zij en de andere vrijwilligers tulpen als dank voor hun inzet. Mariska den Hartog foto's Sandra Schimmelpennink Ouwerkerk -Siemco Louwerse, directeur Corry Slager (76) uit Dreischor Dick Sies (75) uit Ouwerkerk -Tessa Everaers M Xanna Everaers neemt het eerste ijsje in ontvangst in de gloed nieuwe ijs salon van haar familie. Moeder Tessa (tweede van links) kijkt toe. FOTO SAN DRA SCHIMMEL PENNINK Renesse Haar klasgenoten dachten dat het een 1 aprilgrap was, maar het was écht. Alle schoolgenootjes van Xanna Everaers van Stapelhof in Renesse kregen gisteren een ijsje cadeau. Daarmee is de ijssalon van de familie Everaers officieel ge opend. Esme Soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49