WEER EVEN THUIS II 16 ZEELAND De eerste jaren van zijn leven woonde Jan Capello in de Zaagmolenstraat in Goes. Oorlogsbeelden vormen het decor van talloze vrolijke herinneringen. Hij kan er uren over vertellen. Hij herkent zijn geboorte stad niet meer, mop pert Jan Capello. Alles is veranderd. ,,Als het nou verbeteringen wa ren, dan zei ik: 'Soi.' Maar dft Met een breed armgebaar wijst hij naar de bebouwing aan de overkant van Ringbaan West in Goes. „Gelukkig hoefden we er vroeger niet tegenaan te kijken. Toen was deze groenstrook een plantsoen met pinkster- en bo terbloemen, en dMr waren de enorme kolenhopen van de gasfa briek van mijn oom. Die kroop er overheen om het antraciet en de cokes ertussenuit te halen." Het waren jaren waarin je in de Zaagmolenstraat nog echt kind kon zijn, zegt Jan Capello (81), woonach tig in Wilhelminadorp en gepensio neerd adjunct-directeur van Wasserij De Zon: „Buiten rondhollen, verstop pertje spelen, steppen, tikkertje, knikkeren en je moederstaal spre ken." Vader was timmerman. ,,Het hob belpaard heeft hij gemaakt. Op het plaatsje zat ik er soms uren in, vertel den ze me later. Maar ook ben ik eens over de kop geslagen, en bezeerde toen mijn kin." Moeder bestierde het huishouden. Hij wijst op zijn ouderlijk huis. In de kamer met dakkapel sliep hij met zijn jongere broers. Hij vertelt over een avond met bulderende storm. Zo angstaanjagend, dat ze door het ru moer heen met z'n drietjes het liedje van Piet Muijselaar schalden, met als refrein: 'Holderdebolder, we hebben een koe op zolder'. Midden in een uithaal schoot het zinken dak los, sloeg de regen over hen heen en kreeg de wind vat op de scheurende schoorsteen, die bonkend over de pannen in de achtertuin verdween. 'Vuurwerk' Over de doorgaande weg trokken de geallieerden voorbij. ,,De Duitsers schoten granaten op hen af, die regel matig hier in de voortuintjes uit el kaar spatten. Veel gezinnen uit dit rijtje zochten een veilig heenkomen bij familie. Wij bleven aanvankelijk hier, maar moesten in de woonkamer tegen de plinten liggen met matras sen schuin over ons heen. In een schietpauze sleepten we ze toch maar naar de kolenkelder van het slachthuis hiernaast, waar inmiddels meer mensen uit de buurt bivakkeer den. Een enkeling is nog naar 'het vuurwerk' gaan kijken. Die kon later met een ambulance worden afge voerd." Zijn herinneringen lichten flarden van een andere tijd op. De buurmeis jes die aanpapten met kauwgum uit delende Canadezen, waarvan er een tje sinterklaas mee vierde, waardoor Jan die geweldige cadeaus - bouwdo- zen met echte, kleine steentjes - nooit meer zal vergeten. Hoe hij tus sen de Duitse soldaten marcheerde die zich moesten verzamelen op de Beestenmarkt, Weiszkopf zeiden en hem in het voorbijgaan door zijn blonde haren aaiden. En natuurlijk de ingekwartierde Poolse kok, die vlees meenam en hen de varkensbla zen gaf: ,,We bliezen ze op, rekten ze uit, droogden ze, spanden ze over potten en maakten in het vlies een gaatje waarin we een stokje schoven. Zo hadden we koenkelpotten om te bespelen. In Yerseke doen ze het ge loof ik nóg." Zilverpapier Hij herinnert zich hoe op een warme dag de geallieerden boven de Goese Polder ladingen zilverachtige stroken afwierpen. ,,Dat deden ze om de Duitse radar te verstoren. Zag de vij and niet hoeveel bommenwerpers onderweg naar Duitsland waren." Hij kijkt vergenoegd omhoog; ziet weer voor zich hoe die sierlijke vo lants, schitterend in de zon, traag omlaag wentelden. ,,De nonnetjes die ons op de Vlasmarkt lesgaven wilden dat we zilverpapier verzamel den, waarmee wij onze gekleurde medemensen konden helpen. En nu kwam het zomaar uit de lucht! Dus waren wij middagen aan het ra pen. Op een ochtend sleepten we trots jutezakken vol op een karretje naar school - bleek het geen zilver, maar aluminium te zijn. Dat hoefden de nonnetjes niet. Konden wij weer met alles terug. Toen ben ik wel van mijn geloof gevallen." Katholiek 'op wielen' waren ze Ging je vaker biechten, dan had je méér kaartjes dan je nodig had voorhet wekelijkse vinkje achter je naam. Die kaartjes waren glazen knikkers waard toch al, lacht hij. Het biechten in de categorie dagelijkse zonden, zoals snoepen uit de koekjestrommel, meisjes aan vlechten trekken of naar opwindende bioscoopreclames kijken, stimuleerde vooral een leven dige ruilhandel: ,,Het kaartje dat de dommelende priester je door het gleufje toeschoof, moest je inleveren op school. Ging je vaker, dan had je méér kaartjes dan je nodig had voor het wekelijkse vinkje achter je naam. Die kaartjes waren glazen knikkers waard." Ook kropen ze regelmatig onder het prikkeldraad van de Joodse be graafplaats door. Ze slopen over het pad waarlangs de leidingen van de gasfabriek liepen. Tussen al die ver zakte stenen met bemoste, onlees bare inscripties spookte het: ,,Je hoorde het sissen. Stoom wa semde omhoog." Nieuwe vriendjes werden in de schemering op stand vastigheid getest. ,,Een jeugd als een jongensboek", beaamt hij grinnikend. Maar wat hij uithaalde toen ze in 1948 naar de Bankertstraat verhuisden, waar zijn jongste broertje werd geboren en hij en zijn kornuiten met jachtmessen, katapulten en opgedolven munitie hevige geloofstwisten uit vochten, bewaart hij voor een vol gende keer. vrijdag 2 april 2021 Een j eugd als een j ongensboek Jacoline Vlaander M Jan Capello (1,5) in zomer 1941 op het hobbelpaard dat zijn vader voor hem maakte. FOTO PRIVÉCOLLECTIE Jan Capello voor zijn geboortehuis in de Zaagmolen straat in Goes. ,,De granaten spatten hier in de voortuin tjes uit elkaar." foto marcelle davidse - Jan Capello Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 44