Pasen Broers Dikker rijden hun asperges zelf naar de klanten Huberts tiramisu: Italian job done! MARGOT ZEELAND 11 Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland. Pasen is traditiegetrouw hét moment dat het voorjaar echt begint. Dat kon je wel merken afgelopen dagen. Zonder paaseie ren geen Pasen. Het ei wordt gezien als het sym bool van de eeuwigheid, van wederopstanding en vooral van de vruchtbaarheid. Wanneer kippen trouwens volgens de biologische klok leven, leg gen ze in de winter helemaal geen eieren. Pas wanneer de dagen langer worden beginnen ze daar weer mee. Het paasfeest is tevens het einde van de vastentijd waarin de katholieke gelovigen geen zuivel en vlees mogen eten. Met de paasda gen hadden mensen dan wel weer zin in een ei tje, vandaar de traditie van eieren zoeken. Mijn ouders komen deze eerste paasdag bij mij brunchen. Vorige week oefenden we al een keer met het taxivervoer. Dat ging gelukkig heel goed. Mijn moeder werd eerst opgehaald en daarna mijn vader. Die wordt met rolstoel en al met een lift in de taxi gezet. Het was bijna een jaar geleden dat ze voor het laatst bij mij geweest waren, dus het was een bijzondere middag. De zon deed z'n uiterste best, we maakten een rondje over de markt en aten bij mij in de tuin een taartje. Toen de taxi weer voor de deur stond was dat eigenlijk een beetje te vroeg, wat juist goed is. Dat bete kent dat we allemaal nog zaten te genieten. De heer Parkinson kan namelijk best een beetje on rustig worden tijdens zo'n uitje. Deze keer kwam hij niet aan de bak zodat mijn vader heerlijk zat te genieten van het voorjaar in mijn tuin. Hopelijk lukt dat zondag ook. Ik ga ze eens lek ker verwennen al neemt mijn moeder zelf de tra ditionele tulband mee. Ik dacht, omdat mijn va der zo van alle zeevruchten houdt, om ook maar voor 'krukels' te zorgen. Dat is een oude Zeeuwse traditie voor op het krentenbrood. Ik denk zo maar dat het een bijzondere Pasen gaat worden. Het ei wordt gezien als symbool van de eeuwigheid, van wederopstanding en vooral van vruchtbaarheid ,,Voor de klanten verandert er niets", vertelt Niek trots. ,,Ik ben nu verantwoordelijk voor de ver koop, mijn broer Bastiaan zorgt voor de kweek en de kwaliteit van de grond. We proberen zo veel mogelijk biologisch te telen en gebruiken geen verwarming. Onze asperges komen dus van de koude grond. Er ligt wel plas tic dat, als het kouder is, met de zwarte kant naar boven gedraaid wordt. Zwart trekt warmte aan. Wordt het te warm, dan draaien we de witte kant naar boven. Zo regelen we dat niet alle asperges tegelijk komen. Dit is de nor male tijd voor het begin van het seizoen", aldus Dikker. Schilmachines ,,Mijn moeder Nicole is altijd op 26 maart jarig en dan begint het. En al weet je dat het seizoen eraan komt, je moet toch nog op het laatste moment van alles doen. Het schoonmaken van de schilmachines bijvoorbeeld. Door de corona leveren we veel minder aan onze vaste horeca- klanten. Asperges zijn geen pro ducten voor in een afhaalbox. Dat is wel erg jammer voor zo'n klein bedrijf als het onze en ook de Belgische klanten kunnen maar in kleine aantallen komen, alleen als ze in de grensstreek wonen. Daarom rijden we zelf met onze asperges naar diverse steden in België om ze daar te verkopen. Dat deden we vorig jaar ook al succesvol en nu gaat het alleen maar drukker wor den", zo verwacht Niek. Maak van de aspergeschillen een soepje en eet de asperges zelf gegrild in combinatie met scrambled eggs met veel verse kruiden als vegetarische variant. Vrolijk Pasen. RECEPT vrijdag 2 april 2021 GO Het is een bijzondere week voor Niek en Bastiaan Dikker van aspergekwekerij Spits- broek uit Eede: Ze nemen of ficieel het bedrijf over van hun ouders. Margot Verhaagen Eede FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Hubert Potter proeft zijn tiramisu. foto's marcelle davidse Dochterlief van zijn nicht smeekt er steevast om: 'Hu bert, wanneer maak je weer ti ramisu?' Als ze snel is, kan ze proeven, want deze week maakt Hubert Potter (61) uit Goes weer eens een schaal ti ramisu. ,,Ik denk dat ik haar een stuk ga brengen." Zijn carrière als toetjeskoning beslaat al ruim een decennium. De voormalige process engineer kreeg de smaak te pakken toen hij voor zijn werk een jaar in de Italiaanse stad Bologna verbleef. Dat is zo'n dertien jaar geleden. ,,In Italië heb ik tijdens familiedi ners op culinair gebied het no dige bijgeleerd. Ik heb er ook fat soenlijke koffie leren drinken. De caffè americano, een met heet water aangelengde espresso, die ik er dronk, vonden Italianen maar niks. 'Je houdt kennelijk van soep', grinnikten ze. Uiteindelijk ben ik tot de espresso bekeerd. Ik wil niets anders meer." Hetzelfde geldt voor tiramisu. Hubert: ,,In restaurants vond ik die vaak te zoet. Totdat ik bij vrienden een fantastische tira- misu voorgeschoteld kreeg. Een maal thuis ga je dat ook eens proberen." Hij volgt niet getrouw het klassieke Italiaanse recept, maar geeft er zijn eigen draai aan. Het begint met de bekende ingrediënten als eiwit, eigeel, mascarpone, lange vingers en koude koffie, maar marsalawijn vervangt hij door amandellikeur. Geen alcoholbom ,,In het mascarponemengsel doe ik ook wat limoncello, die voor een fris zuurtje zorgt. Bovenop komt geraspte pure chocola met 70 tot 80 procent cacao. Ik vind die bittere chocola heerlijk. Tira- misu is een vrij weke hap. Daarom dip ik de lange vingers slechts kort in de koffie en aman dellikeur. Zo worden ze niet te soppig. Het voorkomt ook dat het een alcoholbom wordt. Te veel drank in de tiramisu is niet lek ker." Tiramisu bereiden is geen hogere wiskunde, maar een paar dingen maken het zoveel lekkerder, zegt Hubert. ,,De kunst is de mascar pone en het eiwit luchtig te hou den. Als laatste spatel ik het om zoveel mogelijk lucht erin te hou den. En ik gebruik poedersuiker. Kristalsuiker knispert me te veel." Een nachtje in de koelkast en smullen maar. Tiramisu betekent zoiets als 'maak me blij'. Dat doet dit dessert. Italian job done! Nodig: 4 tot 6 pers: 3 grote ei eren, cacaopoeder, pure cho colade (70 procent plus), 125 gr. lange vingers, 150 ml sterke, koude koffie, 10 cl amaretto, 5 cl limoncello, 50 gr. poedersui ker, 250 gr. mascarpone. Bereiding: alles op kamertem peratuur verwerken. Splits de eieren. Klop het eiwit stijf, Meng het eigeel met de poedersuiker en klop dit tot een schui mig geheel. Roer de mascarpone en de limoncello door het ei geel mengsel. Voeg het opgeklopte eiwit toe en spatel het voor zichtig door elkaar. Meng de koffie met de amaretto. Doop de lange vingers in het koffie/amaretto mengsel en leg ze in een schaal (natte kant boven en schaal licht bestrooid met cacao poeder). Verdeel hierover een laag mascarpone mengsel. Wis sel vervolgens de lagen lange vingers en mascarpone mengsel af en eindig hierbij met een laag van het mascarpone meng sel. Laat de tiramisu minimaal 4 uur in de koelkast opstijven. Net voor het uitserveren aftop pen met een laagje cacao en/of chocolade snippers. t Kijk op de site bij /video Thuiskoks Aspergekwekers Niek (links) en Bastiaan Dikker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39