mrnmk i 10 ZEELAND ETEN OP EEN ANDERE TOER ;vv Nu restaurants nog een poos de deuren gesloten moeten houden, blijft deze krant chef-koks een podium geven. Wel vullen we de rubriek Zeeland Eet in 2021 anders in. We vragen aan chefs om hun signatuurgerecht te bereiden. Vandaag: kok Marc Vos van restaurant De Houtzaagwerf in Kortgene maakt een rolmops van wijting en fluitenkruid. L f%'. v.f i s% v 1 Frank Balkenende arc is niet de chef kok, maar wel het creatieve brein aan het fornuis van De Houtzaagwerf. Hij houdt er van af en toe buiten de lijntjes te kleuren. ,,Ik experimenteer graag, uiter aard met respect voor de stijl van het res taurant." Hij heeft al een flink aantal hore- cakilometers in de benen zitten. Hij werkte eerder bij De Visbar en De Boter- kapel in Domburg, De Kleine Toren van Baarland en Kaffee 't Hof in Middelburg. Marc: ,,Dat laatste etablissement werd toen onder andere uitgebaat door de vader van Maria Wesdorp, de gastvrouw van De Houtzaagwerf. Zij wist dat ik creatief ben en lef heb. Ze vroeg me bij De Houtzaag- werf aan de slag te gaan. Dat leek me erg leuk, vooral omdat ik vrijheid krijg om ge rechten te ontwikkelen." Filosofie Om die reden schuift chef-kok en mede eigenaar Chris Lenaerts zijn keukenprins voor deze aflevering naar voren. Een ogen schijnlijk simpel gerecht als een rolmops past wel in de filosofie van het Noord-Be- velandse restaurant, zegt Chris. ,,Als we wat filets over hebben, leggen we ze bij voorbeeld in. We gooien niks weg." Wijting is een beetje een vergeten visje. En misschien daarom goedkoop, maar daarmee is het nog geen inferieure vis, on derstreept Chris. ,,Datzelfde geldt bijvoor beeld voor scharretjes. Leg ze een nacht in de pekel. Een schar doet dan niet onder voor tong. Dit soort visjes is erg lekker en RECEPT inkooptechnisch interessant. Dat betekent niet dat we alleen maar met goedkope pro ducten werken. We bieden bijvoorbeeld regelmatig griet en mooie diamanthaas. Het kan bij ons elke dag anders zijn, want we kopen dagvers in. Een menu voeren we dan ook niet. We willen het spannend houden, voor onszelf en voor de gast. We hebben een krijtbord met meestal vijf ge rechten, waarvan één vegetarisch." Fluitekruid Een blik van Marc op het fluitenkruid in de lommerrijke tuin van De Houtzaag- werf bracht hem op het idee voor zijn rol- mops met fluitenkruid, rodekool slaw, oestermayonaise en gegrild brood. ,,Het loof van fluitenkruid smaakt als scherpe kervel. Rauw vind ik het niet zo lekker. J e moet het even blancheren en er dan een pesto of soepje van maken. Drogen kan ook." Marc legt het fluitenkruid in zoetzuur met allerlei kruiden. ,,Ga uit van twee de len zuur en één deel water, zodat het niet te zuur wordt. Dat kook je zodat de suiker mooi oplost. Vervolgens laat je het vocht afkoelen tot kamertemperatuur. Dat giet ik koud op de visfilets die ik oprol met een komkommertje erin. Vervolgens stop je alles in een gesteriliseerde weckfles. Het duurt zo'n twee weken tot de vis is gegaard. De rolmops kun je zo wel een half tot een heel jaar bewaren. Ik kan je verzekeren: dit smaakt echt veel beter dan rolmops uit een potje!" vrijdag 2 april 2021 GO 35'Vïi i. I I Marc Vos maakt muziek voor de smaakpapillen Kok Marc Vos slaat steil achterover van het resul taat: rolmops van wijting met rodekool slaw, gegrild brood en oes termayonaise. FOTO'S MARCELLE Nodig: vijf wijtingfilets, fluitenkruid, azijn, water, korianderzaad, mosterdzaad, steranijs, peperkor rels, ui, wortel, komkommer en brood. Bereiding: Haal de schubben van de vis. De huid lost in het zuur op en is dan eetbaar. Maak zoet zuur van twee delen azijn en één deel water, sui ker en genoemde kruiden. Bak de zaadjes even droog aan in de pan voor meer smaak. Koken zodat alles mooi oplost. Rol de vis op rond kom kommer en dun gesneden wortel. Laat afkoelen tot 18 graden en giet op de opgerolde vis. Stop alles in een weckfles en bewaar die op een don kere plek. Na twee weken is de vis gegaard. Rodekool slaw: snij rode kool fijn, voeg appel en/of rozijnen toe. Dressing: 2 el. mayonaise, 1 el karnemelk, sap van halve citroen, peper en zout. Oestermayonaise: neem mayo uit een pot of maak zelf. Oester in de mixer (zonder oester- vocht) en meng dit door de mayo. Voeg een beetje lavas of dille toe. Kok Youra van der Linde fileert deze dag de wijting. Oprollen van de wijtingfilet tot rol- mops.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38