Auto van de Bende neemt ook groot spul mee 9 ZEELAND BEDACHT IDEE hun zin hebben op het strand. Daarvoor worden minimaal 20 ex clusieve strandjes gecreëerd. Zee land telt er al drie. Op Neeltje Jans heeft Rijkswaterstaat een broed- vogelstrand aangelegd. Met hulp van Staatsbosbeheer en de Vogel bescherming is het Verklikker- strand op Schouwen ingericht en ook de Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet heeft een be schermde plek voor kustvogels. Ja- cobusse rekent Oranjezon op Wal cheren er ook bij en hij wijst op kleine strandjes rond de Ooster- schelde. ,,Dat is een kraamkamer voor plevieren. In de Ooster- schelde zitten er meer dan langs de hele Noordzeekust. Deze plek ken tellen we niet mee in de 20 plekken die er landelijk moeten komen, maar het Nationaal Park Oosterschelde helpt ons daar wel vogels te beschermen." Borden en afzettingen weren toeristen van de broedvogel- strandjes. Jacobusse rekent op vrij willigheid en goodwill, zodat handhaving niet nodig is. ,,Het strand is van ons allemaal. Alleen als we het eens zijn, kunnen we iets tot stand brengen. Ik had veel tegenwind verwacht, maar wie we ook spreken, allemaal werken ze mee. Strandtenthouders zijn su perenthousiast. We geven ze cur sussen gastheerschap. Ze ervaren de natuur niet als een beperking, maar als een kans. De vergroening van de recreatie is een trend die hoe dan ook doorzet. Als je begin mei om 5.00 uur 's ochtends op De vergroening van de recreatie is een trend die hoe dan ook doorzet het strand van Breskens loopt, kun je zomaar 100 man tegenkomen die daar vogels spotten. Een goede ondernemer ziet daar een busi nessmodel in." Plasticvrij terras Vanaf volgende week worden veel stranden in Zeeland ten minste één keer in de veertien dagen met de hand schoongemaakt. Wat helpt is dat op een Groen Strand minimaal één plasticvrij terras wordt nagestreefd. Jacobusse kon digt ook nog een app aan, waar mee de natuurwaarden en de menselijke verstoring kunnen worden bijgehouden. En de Stich ting KMVK, die jaarlijks de blauwe vlag uitreikt aan schone en veilige stranden, komt met een groene wimpel voor natuurvriendelijke plekken. Jacobusse: ,,Echt iedereen ziet er de noodzaak van in dat op stranden iets met de natuur ge beurt." Toen De Vries twee jaar geleden de kuststrook tussen Brouwersdam en Oosterscheldekering afliep om vuil te rapen, kwam hij met 225 kilo aan plastic thuis. ,,Dat kom ik nu niet meer tegen." Met zijn Bende van het Strand struint hij dagelijks de stranden van Schou- wen-Duiveland af om handmatig rotzooi te ruimen. Strandwaardige auto Sinds kort met een strandwaardige auto onder zijn kont. Of beter ge zegd: in de buurt. Via het project het Groene Strand van Het Zeeuwse Landschap (HZL) heeft de Bende van het Strand die stap kunnen zetten. HZL heeft - uitge smeerd over 3 jaar - 100 strand- ruimdagen bij de organisatie van De Vries ingekocht. Met dat geld is de auto aange schaft, waarin plaats is voor 9 me dewerkers én ruimte voor een hoop troep. ,,We kunnen nu een paar kilometer verderop gaan rij den en alles meenemen wat we daar tegenkomen. Grote pallets, boeien en weet ik het wat daar al lemaal ligt. Daar liepen we al, maar dat grote spul moesten we voor heen laten liggen." Sinds dat eerste afvalrondje dat De Vries maakte, heeft hij in rap tempo een bende mensen om zich heen verzameld die meewerken aan het schoonmaken van duin en strand. Dagelijks heeft hij andere medewerkers mee. Vrijwilligers, die zin hebben hun handen uit de mouwen te steken op de Schou- wen-Duivelandse zandvlaktes. Maar ook jongeren die een Halt- straf moeten vervullen of mensen die via de reclassering bij hem aan kloppen. Langdurig werklozen en mensen met autisme, zoals de club van Nireas Groep die gisteren voor het eerst van de partij was. Ik hoopte op een schatkist ,,En ik ben direct om", oordeelt De Vries met een grijns. ,,De humor die deze club heeft. Dit zijn echt heel leuke gasten." En, ook niet on belangrijk, ze werken zich drie sla gen in de rondte. Zo wordt een me gagroot plastic zeil uit de duinen gesleept. ,,Ik hoopte een schatkist te vinden", lacht medewerker Pe ter. ,,Maar we hebben een zeil ge vonden, sigaretten, bierflesjes en heel veel plastic dopjes." En een onderbroek, vult stagemedewerker Ezra Janse van Nireas Groep aan. ,,Maar dit is leuk om te doen. We zijn lekker bezig en dit werk geeft voldoening." Bovendien past de opzet ervan perfect bij het project Het Groene Strand, licht projectmedewerker Paul Verhoeff van HZL toe. ,,We willen juist met mensen die al op allerlei manieren bezig zijn op het strand proberen het strand nóg mooier en natuurlijker te maken." Een strand voor iedereen De Bende draagt daar aan bij door handmatig afval te verwijderen, waardoor bijvoorbeeld zeewier - wat weer als voedselbron voor vo gels dient - blijft liggen. ,,We wil len een strand waar natuur de ruimte heeft en waar mensen van kunnen genieten. Van bakken in de zon maar ook van kleine strand lopertjes die er lopen en waar van alles en nog wat rondvliegt. Een strand voor iedereen." vrijdag 2 april 2021 GO voor badgast én broedvogel VpgelstsandNeeltie -Chiel Jacobusse, HZL Eén dag aan het werk met een groep jongens met autisme en Erik de Vries van de Bende van het Strand is om. Het is lachen, gieren, brullen geblazen met de mensen van Nireas Groep uit El- lemeet. Maar ook keihard wer ken. Het strand op Schouwen- Duiveland wordt steeds scho ner. Esme Soesman Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37