Dijk hoeft mogelijk minder hoog Eis tbs met voorwaarden voor mishandelen moeder 8 ZEELAND Versterking bij Hansweert de grondkwaliteit. Voortdurend zijn we bezig om alles te optimali seren. We zijn blij dat we daar steeds beter in worden, maar het is lastig om nu te roepen: dit is het. Want over vier weken moet ik mis schien weer wat anders zeggen." Rond de zomer moet het defini tieve ontwerp van de versterkte dijk klaar zijn. Dan is ook pas zeker hoe hoog deze overal wordt. ,,We zijn al redelijk dicht bij het defini tieve ontwerp", zegt Keller. ,,Dat maakt zo'n cijfer wel betrouwbaar der dan wat we bijvoorbeeld een jaar geleden hebben berekend." De dijkversterking heeft grote gevolgen voor het gebied direct achter de zeewering. De vuistregel is dat als voor elke meter waarmee een dijk wordt verhoogd, deze ook zes meter breder moeten worden. Dat betekent onder meer dat wegen moeten worden verlegd en opge hoogd en dat gebieden opnieuw moeten worden ingericht. Dat geldt bijvoorbeeld voor de voetbalvelden. Er hoeven geen huizen te wijken. Als de verhoging inderdaad een halve meter gunstiger uitpakt, scheelt dat binnendijks dus drie meter aan extra ruimte. Toch zijn de gevolgen weinig minder ingrij pend, zegt Keller. ,,Het is niet zo dat alles opeens verandert als de dijk iets kleiner wordt en er drie meter minder ruimtebeslag is. Dat zijn factoren waarmee al rekening is ge houden." Of de dijkversterking ook voordeliger kan uitvallen, is nog niet duidelijk. Eind vorig jaar wer den de totale kosten van het project nog geraamd op 102 miljoen euro. NATUUR TERUG NAAR STRAND ENTHOUSIASME OVER IN Hij had op tegenwind gerekend, maar ontmoet enkel enthousiasme. Strand- gangers blijken het geen probleem te vinden om een beetje in te schikken voor de natuur. ,,Als we mensen vragen hun hond aan te lijnen of een stukje om te lopen omdat er een plevier zit te broeden, werkt 99 procent mee", zegt Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap (HZL). ,,Ze vinden het verrassend en leuk." Het wordt hoe dan ook een mega project. De dijk moet over een lengte van ruim vijfkilometer wor den versterkt om aan de jongste veiligheidsnormen te voldoen. De voorbereidingen lopen al sinds 2017. De werkzaamheden zelf moe ten volgend jaar beginnen, zodat de dijk in 2025 helemaal op orde is. Tot nu toe is gezegd dat een groot deel van de dijk tussen de twee en drie meter hoger moet worden, af hankelijk van de locatie. Dat zou wel eens een halve meter voordeli ger kunnen zijn. Philipp Keller, da gelijks bestuurder van waterschap Scheldestromen, bevestigt dat daar nu sprake van is. ,,Het zou zomaar zo kunnen zijn, maar het is nog geen definitief cijfer", benadrukt hij. ,,Wij presenteren alleen defini tieve cijfers. Al het andere is alleen maar verwarrend, omdat het toch nog vaak verandert." Keller zegt dat het een doorlo pend proces is. ,,We doen constant berekeningen. Daar komen telkens weer andere resultaten uit. Dat ligt aan factoren zoals het dijkprofiel en Het was gisteren bij de rechtbank even puzzelen en discussiëren om voor de 40-jarige M. C. een passende straf te vinden. De advocaat wilde een zorgmachtiging of een klinische opname en de deskundigen én de of ficier van justitie vonden dat het voor C. beter was om een tbs met voorwaarden 'aan te bieden'. Mocht C. zich dan niet aan de voorwaarden houden, dan kon die altijd nog wor den omgezet naar tbs met dwang verpleging. De officier van justitie hakte de knoop maar door en eiste tbs met voorwaarden. Voor de 'enorm gemo tiveerde' C. was dat dus een keuze mogelijkheid, vonden de deskundi gen. Maar over één ding was ieder een het eens: C. had hard langdurige hulp nodig. Midden juli vorig jaar deed C.'s moeder aangifte van mishandeling. C. had haar op 18 juli een kopstoot gegeven, met een vinger in haar oog geprikt en ook nog eens met een luchtbuks bedreigd. „Moeder heeft de situatie verkeerd geïnterpreteerd", vond C. Hij was die dag gevallen, zijn voet en pols waren dubbelgeslagen en hij leed helse pij nen. Uit frustratie moest een lamp het ontgelden en de scherven wer den bijeengeveegd met behulp van een lampje dat op zijn buks zat. Toen hij zijn moeder welterusten wilde kussen was hij voorover gevallen en botsten hun hoofden. Om haar te la ten voelen hoeveel pijn hij had, drukte hij zijn vingers tegen haar voorhoofd en per ongeluk raakte er een vinger in haar oog. Ook had hij niet met de loop van zijn buks ge dreigd, maar dat waren zijn vingers waarmee hij in haar lichaam prikte. En bovenal: moeder had haar ogen dicht, dus kon ze dat allemaal niet hebben gezien. C. zit inmiddels 257 dagen vast. Uitspraak 15 april Hij is een pleitbe zorger van het Groene Strand. Dat idee is in Zee land ontstaan en landelijk opge pikt. ,,De natuur is op het strand steeds verder in de knel geko men. Het wordt jaarrond steeds drukker. We willen 200 kilome ter Groen Strand realiseren, waarvan 30 kilometer in Zeeland, en 20 broedvogelstrandjes." Met 'we' bedoelt Jacobusse in de eerste plaats de koepelorgani satie LandschappenNL, waarvan HZL deel uitmaakt. Andere part ners zijn Stichting Duinbehoud, IVN Natuureducatie en Stichting Anemoon. De Postcode Loterij ondersteunt het project met bijna 2,5 miljoen euro. De corona crisis heeft de boel vorig jaar ver traagd, vertelt Jacobusse, maar met het nieuwe strand- én broedseizoen voor de deur komt het nu echt op stoom. Bandensporen Het Groene Strand steunt op drie pijlers: een ander strandbeheer, het vormen van strandcommuni- ties en het creëren van rustplek ken voor vogels. ,,Een Groen Strand wordt niet machinaal schoongemaakt", legt Jacobusse uit. ,,Als je dat doet, ruim je ei- genlijk alles op. Ook wier, haai- eneieren, levende slakjes, gar naaltjes. Dat willen we niet. Een Groen Strand heeft ook voertuig routes. Je ziet nu soms dertig me ter breed bandensporen. Zo wordt er van alles en nog wat ver nield en het verhindert de vor ming van jonge duintjes." Aan het touw trekken HZL is al maanden bezig alle or ganisaties te benaderen die op Een Groen Strand wordt niet machinaal schoongemaakt het strand actief zijn. ,,Dat zijn er ontzettend veel", aldus Jaco- busse. ,,Groepen die het strand opruimen, vrijwilligers die nes ten van broedvogels bewaken, noem maar op. We willen ze sa menbrengen in strandcommuni- ties, zodat we allemaal aan de zelfde kant van het touw trek ken." Kraamkamer Behalve badgasten moeten ook de strandplevier, de bontbekple- vier en de dwergstern het naar vrijdag 2 april 2021 GO Groen Strand is er De dijkversterking van Hans- weert zou wel eens iets minder ingrijpend kunnen uitpakken. De jongste berekeningen laten zien dat de dijk een halve meter lager kan worden dan waarmee tot nu toe rekening is gehouden. Volgens het waterschap is het te voorbarig om nu al de vlag uit te hangen. Rolf Bosboom Hansweert Ad Roos Middelburg Ernst Jan Rozendaal Neeltje Jans -Chiel Jacobusse, Het Zeeuwse Landschap (HZL) Het vogelstrand dat Rijkswa terstaat heeft aangelegd bij Neeltje Jans. foto's sandra schim- MELPENNINK Vlnr: Ezra Janse (Nireas Groep), vrijwilligers Erik Westoever en Stacey de Vries, oprichter Erik de Vries van de Bende van het Strand en Paul Verhoeff (van Het Groene Strand van HZL).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36