Duikgondel kan 25 tot 30 mensen tegelijk op 5 meter diepte brengen Het idee komt van Roel Jansen uit Burgh-Haamstede, ondernemer en watersporter in hart en nieren. En kele jaren geleden stuitte hij op de Tauchgondel, een attractie in de Oostzee die jaarlijks ruim 150.000 bezoekers trekt. ,,Dat is een duik gondel aan de Noord-Duitse kust, een soort donut die langs een verti cale paal op en neer pendelt. Ik was flabbergasted. Mensen betalen 10 euro voor een duikervaring van een kwartier; met een beetje geluk zie je een kwal die voorbijfietst in een groene plas water. Dat moet in Zee land beter kunnen, dacht ik. Hier is onder water zoveel moois te zien." Met zijn compaan Hans Visser werkte Jansen het idee verder uit en noemde het Duik in Zeeland. Hij stuurde een mailtje naar Walhout Civil, een Middelburgs ingenieurs bureau dat gespecialiseerd is in wa terbouw. Binnen twintig minuten werd hij gebeld door Jan Walhout, een van de eigenaren. ,,Dit is zo'n vet plan", zegt hij. ,,Wij weten hoeveel moeite en energie het kost om überhaupt iets te zien onder water. Hiermee kun nen we 25 tot 30 man in één keer vijf meter onder de waterlijn bren gen. Dat gaat een thrill zijn. Wij hebben megaprojecten gedaan over de hele wereld. Het is heel leuk om iets als dit juist in Zeeland te doen." 'Hun mond viel open' Ook de HZ en het daaraan verbon den Kenniscentrum Kusttoerisme zijn enthousiast. ,,Hun mond viel open", zegt Jansen. ,,We willen graag dat toeristen ook in novem ber en februari naar Zeeland ko men. Hiermee kun je een groot pu bliek 52 weken per jaar het verhaal vertellen van een onderwaterloca tie die uniek is in West-Europa. Het design is zo dat ook ouderen en minder validen in de gondel mee kunnen. Ze hoeven niet eerst 300 traptreden te beklimmen of over dijkjes te klauteren. We willen dat iedereen de Oosterschelde onder water kan bekijken." Onderzoekers Niet alleen toeristen, ook onder zoekers kunnen ervan profiteren. De initiatiefnemers, inmiddels ver enigd in de onderneming Aqua- business Development, willen rondom de gondel een kunstmatig rif aanleggen - afbreekbaar, dus na tuurvriendelijk - om de diversiteit van de voor de Oosterschelde ken merkende flora en fauna te kunnen etaleren. Liefst zou er ook nog een Experience Centre bij moeten ko men voor onderzoek naar en expo sities over klimaatverandering en duurzaamheid. Dat zou het voor lichtingscentrum kunnen worden van Nationaal Park Oosterschelde. Jansen: ,,En denk eens aan het toe- komstige Joint Research Center en het Delta Kenniscentrum. Dit is een field lab met een levende bio toop waar onderzoekers aan de slag kunnen." De bedoeling is dat Zeeuwse be drijven de gondel gaan bouwen, voegt Walhout toe. ,,Dat wordt een innovatie voor verschillende con structiebedrijven." Het concept kan bo vendien worden geëxporteerd. Deze week heeft het dage- We willen dat iedereen de Oosterschelde onder water kan bekijken -Roel Jansen, bedenker lijks provinciebestuur 50.000 euro beschikbaar gesteld voor een haal baarheidsstudie. Die is vooral be- doeld om de exacte locatie te bepa len. ,,Technisch is het een haalbare kaart", legt Walhout uit. ,,Het heeft zich al bewezen in de Oostzee, al moeten wij vanwege stromingen, getij en golfslag een ander type ont wikkelen." Vanwege de windrichting en het getij gaat de voorkeur uit naar be schutte locaties in de Ooster schelde. Daarvoor is ook bestuur lijke medewerking nodig. Jan sen: „Gelukkig ontmoeten we tot dusver alleen maar enthou siasme en vrolijkheid over dit project." Onverkende plek ,,Het grootste risico is het niet vin den van een locatie", besluit Wal- hout. ,,Onze streefdatum is om eind 2022 operationeel te worden. We gaan echt iets nieuws doen in Zee land. Elon Musk bouwt een raket om mensen naar Mars brengen, wij een gondel om ze de flora en fauna van de Oosterschelde te laten zien. Dat is ook een unieke, nog bijna on- verkende plek." I vrijdag 2 april 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl \2/2cU -t UlSuttlVEHu/iDutt* M Illustratie Ingenieursbureau Walhout Civil BV en Stevens Bouwens/Visueel Vergaderen Een kijkje in de unieke onderwa terwereld van de Oosterschelde is tot nu toe alleen weggelegd voor duikers. Met de bouw van een onderwaterlift willen de ini tiatiefnemers van Duik in Zee land daar verandering in bren gen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29