Nederlandse sport bij machtfixing of doping onmachtig 23 wordt, is nog de vraag: eerst maar kwalificeren Met mijn drie broers klom ik vroeger in de hoogste boom, zo'n krulwilg die alle kanten op boog sures, van twee jaar problemen aan haar linkerschouder, naar overbelasting aan haar rechter. ,,En ik moet het bij judo juist hebben van hard werken, van veel bewe gen, veel werken vanuit mijn schouders. Maar je staat op met pijn, voelt het bij het slapen of het aantrekken van je jas, het was con tinu aanwezig. En dan weet je ook nog dat iemand in je nek zit te hijgen en ga je denken: ben ik echt op en versleten?'' Een jaar geleden had ze zich la ten leiden door angst als het had gesneeuwd. ,,Was ik niet gaan snowboarden, bang dat het mis gaat. Had ik mezelf het plezier niet gegund, omdat ik moest trainen.'' Nu weet ze: soms is het belangrij ker om iets te doen waar je blij van wordt. Er waren veel gesprekken voor nodig, maar afgelopen zomer viel het kwartje nadat haar vriend en goede vriendin Edith Bosch zeiden: ,,Het is je laatste kans, laat de negatieve gedachten en de angst los, en ga doen waar je passie ligt. Je hebt niet veel tijd meer.'' Ver kerk: ,,Dat kwam binnen. Een dag later stond ik anders op de mat. Daar begon mijn stijgende lijn.'' Snowboard Toen Nederland afgelopen fe bruari wakker werd met een pak sneeuw op de grond, dacht Ver kerk, die sinds haar achtste regel matig op wintersport gaat: ,,Ik moet effe een berg afglijden. Snowboard gepakt, in de auto gegooid en naar Bergse Bos gere den.'' Ze gleed naar beneden. ,,En het was héérlijk.'' Bij basketbalvereniging Aris Leeuwarden hadden ze bij wijze van spreken liever gehad dat de vermeende matchfixing onom stotelijk was vastgesteld, dan het open einde dat nu boven de zaak hangt. Het Instituut Sportrecht- spraak (ISR), dat de kwestie on derzocht, zegt 'een redelijk ver moeden' te hebben dat vier toen malige spelers zich in het seizoen 2018/2019 schuldig hebben ge maakt aan het manipuleren van vier eredivisieduels. Maar het on derzoek staat op pauze, 'vanwege een gebrek aan geld en bevoegd heden'. ,,Als deze wolk lang boven de club blijft hangen, kan dat heel schadelijk voor ons zijn", zegt ma nager Sierd Dijkman van Aris. ,,We gaan waarschijnlijk vrijdag met het ISR in gesprek om te ho ren wat de status van het onder zoek is. We hoorden pas deze week dat de boel on hold is gezet. Maar niet waarom en wat dat be tekent." Het ISR ligt de afgelopen tijd onder een vergrootglas. De in Am sterdam gezetelde stichting is on der meer belast met het tucht rechtelijke deel van het onderzoek naar misstanden in het turnen. Daar gaat lang niet alles goed. Di verse melders klaagden openlijk over de werkwijze en communi catie van het instituut. Het ISR gaf toe dat het de zaak boven de pet groeide. Het nieuws van de NOS giste ren over mogelijke matchfixing in het basketbal volgde op het ver haal dat diverse Nederlandse dar ters waren benaderd mee te wer ken aan manipulatie. Grensover schrijdend gedrag beperkt zich ook niet tot het turnen. De vraag die opdoemt: is de Nederlandse sport wel uitgerust om zaken als misbruik, matchfixing en doping grondig te onderzoeken en aan te pakken? ,,Het gaat nu echt niet goed", zegt hoogleraar sport en rechter Marjan Olfers daarover. ,,Er zijn serieuze problemen van aard en omvang bij het ISR. Daar werkt nu ongeveer anderhalf man." Olfers neemt het ISR niets kwalijk. Er is te weinig menskracht. En dus fi nanciële middelen. ,,Er is een ca- paciteits- en een kwaliteitspro bleem. Dus moet er in het ISR worden geïnvesteerd. Door de sport of de overheid. Sport is in Den Haag geen groot beleids thema. Maar ook daar wordt aan gewerkt, met de komst van een sportwet hopen we sport belang rijker te maken. Alleen: alles wat nu gebeurt, komt te laat voor hui dige zaken van het instituut." Criminaliteit Als het gaat om matchfixing komt er nog iets bij, benadrukt Olfers. ,,Dat is serieuze business, daar zit internationale criminaliteit ach ter. Dat kun je als sport niet zelf oplossen. De sport kan geen tele foons tappen, mensen volgen of vastzetten om te verhoren. Waar is het Openbaar Ministerie? Daar is ook te weinig goede wil om dit op te pakken. Niemand is eigenaar van het probleem matchfixing." NOC*NSF maakte gisteren be kend de voorlichting over match- fixing aan darters en basketbal lers te intensiveren. Daarnaast wijst de sportkoepel ook naar de politie. ,,Het zou goed zijn als de politie de zaak van Aris alsnog zou onderzoeken, want het lijkt te gaan om een misdrijf", zegt al gemeen directeur Gerard Dieles- sen. ,,Als het gaat om doping en het tegengaan van seksuele inti midatie hebben we dat nu stevig ingericht. Voor andere schendin gen van integriteit moet daar meer op ingezet worden. Een unit is het overwegen waard. De vraag is alleen of je daarmee ef fectiever wordt." vrijdag 2 april 2021 GO sass» - Marhinde Verkerk (35) Als zich in de Nederlandse sport matchfixing, doping of ernstige misstand voordoet, is iedereen in rep en roer. Maar willen onze sportbesturen en de overheid wel echt investe ren om die problemen te be strijden? Rik Spekenbrink Leeuwarden Beeld uit duel Landstede-Aris in seizoen 2018/2019. Vier spe lers van Aris worden verdacht van matchfixing. foto albert ten hove M Marhinde Verkerk over de strijd met Guusje Steen huis: ,,Het kei harde aan de situatie is: Guus en ik kunnen allebei een medaille pakken op de Spelen.'' FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23