'Zelfs een pipowagen is voor Pasen niet meer te boeken' ECONOMIE 17 I Je kunt natuurlijk geluk hebben dat de spac een bedrijf overneemt dat het goed doet rugkrijgen en als het goed gaat le veren de gratis warrants winst op. Ze lopen dus nauwelijks risico.'' De kleine belegger loopt dat ri sico wel. ,,Je kunt natuurlijk geluk hebben dat de spac een bedrijf overneemt dat het goed doet, maar de risico's liggen veel te veel bij de kleine belegger.'' Keyner wijst op een ander gevaar. ,,De spac moet het geld binnen twee jaar gebrui ken voor een overname, anders moet het geld terug naar de aan deelhouder. Daarmee vergroot je de kans dat er op het laatst nog snel een overname wordt gedaan en groeit het risico dat ze een kat in de zak kopen.'' De argwaan lijkt terecht. ,,Neem WeWork, dat bedrijf heeft een du bieuze reputatie van misleiding en zelfs zij willen nu naar de beurs via een spac'', aldus Keyner. René van Vlerken, het bestuurs lid van de Amsterdamse beurs dat over beursnoteringen gaat, bena drukt dat ook een spac kritisch wordt beoordeeld voor die een beursnotering krijgt. ,,We bekij ken de beursgang van de spac net zo streng als een gewone beurs gang. Er zitten er veel in de pijplijn voor een beursnotering en ik ben niet over alle spacs even enthou siast. Natuurlijk trekt elke hype of trend avonturiers aan.'' Sommige spacs worden daarom al bij de poort geweigerd. ,,We moeten ook aan onze eigen repu tatie denken. We willen een ge zonde markt voor spacs.'' Van Vlerken benadrukt dat beleggen altijd risico's met zich meebrengt. ,,Een belegger moet altijd goed nadenken over waar hij in wil beleggen.'' Een geslaagd voorbeeld van een spac is CM.com. Dat Bredase bedrijf ging via een spac naar de beurs en heeft sindsdien een mooie koerswinst laten zien. Maar veel spacs lijken tot nu toe weinig succesvol. Ze blijven qua rende ment achter bij de totale aande lenmarkt. ,,Maar dat komt ook om dat veel spacs nog geen aankoop hebben gedaan'', zegt Van Zeijl. WAT IS EEN SPAC? Het doel is binnen twee jaar een be drijf over te nemen. Dat bedrijf krijgt op die manier een beursnote ring. Dat is voordelig voor het over genomen bedrijf. Zelf een beursgang organiseren is duur en kost veel tijd. Via een spac is een beursnotering sneller en goedkoper gerealiseerd. Een spac oprichten kan in principe iedereen. In de praktijk zijn de spon sors, zoals de oprichters genoemd worden, vaak rijke investeerders of investeringsmaatschappijen en mensen die hun sporen hebben ver diend. Zo heeft Niek Hoek, de voor malig bestuursvoorzitter van verze keraar Delta Lloyd een aantal spacs in Nederland opgericht. De sponsoren krijgen voor hun in breng goedkoop aandelen en gratis warrants, een soort opties. Vervol gens gaat de spac naar de beurs en kan de particuliere belegger instap pen. Die koopt voor een vastgesteld bedrag, meestal 10 dollar of 10 euro, een aandeel en warrant in de spac. Die prijs is hoger dan de prijs die de sponsors hebben betaald. Onduidelijk is welk bedrijf de spac gaat overnemen. Daar heeft de spac twee jaar de tijd voor. Wel is vaak van te voren bekend in welke sector de spac belegt. Elektrische auto's, fintech en biotech zijn bijvoorbeeld populaire sectoren om bedrijven over te nemen. Als de spac na twee jaar nog steeds geen bedrijf heeft overgenomen krijgen de beleggers hun geld terug en wordt de spac ontbonden. Als er een overnamekandidaat gevonden is, moeten de aandeelhouders stem men over de overname. Aandeel houders die de overname niet zien zitten kunnen op dat moment hun aandelen terugverkopen aan de spac. Zij krijgen dan hun inleg terug. Blij ven ze zitten, dan wordt hun aandeel omgezet in een aandeel van het overgenomen bedrijf en is de koers afhankelijk van het succes van het overgenomen bedrijf. Niet alleen de luxe huizen met een sauna of hottub in de tuin zijn vol ledig 'uitverkocht' op de site van Natuurhuisje.nl, zelfs de pipowa- gens, luxe tenten, tiny houses en wikkelhuisjes zijn niet meer te boe ken. Bij de aanbieder, met 5300 hui zen de grootste van Nederland, is inmiddels minder dan 7 procent van het aanbod beschikbaar. ,,Mensen boeken zo'n beetje alles op het moment. Het is echt onge- kend", zegt Robert van Veen van Natuurhuisje.nl. Alleen groeps- accommodaties, zoals landhuizen en boerderijen, waar grote gezel schappen terechtkunnen, blijven over. Dat daar weinig animo voor is, is begrijpelijk. Voor de vakantiehui zen gelden dezelfde coronaregels als thuis: buiten het eigen huishou den mag er maar één andere per soon aanwezig zijn. Natuurhuisje.nl heeft ondertus sen een nieuw record te pakken: niet eerder had het bedrijf zo'n hoge bezettingsgraad met Pasen als dit jaar. ,,Het laat zien dat veel men sen de behoefte hebben om iets an ders te gaan doen, ondanks dat het niet heel goed weer belooft te wor den", denkt Van Veen. Andere aanbieders van vakantie huizen delen die indruk. Ook Bel villa staat versteld van de grote animo. Vooral de laatste week gaat het hard met de boekingen en met name luxe huizen zijn in trek. Woordvoerster Hanita van der Meer vermoedt dat het onlangs aangescherpte reisadvies een rol speelt in de behoefte om even met Pasen weg te gaan. ,,Nu een buiten landse reis er voorlopig niet in zit, blijft de vakantie in eigen land erg populair." Belvilla zit goed vol deze Pasen, maar zeker niet afgeladen. Door tal van annuleringen zijn er weer wat plekken vrijgekomen. Die annule ringen zijn afkomstig van groepen die vorig jaar hun Paasweekend in het water zagen vallen en hun ver blijf een jaar hadden opgeschoven. De vakantiehuizenspecialist heeft die mensen de afgelopen tijd actief benaderd en de mogelijkheid gebo den om kosteloos te annuleren. Een deel heeft daar gebruik van ge maakt, een ander deel heeft zijn boeking laten staan en zegt in een kleiner gezelschap te komen. In tegenstelling tot Belvilla worden bij Landal de boekingen niet nage lopen op de grootte van de gezel schappen. ,,We controleren dat niet, nee. We gaan uit van eigen verantwoordelijkheid van men sen", reageert woordvoerder Jean- nette Ten Kate-Winter. Ook bij Landal hebben ze geen gebrek aan animo met Pasen. Bij een groot aantal parken ligt de be zettingsgraad al op 90 procent of hoger en ondertussen blijven de boekingen binnenstromen. Dat de restaurants, speelparadij- zen en subtropische zwembaden op alle parken zijn gesloten, weer houdt mensen er duidelijk niet van om te boeken voor een huis op een vakantiepark, beaamt Laurens Tae- kema van Parkvakanties.nl, waar grote parken als Landal, Roompot en Center Parcs zijn aangesloten. vrijdag 2 april 2021 GO - Errol Keyner, adjunct directeur VEB Spac staat voor special purpose acquisition company, een bedrijf dat is opgericht om overnames te doen, dus. Eigenlijk is een spac een zak geld met een beursnote ring. Hoe werkt het? De animo om er met Pasen even tussenuit te gaan, is ongekend groot. Veel vakantieparken en particuliere huizen zitten goed vol. ,,Er zijn nog plekken be schikbaar, maar de keuze is be perkt." Natasja de Groot Rotterdam Landal Greenparks in Hoek van Holland. foto maarten huisman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17