'Pensioenfondsen niet transparant' 16 ECONOMIE ING 1^ BELEGGEN IN OVERNAMES De spac is de nieuwe hype in beleggingsland. Maar critici vrezen voor wildwest taferelen op de beurzen. Kort Investering in laadpalen De Nederlandse start-up voor laadpalen Yeet! investeert dit jaar 60 miljoen euro in laadnetwerken voor elektrische auto's. Eind dit jaar wil het bedrijf 500 locaties hebben vastgelegd en 50 daarvan in bedrijf hebben. Het bedrijf begint in Nederland, België en Luxemburg. Later dit jaar moeten Duitsland en Frankrijk volgen. Yeet!, dat werd opge richt in 2019 en 60 werknemers telt, heeft zogenoemde superladers, maar ook laders voor auto's die langere tijd geparkeerd wor den. De miljoenen van Yeet! zijn bij elkaar gebracht door de huidige directie en enkele private Nederlandse investeerders. Truckers staken opnieuw Vrachtwagenchauffeurs die rijden voor dis tributiecentra van onder meer Albert Heijn leggen vandaag opnieuw het werk neer. Dat doen ze om hun eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten. De vakbond verwacht dit keer ongeveer 200 stakers. FNV en an dere bonden wilden in november al onder handelen over een nieuwe cao met een loonsverhoging. Maar volgens Dijkhuizen probeerden de werkgevers daar steeds on deruit te komen door voor te stellen de oude cao vanwege de crisis nog een keer te ver lengen. De werkgevers melden bereid te zijn stappen te zetten op het gebied van loon en arbeidsomstandigheden. s---*--. GEVOLGEN BLOKKADE SUEZKANAAL Levering aan industrie stokt De Nederlandse industrie kampt met toe nemende leveringsproblemen en die pro blemen verergeren door de recente opstop ping van het Suezkanaal. Volgens nieuwe cijfers van de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi) kost het bedrijven steeds meer tijd om producten geleverd te krijgen. De graadmeter waarmee Nevi de bedrijvigheid in de industrie bijhoudt, steeg vorige maand naar een recordniveau. Nog nooit namen de orders uit binnen- en bui tenland zo snel toe, ondanks de harde lock- downs. Prosus Adyen Arcelor Mittal Amsterdam rivate equity voor de kleine beleg ger. Zo wordt de spac verkocht. Zonder de beno digde miljoenen toch meedoen met de financiële whizzkids die de groeibriljanten weten te vinden onder de enorme aantallen start ups. Zo kun je voor een tientje al participeren in de nieuwe Tesla, of Adyen. Dankzij de spac (zie kader) wordt dat mogelijk. Geen wonder dat de markt door het dak gaat. Al leen in de VS gingen afgelopen jaar meer dan 200 spacs naar de beurs, waarbij zo'n 80 miljard dol lar werd opgehaald. Dit jaar staat de teller in maart al op 80 miljard dollar. Ook in Amsterdam staan de spacs in de rij voor een beursnote ring. Dat is op zich een goede ontwik keling, vindt Corné van Zeijl, ana list bij vermogensbeheerder Ac- tiam. ,,De spac voorziet duidelijk in een behoefte.'' Het voordeel is dat een bedrijf tegen lage kosten naar de beurs kan. Van Zeijl: ,,Een reguliere beursgang is kostbaar. Je moet een dik prospectus maken en na elk ongelukje op de aande lenmarkt komen er weer een paar pagina's bij in de prospectus.'' Jonge start-ups Spacs investeren vooral in jonge start-ups. In de VS gaat de ene na de andere fabrikant van elektri sche auto's naar de beurs via een spac, ook fabrikanten waarvan het product alleen nog op de tekenta fel bestaat. Toch loopt de beurs waarde van die bedrijven al snel in de honderden miljoenen of mil jarden euro's. Ook biotechbedrijven en fin- techs zijn gezochte overnamekan didaten voor spacs. Van Zeijl er kent dat beleggers goed moeten opletten. ,,Rijp en groen gaat op deze manier naar de beurs.'' Het probleem is dat de belegger die in een spac stapt, nog niet weet waarin belegd gaat worden. Bij de beursgang wordt alleen geld opge haald, de spac heeft daarna twee jaar de tijd voor een acquisitie. ,,De kwaliteit van het management is dus heel belangrijk. Dat manage ment moet goed weten waar kan sen liggen en welke bedrijven suc cesvol kunnen worden.'' De Amsterdamse beurs verwel komde vorige week de European Fintech Ipo Company, een spac die zich richt op fintechs en wordt ge leid door Martin Blessing, de voor malige topman van de Duitse Commerzbank. Ook durfinves- teerder Infestos startte een spac, speciaal gericht op duurzame start-ups, die inmiddels aan de Amsterdamse beurs is genoteerd. Bij de Vereniging voor Effecten bezitters (VEB), de belangenbe hartiger van de aandeelhouders, kijken ze met argwaan naar de hype rond de spac. ,,De kansen en de risico's zijn volstrekt scheef verdeeld bij de spac'', zegt Errol Keyner, adjunct-directeur bij de VEB. ,,De oprichters zijn bevoor deeld, vooral via gratis warrants. Zij kunnen al snel hun inleg te- Dat blijkt uit AFM-onderzoek bij 166 pensioenfondsen in Neder land over het jaar 2019, het laatste jaar dat er cijfers voorhanden zijn. In totaal gaven de pensioen fondsen in dat jaar 9 miljard euro uit aan kosten. Voor 10 procent waren dat pensioenbeheerkosten, dat zijn kosten van de medewerkers, communicatie met deelnemers en uitvoering van de regelingen. Tussen de fondsen zitten grote verschillen. Bij grote fondsen, meer dan 100.000 deelnemers, liggen de kosten onder de 200 euro per jaar per deelnemer. Bij kleine fondsen is dat tussen de 400 en 1200 euro per jaar. Om vang telt dus. De grootste kostenpost is het vermogensbeheer. Gemiddeld kost dat 0,6 procent van het to taal belegde vermogen. Ook hier is veel variatie. Het ene fonds is 0,1 procent van het vermogen kwijt, een ander 0,8 procent. De grootte van een fonds speelt geen rol, wel de beleg gingsstrategie. Een fonds dat passief belegt in aandelen en obligaties is veel minder geld kwijt dan een fonds dat bijvoor beeld ook in vastgoed en private equity belegt. Of zo'n actief be heer met hogere kosten ook tot hogere rendementen leidt, heeft de AFM niet onderzocht. De strategie heeft ook gevol gen voor de transactiekosten, de kosten voor aankopen en verko pen van effecten. Ook die ver schillen per fonds. De AFM is niet tevreden over de verantwoording. Te veel fond sen melden de kosten niet of on voldoende, al is er de afgelopen jaren vooruitgang geboekt. Door alle kosten duidelijk te maken, hebben deelnemers informatie om te beoordelen of hun fonds voldoende op de kosten let. vrijdag 2 april 2021 START-UP YEET! TELT 60 MILJOEN NEER VAKBOND WIL STAPPEN VAN WERKGEVERS GO Techinvesteer- der lift mee op succes Chinese internetreus Tencent. 4B Betalingsverwer ker doet goede zaken door groei online betalings verkeer. -12% Staalreus was een van de wei nige verliezers op beursdag met dik record slot- koers (708,43). Negatieve in vloed van stij gende hypo theekrente in de VS. a> E o is Peet Vogels Pensioenfondsen zijn niet al tijd duidelijk over de kosten die ze maken. Dat maakt het voor deelnemers moeilijk in te zien of er wel efficiënt met de pensioengelden wordt omge sprongen. Peet Vogels Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16