Joe Biden belooft 'miljoenen banen' met steunplan NIEUWS 15 EUROPE su BAAS SONGFESTIVAL PUBLIEK WELKOM AHOY Dat het kabinet deze week besloot dat er toch publiek bij het songfestival mag zijn, noemt producer Sietse Bakker 'een gigantische opsteker'. ,,Ik begrijp best dat sommigen zeggen: waarom dan niet bij de KNVB-bekerfinale?'' Nee, het worden niet de gebruikelijke hos sende massa's Eurovi- siefans met vlaggetjes, maar tóch. Dat er in coronatijd nog zo'n 3500 toe schouwers per show op de tribu nes in het Rotterdamse Ahoy mo gen, is 'enorm goed nieuws', on derstreept executive producer Sietse Bakker. ,,Toen de coördinator van de ministeries me dit aan het einde van de woensdagmiddag vertelde, maakte mijn hart natuur lijk wel een sprongetje." Wel of geen publiek maakt vol gens Bakker 'een wereld van ver schil'. ,,Energie en enthousiasme in de zaal zijn voor de artiesten en de tv-show natuurlijk ontzettend belangrijk. Maar dit is vooral ge weldig nieuws voor de Neder landse Songfestivalfans. Sommi gen hebben wel veertig jaar ge wacht tot er weer een Nederlandse winnaar was en Nederland het mocht organiseren.'' Er zit wel één voorbehoud bij het kabinetsbesluit: het publiek kan eind april alsnog gecanceld worden. Bakker: ,,Er is voorzien in een soort noodstop en die treedt in werking als eind april de situa tie heel ernstig is en de ziekenhui zen de stroom van coronapatiën ten bijvoorbeeld niet aan kunnen. Maar laten we daar niet vanuit gaan. Laten we voor ons allen ho pen dat Nederland er tegen die tijd, door de vaccinaties en de in vloed van het zachtere weer, beter voor staat.'' ,,We weten dat het kan dankzij die zogenaamde Field Lab-experi menten, afgelopen maanden. Die hebben aangetoond dat concerten met publiek veilig kunnen, mits er maar allerlei voorzorgsmaatrege len worden genomen, zoals snel- testen vooraf. De resultaten van de Field Labs zijn voor ons nét op tijd gekomen. Tegen mijn team heb ik gezegd: 'we zijn door een piep klein muizengaatje gekropen'.'' ,,Later bleek dat die vier al vóór het concert waren besmet, maar zo weinig antistoffen in hun bloed hadden dat de sneltests dat er niet uit hadden gepikt. Deze vier heb ben tijdens het concert niet nog meer mensen besmet, dus dat was gelukkig goed nieuws.'' ,,Anders dan andere jaren is er géén sta-vak vlakbij het podium. Die hele ruimte wordt één grote green room, zodat de artiesten goed afstand kunnen houden. Hoe de toeschouwers over de tribunes verdeeld worden, weten we nog niet precies. Het zou bijvoorbeeld via het 'dambordprincipe' kun nen: één stoel leeg, één bezet. Nieuws over de kaartverkoop volgt ook later. We hebben eerder na tuurlijk al wel aangekondigd dat de mensen die al kaartjes hadden voorrang krijgen.'' ,,Het is nog niet gezegd dat er al léén Nederlands publiek is. Op ba sis van de huidige EU-regels kun nen er in principe wel fans uit an dere EU-landen bij zijn: de gren zen zijn niet dicht, er zijn geen reisverboden. Maar, zeker, het ligt wel voor de hand dat er vóóral Ne derlanders zullen zijn. Er wordt op dit moment natuurlijk weinig ge reisd. De situatie is anders voor landen buiten de EU. De Engelse fans kunnen op basis van de hui dige situatie bijvoorbeeld niet ko- men, nee. Dat de artiesten uit alle 41 deelnemende landen wél kun nen komen, heeft te maken met aparte richtlijnen voor culturele en artistieke evenementen. Arties ten krijgen een ontheffing, mits ze aan allerlei voorzorgsmaatregelen voldoen.'' ,,Een artiest die in eigen land op treedt, heeft altijd een thuisvoor deel. Maar de ervaring leert dat de Songfestivalfans heel sportief en enthousiast zijn. Ook over andere landen.'' ,,Ik begrijp de tijdgeest en zie ook dat sommigen niet op een Song festival zitten te wachten. We zul len daar rekening mee houden, zo als we tijdens de alternatieve tv- show vorig jaar ook rekening met de tijdgeest hielden. Persoonlijk begrijp ik die reacties best. Veel maatregelen beginnen steeds zwaarder te voelen. En het is ook lastig dat keuzes van het kabinet voor de één goed uitpakken en voor de ander niet. Ik had bijvoor beeld zelf graag gezien dat er ook publiek bij de KNVB-bekerfinale op 18 april had mogen zijn. Nu hoop ik maar dat dit besluit men sen toch een beetje hoop geeft dat andere dingen spoedig ook kun nen.'' ,,Het zal voor evenementen in mei en juni nog lastig zijn; alleen al omdat buitenlandse artiesten ver van tevoren geboekt moeten wor den. Maar ik geloof echt dat er, als de gezondheidssituatie het toelaat, in juli en augustus weer festivals mogelijk zijn.'' In een speech gaf hij een toelich ting op het plan om ruim 2 bil joen dollar te steken in verbete ring van wegen, internetverbin dingen en het vergroenen van de Amerikaanse economie. Dat wil hij bekostigen door hogere be lastingen voor bedrijven. Biden noemde zijn investe ringsplannen de grootste inves tering in Amerikaanse banen sinds de Tweede Wereldoorlog. ,,Het creëert miljoenen banen en dat zijn goedbetaalde banen'', zo zei hij. Daar voegde hij aan toe dat bepaalde kenners op Wall Street zelfs rekening hielden met achttien miljoen nieuwe banen. Met het American Jobs Plan, zoals het steunpakket is gedoopt, staat de VS volgens Biden voor de grootste verhoging van de fe derale overheidsuitgaven die Biden wil de belastingen voor bedrijven verhogen niet voor defensie zijn bedoeld. Daarmee slaat het Witte Huis duidelijk linksaf richting een grotere rol voor de overheid bij het sturen van de economie. Naast de banen die de honder den miljarden aan overheidsgeld opleveren, zou ook de concur rentiekracht van de VS toene men. Dat is hoognodig, zo vindt Biden, gezien de opkomst van China als grootmacht. ,,Dit sti muleert Amerikaanse innovatie in markten die voor het oprapen liggen, zoals accu's, chips en schone energie.'' Biden wil de belastingen de komende vijftien jaar verhogen van 21 naar 28 procent. Hij be toogde dat dit nog altijd lager is dan het tarief van 35 procent waar bedrijven vanaf de Tweede Wereldoorlog tot 2017 mee te maken hadden. Bidens voorgan ger Donald Trump verlaagde kort na zijn aantreden de belas tingen voor bedrijven. Nu hoop ik maar dat dit besluit mensen toch een beetje hoop geeft vrijdag 2 april 2021 Vorig jaar mei was er een televisieshow zonder publiek in plaats van het échte Eurovisie Songfestival. foto ebu/kris pouw 'We zijn door piepklein muizengat gekropen' Eefje Oomen Rotterdam Zo'n 3500 toeschouwers bij zes repetities, bij twee halve finales en de finale. Kan dat eigenlijk wel veilig? Bij een van die experimenten ging het toch juist mis? Bij een concert van André Hazes Jr. ble ken vier mensen besmet. Jullie hadden vorig jaar de hele zaalindeling voor Ahoy al rond; wat verandert er? Het Eurovisie Songfestival is bij uitstek een feestje voor alle lan den. Is het niet balen dat er straks alleen Nederlanders in de zaal zitten? Heeft de Nederlandse inzending van Jeangu Macrooy met al die Nederlanders in de zaal niet een gigantisch thuisvoordeel? Er kwam op de sociale media gisteren al veel negatiefs voor bij. Zo van: waarom in vredes naam publiek bij een Songfesti val als er ook nog een avondklok geldt. Ja? U gelooft nog in een festi- valzomer? De Amerikaanse president Joe Biden belooft met een gigantisch investeringspro gramma in infrastructuur mil joenen banen te creëren. ANP Washington Biden tijdens zijn toe spraak. FOTO REUTERS - Sietse Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15