NIEUWS 13 TERREURDREIGING BELGIË Toen de terreurdreiging in België op zijn hoogtepunt was, ging Lionel voor in de strijd. Het lid van de elite-eenheid die jihadisten moest arresteren, schreef er een boek over. „Om de mannen van mijn eenheid te eren.'' Ik denk wel dat jullie in Nederland aan een grote aanslag zijn ontsnapt Bam! Bam! De ramen in de voorgevel springen aan stukken, met zo'n zware dreun dat mijn botten ervan daveren. Ik sta tussen de glasscherven en gooi een flitsgranaat door het raam, die als een ver blindende lichtbol ontploft. Donkere rook vult de huiskamer. Ik kijk naar binnen en zie niemand meer. De plek waar de drie terreurverdachten een paar seconden gele den nog thee zaten te drinken, is leeg. Een ogenblik later klinkt een vuursalvo. Zwaar geschut van kalasjnikovs. We knallen ogenblikkelijk terug, het gebulder over stemt elke gedachte. Het vuurgevecht zal tien minuten duren, en het mag een won der heten dat niemand van ons gewond raakt. Bij de tegenstanders vallen twee do den: radicale moslims die streden voor de extremistische terreurbeweging IS, en die op dit onderduikadres plannen smeedden om een aanslag te plegen in België. Jarenlang was Lionel D., lid van het SIE (Speciaal Inter ventie Eskadron) een kleine, Belgische elite-eenheid die moet uitrukken als er zware misdadigers of terroristen opgepakt moeten worden, overal bij. Het zijn de mannen die als eerste de kogels van de vijand vangen, die een woning binnen gaan, met bivakmutsen en helmen op, in ganzenpas achter elkaar, de voorste beschermd door een kogelwerend schild. Ze weten dat er achter elke deur of muur een jihadist kan staan die niet zal aarzelen zijn kalasjnikov op hen leeg te schieten. Lionel was erbij in januari 2015 bij de hierboven beschreven schietpartij met drie uit Syrië teruggekeerde IS'ers die zich hadden verschanst in een apparte ment in Verviers. Hij was er ook bij in maart 2016 toen de SIE Salah Abdeslam, de enige terrorist die de aanslagen in Parijs overleefde, arresteerde op zijn onderduikadres in Brussel. En hij viel later die maand talloze andere apparte menten binnen na de zelfmoordaansla gen op het vliegveld en in de metro van de Belgische hoofdstad. Het waren twee gitzwarte jaren waarin België, en eigenlijk heel Europa, stijf stond van de terreurstress. De elite-agent schreef een boek over zijn carrière: Terroristenjager, in het hart van de speciale eenheden. „Vanaf dat moment werd de vijand an ders. Tot dan toe arresteerden we vooral zware gangsters. Die schoten soms wel op de politie, maar als ze ons zagen, wisten ze meestal wel dat het spel over was en lieten ze zich arresteren. Maar de meeste terroristen waren eropuit zo veel mogelijk slachtoffers te maken en daarna zelf te sterven. Na de schiet partij in Verviers kwam het besef: this is for real Deze jongens gaven A geen cent om hun eigen leven en al helemaal niet om onze le vens." ,,Er was geen euforie, wel opluchting. We waren vooral nog volop bezig met onze acties. We wisten dat het nog niet klaar was. We stonden dag en nacht pa raat om uit te rukken, kwamen op on derduikadressen waar IS-vlaggen aan de muur hingen. We vochten tegen ter roristen, maar ook tegen slaaptekort en permanente stress.'' „Iedereen werd overvallen door wat er gebeurde in 2015. We hebben toen wel snel meer geld gekregen voor materieel. Maar de na zorg is men vergeten, men sen zijn aan hun lot overgelaten. Dat is on- begrijpelijk en daar ben ik kwaad over.'' ,,Het prijsgeven van mijn identiteit voelt nog steeds vreemd. Maar ik heb verschillende buffers voor mijn veilig heid ingebouwd. Mijn boek is een eer betoon aan alle mannen die ooit bij de SIE hebben gezeten en die er ook ooit nog bij zullen horen. Na de terreurjaren i\U ^^0 zijn er veel lintjes uitgedeeld, maar niet aan hen. Zij kunnen zelf niet spreken, dus doe ik het nu voor hen.'' ,,Ik heb geen inzage gehad in de Neder landse dossiers, dus daar kan ik niets over zeggen. Maar ik denk wel dat jullie aan een grote aanslag zijn ontsnapt. Het is bekend dat twee leden van de Parijse terreurcel op de dag van die aanslag in 2015 vanuit Brussel naar Schiphol zijn gereisd. Ze hadden grote koffers bij zich en zijn een dag later, zonder koffers, te rug naar Brussel gegaan. Ze hebben na hun aanhouding daar een wazig ver haal over opgehangen, maar die koffers zijn nooit meer gevonden. Uitgerekend die twee mannen die exact op die dag naar Schiphol gaan? Dat is té toevallig.'' Lionel D. met de Nederlandse uitgave van zijn boek. vrijdag 2 april 2021 GO U zat al tien jaar bij de SIE, maar in 2015 veranderde alles, schrijft u. Het zouden de meest heftige jaren van uw carrière worden... Na een wekenlange klop jacht door Brussel arres teerden jullie Salah Abde' slam, op Terroristenjager Lionel zette zijn leven op het spel w 1 its 1:- Actiebeeld uit het boek van Lionel D. foto lannoo dat moment de meest gezochte man in Europa. Wat deed dat met jullie team? Veel van uw collega's lopen in die pe riode tegen psychische problemen aan. En een collega die in zijn hoofd word geschoten, moet later zelf 6000 euro voorschieten voor een operatie. Waar was de na zorg? Een arrestant - mogelijk Salah Ab deslam - wordt afgevoerd. foto vtm U vertrok zelf in 2017 uit de eenheid. En geeft door dit boek ook deels uw identiteit prijs. Waarom? 1 Uw Nederlandse collega's van de Dienst Speciale Interventies (DSI) hebben de afgelopen jaren ook veel terreurverdachten opgepakt. Ze zijn daarbij niet beschoten. Hebben ze mazzel gehad? FOTO LANNOO - Lionel D. FOTO LANNOO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13