Voorzichtiger dan ooit II II msÊ EUWS 11 CORONA PREVENTIEF Binnenkort overal verkrijgbaar: de zelftest voor corona. Hij is makkelijker in gebruik, maar ook onbetrouwbaarder dan de pcr-test die de GGD gebruikt, waarschuwen overheid en wetenschappers. Toch maakt dat hem niet meteen nutteloos. IN QUARANTAINE DAG 384 Als u geen zin in een introspec tief stukje hebt, kunt u beter doorbladeren. Want de vraag vandaag is: ben ik opgelucht nu ik een vaccinatie-oproep binnen heb? Gek genoeg niet zoals ik dacht dat ik zou zijn. Er is natuurlijk een lekkere verwachtingsspanning en de ge dachte dat er licht aan het einde van de tunnel is. Maar vooral voel ik me nu kwetsbaarder dan ooit. Al meer dan een jaar leef ik zonder vaccin, werk, doe m'n ding, probeer voor zichtig te zijn. Zie weleens mensen, maar op afstand en buiten. De angst van een jaar geleden, dat alles gevaar lijk en besmettelijk was, die is weg. In de routine van alledag is wel grote voorzichtigheid ingebouwd. Maar: je gaat ernaar leven en uiteindelijk valt het bijna niet meer op dat je een afgeschermd bestaan leidt. Ander zijds: soms ben ik al dat voorzichtige gedoe zo beu dat ik bewust wat be scherming laat zakken; je leeft maar een keer tenslotte. Goed, alles went. Maar nu ik bin nen een week mijn eerste vaccin krijg, heb ik de neiging de wereld buiten weer een stuk gevaarlijker te vinden. Ik wil het niet op het laatst nog verpesten! Helemaal met die nieuwe golf van besmettin gen. Ik speelde al niet echt buiten, maar ik ben weer onalledaags voorzichtig. Ik breng en haal mijn kinderen naar en van school. Boodschapje alleen indien echt no dig. Alles als in de eerste weken van de lockdown. Da's best gek. Want je verwacht vreugde, losheid, het gevoel van 'wow', zoals een collega appte toen ik zei dat ik een vaccinatie krijg. Overi gens: als je je even inleest, moet je na vaccinatie nog bijna veiliger leven dan daarvoor, zeg. Drie weken doet- ie nog niks en na de tweede prik ben je pas beschermd. Voor 60 tot 80 pro cent dan, wat dat ook mag betekenen. En dan nog: voorzichtig, voorzichtig. 'Verander uw leefstijl niet', zei een viroloog. Nou, dat wil ik juist wel. Vrijheid wil ik. Uiteindelijk is er natuurlijk maar één reden om op te blijven passen: mijn vier niet-ingeënte kinderen en mijn vrouw, die we niet ziek willen hebben; en die miljoenen anderen die nog op vaccinatie wachten. Als die allemaal aan de beurt zijn ge weest, haal ik echt opgelucht adem. Ik wil het niet op het laatst nog verpesten! neusgaten roeren. Daarna gaat het staafje in een reageerbuisje, en na een kwartier is de uitslag binnen. Niet iedereen blijkt, ondanks de rela tief eenvoudige procedure, in staat om de test goed af te nemen. Me- disch-microbioloog Jan Kluytmans deed onderzoek naar de Roche-test, en zag dat de nauwkeurigheid van de test toeneemt - en dus hoger dan 80 procent is - als hij wordt afgenomen door een professional. Dan moet u direct in isolatie en een afspraak maken voor een (pcr-)test bij de GGD, zegt het ministerie van Volksgezondheid. Daarmee wordt uitgesloten dat de uitslag vals-posi- tief was (dat komt héél soms voor) en bij een positieve uitslag wordt het bron- en contactonderzoek opge start. Ook wordt de besmetting dan onderdeel van de officiële coronasta tistieken. Nee, op dit moment gelden behalve bij sommige Fieldlab-experimenten nog steeds de basisregels. Dat moet ook, stelt het Outbreak Management Team. Omdat sneltesten niet water dicht zijn, bestaat er bij samenkom sten van grote groepen mensen met zo'n negatieve testuitslag nog steeds risico op verspreiding van het virus. Het nadeel van een negatieve test is dat, los van de betrouwbaarheid er van, de uitslag alleen geldt voor het moment van afname. Om met een enigszins zeker gevoel over je afwe zige besmettelijkheid de wereld te kunnen betreden, moet je regelma tig zelf een test doen. Het OMT advi seert bijvoorbeeld een geldigheids duur van 24 uur. Dat is eigenlijk niet echt specifiek be paald. Iedereen kan ze kopen, en ie dereen kan zichzelf testen als hij dat raadzaam acht. In een persbericht schrijft het ministerie van Volksge zondheid dat de zelftesten bedoeld zijn om 'preventief te testen'. 'Bij voorbeeld als mensen op bezoek gaan bij iemand met een risico om ernstig ziek te worden van het virus.' Er komen ook sneltesten beschik baar voor het onderwijs en het be drijfsleven. De overheid betaalt de testen voor het onderwijs. Het kabi net draagt 250 miljoen euro bij aan de zelftesten voor bedrijven. Nee, als het aan het kabinet ligt niet. Eigenlijk bij alle situaties waarin mensen nu naar de teststraat gaan, moeten mensen dat in de toekomst ook doen. Klachten? Naar de test straat. Nauw contact met een besmet persoon gehad? Naar de teststraat. Enzovoort. Dat is natuurlijk jammer. De zelftest kost 9 euro. Wie dat er voor over heeft krijgt wel binnen een kwartier de uitslag. Bij de GGD kost dat al snel een etmaal. Twee sneltests krijgen een 'tijdelijke ontheffing': die van Roche en die van Biosynex. De sneltest is minder 'sensitief. Kortom: hij pikt vergeleken met de pcr-test een kleiner aantal besmet tingen op. Door virologen wordt de pcr gezien als de gouden standaard. Ook als iemand een heel kleine hoe veelheid virus bij zich draagt, en dus waarschijnlijk niet besmettelijk is, kan die test het virus aantonen. Ook als die extreme gevallen eruit wor den gefilterd, pikt bijvoorbeeld de zelftest van Roche er 'maar' 80 pro cent van de positieve gevallen uit, blijkt uit onderzoek. Kortom: om ze ker te weten dat je het virus bij je draagt, kun je volgens minister De Jonge toch beter naar de GGD. De sneltest is er in de visie van het kabinet voor mensen die géén klach ten hebben, zich wel in gezelschap gaan begeven, en even willen chec ken of dat veilig kan. In virologentaal: mensen die een 'asymptomatische' besmetting hebben, kunnen daar via een sneltest achterkomen. Bekend is dat een flink deel van de mensen die corona heeft, geen klachten krijgt. Zij zullen normaal niet naar de teststraat gaan. Nu komt hun besmetting via een sneltest misschien toch aan het licht. Dat kan nieuwe infecties voor komen. Het is in elk geval minder hinderlijk dan een pcr-test, als we de gebruikers mogen geloven. Bij de zelftest moet je met een stokje van enkele centi meters lang 15 seconden in beide Zelftesten zijn preventief bedoeld. Bijvoorbeeld als mensen op bezoek gaan vrijdag 2 april 2021 GO Bij de zelftest is het de bedoe ling met een stokje 15 secon den in beide neusgaten te roeren. FOTO ROB ENGELAAR Coronazelftest: na een kwartiertje volgt de uitslag Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. PS. Wilt u het boek van het eerste jaar quarantainecolumns bestellen? Mail me: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Wat moet u doen bij een positieve uitslag? Kunnen we met een negatieve testuitslag in de hand de maatre gelen loslaten? Hoe vaak moet u een sneltest doen? Sander van Mersbergen Rotterdam Waar zijn de zelftesten precies voor bedoeld? Nemen de zelftesten de plek in van de GGD-teststraat? Waarom kan de sneltest de pcr- test van de GGD niet vervangen? Waarom zou u dan toch sneltesten gebruiken? Is het moeilijk zo'n zelftest af te nemen? Een voorbeeld van een zelftest. FOTO ANP - Ministerie van Volksgezondheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11