'Ons vaccin werkt ook vanaf 12 jaar' Zelftests eind deze week 9 Mensen zien rechten voor Ihbti'ers meer en meer als linkse hobby mes die onderzoek deed naar stigma's rond transgenders, is de ac ceptatie de laatste jaren 'beetje bij beetje' toegenomen. Zo meldde het SCP in 2018 dat 57 procent van de Ne derlanders positief tegenover trans genders stond, tegenover 'slechts' 43 procent zes jaar eerder. En, ja, ook BN'ers als Loiza Lamers speelden daarbij een rol. Hommes: ,,Transgen- ders in de media zijn niet alleen be langrijk voor de acceptatie, maar ook als rolmodel voor transgenders zélf. Die hebben veel meer dan gemiddeld een negatief zelfbeeld.'' Dat voetbalanalist René van der Gijp in 2018 op tv nog de draak stak met de transitie van de Vlaamse journalist Bo Van Spilbeeck is vol gens Bakker 'in het grote geheel der dingen' niet belangrijk. ,,Nee, ik maak me geen zorgen om zo'n Van der Gijp met pruik. Flauwe grappen zullen er altijd zijn. Andere dingen tellen zwaarder als het om de emancipatie van transgenders gaat. Dan denk ik bijvoorbeeld aan de lange wachtlijs ten voor hormoonbehandeling en genderbevestigende operaties. Die wachtlijsten zorgen voor veel psy chisch leed: mensen moeten nóg lan ger wachten voor ze helemaal of deels man of vrouw kunnen worden.'' Ook reden tot ongerustheid: de ver hitte discussies op sociale media over bijvoorbeeld zo'n onderwerp als genderneutrale toiletten. Bakker: ,,Ik merk dat mensen rechten voor de lhbti-gemeenschap meer en meer als 'linkse hobby' wegzetten en krijg soms het gevoel dat we in een soort Amerikaanse toestanden terechtko men. Met de linkse mens die vóór is en de rechtse mens tegen. Terwijl het simpelweg om mensenrechten gaat die alle partijpolitiek zouden moeten overstijgen.'' Een van de zorgen van Berghou- wer: het geweld op straat. Uit een re cente enquête van het Transgender Netwerk Nederland blijkt dat trans- genders zeven keer vaker dan gemid deld met agressie te maken krijgen: scheldpartijen, vuile blikken en mensen die een pruik afrukken. Paspoort Berghouwer (Transgender Netwerk Nederland) heeft een hele waslijst met dingen die geregeld moeten worden vóór de emancipatie écht rond is. Zo is het volgens Berghouwer belangrijk dat het veel makkelijker wordt een X in je paspoort te zetten in plaats van het geijkte 'man' of 'vrouw'. ,,Zo'n X moet nu nog altijd via de rechter en wij willen dat het voortaan gewoon bij de gemeente kan.'' Ook in het onderwijs moeten veel dingen anders. ,,Elke school zou aan dacht moeten besteden aan gender en genderdiversiteit én zou onveilige thuissituaties moeten signaleren. Als leraren het gevoel krijgen dat ouders de gender van hun kinderen niet ac cepteren, moeten ze dat bij zo'n orga nisatie als Veilig Thuis melden.'' Non-binair Eén ding willen Berghouwer, Bakker en Hommes nog wel kwijt: waar de acceptatie van transgenders gegroeid is, is er nog een lange weg te gaan voor non-binaire mensen, mensen die zich niet thuis voelen bij de categorieën man of vrouw. Hommes: ,,Onderzoek toont dat de acceptatie groter is als iemand weer 'netjes' in een hokje als man of vrouw landt. Het blijkt lastiger als iemand nog in transitie is, of hele maal niet wil of kan kiezen tussen die hokjes.'' Bakker: ,,En het is ook pas sinds kort dat we naast transgenders óók non-binaire rolmodellen als schrijver Marieke Lucas Rijneveld en acteur Thorn Roos de Vries in de media zien.'' Aan het onderzoek deden 2260 kinderen in de Verenigde Staten mee. De helft kreeg het vaccin, de andere helft een placebo. In de laat ste groep werden achttien besmet tingen vastgesteld. De ingeënte kinderen liepen geen infectie op, wat volgens de bedrijven aantoont dat hun vaccin 100 procent effectief is bij deze leeftijdsgroep. Er wordt ook gemeld dat de kin deren het vaccin goed konden ver dragen en de bijwerkingen over eenkwamen met die van de leef tijdsgroep 16 tot en met 25 jaar. Na een vaccinatie met het Pfizer/BioN- Tech-middel kunnen gevaccineer- den onder meer last krijgen van hoofdpijn, spierpijn, vermoeidheid en rillingen. De bedrijven melden verder dat de ingeënte kinderen een maand na de tweede dosis over een vergelijk baar aantal antilichamen beschik ten vergeleken met testpersonen in de groep van 16- tot en met 25-jari- gen. De kinderen worden na hun tweede prik nog twee jaar gevolgd om de langetermijneffecten van het vaccin te monitoren. Data Pfizer en BioNTech zijn van plan de data zo snel mogelijk naar het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) en de Amerikaanse toezicht houder op medicijnen (FDA) te stu ren, zodat het vaccin ook bij kinde ren vanaf 12 jaar kan worden inge zet. Het vaccin is nu alleen goedge keurd voor mensen vanaf 16 jaar. In de praktijk wordt het Pfizer/ BioNTech-vaccin alleen toegediend aan volwassenen. Dat is ook van wege de schaarste. De twee bedrij ven testen het vaccin momenteel ook op jongere kinderen. De jong ste deelnemers van de studie zullen 6 maanden oud zijn. Gisteren kocht minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) de eerste zelftest in een Haagse apotheek. Maar die blijkt eerder een uitzon dering dan de regel, zegt de woord voerder van het geneesmiddelen distributiebedrijf Alliance He althcare, waar bijna tweehonderd apotheken aan zijn verbonden. ,,Wij verwachten onze levering over een of twee dagen.'' Benu, de grootste keten van Nederland, ver wacht de tests ook op die termijn. donderdag 1 april 2021 GO Non-binaire Marieke Lucas Rijne- veld wint als eerste Neder lander Booker International Prize (augus tus 2020) Youtube- ster Nikkie Tutorials: coming-out als transgen der (januari 2020) Vlaamse zanger Sam Bettens (K's Choice) is in transitie (mei 2019) - Alex Bakker Britse zan ger Sam Smith: coming-out als non-binair (maart 2019). NEW YORK Volgens de farma- ciebedrijven Pfizer en BioNTech is hun coronavaccin 'veilig en ef fectief gebleken' in een studie waarbij het middel werd getest op 12- tot en met 15-jarigen. De groep die het vaccin toegediend kreeg, raakte niet besmet met het coronavirus. DEN HAAG De zelftest voor corona is op zijn vroegst eind van de week verkrijgbaar in de meeste Nederlandse apotheken. Naar de zelftests, die 8,95 euro kosten, is veel vraag, melden apotheken. Lisa van Ginneken wordt beëdigd als het eerste transgender Tweede Kamerlid. foto remko de waal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9