Nieuwelingen dwalen door het Kamergebouw en nemen foto's Russische oppositieleider Navalny in hongerstaking Jijfc 8 NIEUWS Transgender en non-binaire rolmodellen Is de entree van transgender Kamerlid Lisa van Ginneken in de politiek een doorbraak of hebben mensen die van de norm afwijken nog een lange weg te gaan? ,,Ik maak me niet druk om zo'n René van der Gijp met pruik.'' LHBTI STAND VAN EMANCIPATIE Ik zie nu dat transgenders ook geïnterviewd worden om hun vak, hun kennis Zojuist beëdigd wandelt met bloe men GroenLinks-Kamerlid Kau- thar Bouchallikh de plenaire zaal uit. Ruimschoots op eigen kracht gekozen met ruim zevenentwin tigduizend voorkeursstemmen. Een paar uur eerder kwam ze via de hoofdingang op het Plein bin nen onder spreekkoren tegen haar presentie met hoofddoekje in het parlement. ,,Dat was best span nend", zegt ze. ,,Veel mensen steu nen me wel, die stonden er niet.'' Ze hoopt zo lang mogelijk met het openbaar vervoer naar het parle ment te kunnen blijven reizen in verband met haar veiligheid. Bouchallikh verdwaalt nog in het wonderlijke gebouw van de Tweede Kamer, maar over haar missie voor de komende vier jaar bestaat geen enkel misverstand. ,,Met de klimaatmars hebben we laten zien wat voor energie we kunnen losmaken, ik hoop dat hier de komende jaren ook met ver eende krachten van andere fracties kunnen bereiken.'' Met haar smartphone fotogra feert het net beëdigde VVD-Ka- merlid Queeny Rajkowski onbe kommerd het mediacircus rond Pieter Omtzigt. Het optimisme van de liberalen kleeft aan haar. Ze wil de ongelijkheid terugdrin gen, niet alleen de ceo's moeten er op vooruit gaan. ,,Alle Nederlan ders moeten ook echt gaan voelen en ervaren dat het beter met ons gaat. Ik zit in de politiek om iets te veranderen. En in mijn porte feuille heb ik digitalisering. AIVD en telecommunicatie.'' Toeval bestaat niet. Op de we reldwijde dag van de transgender- zichtbaarheid twittert nummer 22 van D66 Lisa van Ginneken dat ze wordt beëdigd als allereerste transgender Kamerlid van Neder land. ,,Nederland was regenboog gidsland, maar met transgenders in de politiek steken we bleekjes af bij anderen.'' Lang dacht ze dat ze pas na de kabinetsformatie zou doorstromen naar een blauwe ze tel. Van Ginneken krijgt digitalise ring, mededinging, privacy en se curity in portefeuille. En over vier jaar? ,,Dan wil ik dat alles wat we afspreken op het gebied van pri vacy ook echt gebeurt.'' Haat Ze loopt al langere tijd tegen onli- nehaat aan op twitter. Van Ginne- ken: ,,Ik heb geleerd me daar niet te veel van aan te trekken. Dat is niet gemakkelijk, maar het maakt je wel gelukkiger.'' ,,Ik ben de Pieter Omtzigt van Tilburg'', zegt Hans Smolders, zo juist opnieuw beëdigd als Tweede Kamerlid, nu namens FvD. Ne gentien jaar geleden was hij acht maanden LPF-Kamerlid. „Destijds vroeg Pim Fortuyn mij op de lijst te gaan staan. Dat vond ik goed, als lijstvulling. Meer dan tien zouden het er niet worden, meende Pim. Als nummer zestien kwam ik er toch in.'' Smolders is zich nu veel bewus ter dan in 2002 van deze bijzon dere dag. Destijds was hij verdoofd door de moord op Fortuijn en werd 'in een soort roes' parlemen tariër. ,,Ik ga de komende vier jaar mijn tanden overal inzetten'', belooft Smolders. Omtzigt moet weten: hij heeft er een zielsver want bij. MOSKOU De Russische oppo sitieleider Aleksej Navalny is in hongerstaking gegaan. Hij voelt zich ziek en de medische zorg is abominabel. De criticus van het Kremlin-regime, die gevangen zit in een werkkamp, eist dat een arts hem bezoekt. Dat blijkt uit een bericht op zijn Insta- gram-account. De 44-jarige Navalny klaagde eerder al over ernstige rugpijn, beenproblemen en een gebrek aan medische zorg. Hij bevindt zich in een strafkolonie op on geveer honderd kilometer van Moskou, waar hij een gevange- nisstraf van 2,5 jaar uitzit. Vol gens hem was het een politiek vonnis. Hij keerde begin dit jaar terug uit Duitsland, waar hij was behandeld na een vergifti ging. Die was volgens Navalny het werk van het Kremlin. Zijn advocaten konden hem onlangs bezoekenDe gevange nisautoriteiten zouden Navalny alleen twee pijnstillers per dag geven. Het team achter Navalny heeft opgeroepen de demon straties 'tegen corruptie, onder drukking en politieke moorden' deze lente te hervatten. Ameri kaanse acteur Elliot Page: at Lisa van Ginneken, de eerste trans vrouw in de Tweede Ka mer, namens D66 wil opko men voor de belangen van lesbische vrouwen, homoseksuele mannen, biseksuelen, transgenders en intersekse personen (lhbti), vindt Brand Berghouwer 'natuurlijk gewel dig'. Maar een revolutie? Nou, nee. Berghouwer, voorzitter van het Transgender Netwerk Nederland: ,,Dit had vier jaar terug ook al kun nen gebeuren. Toen stond onder an deren transvrouw Sophie Schers op de lijst voor GroenLinks.'' Als het om een mijlpaal gaat, denkt historicus Alex Bakker (schrijver van Transgen der in Nederlandeerder aan zo iemand als de Vlaamse Petra de Sutter. ,,Die was als eerste transgen- der lid van het Europees Parlement én is nu de eerste transgender-minis- ter van Europa.'' Bakker onderstreept dat transgen- ders hun doorbraak in Nederland al een tijdje terug hebben beleefd, bij voorbeeld door zo'n programma als Hij is een zij, in 2014 uitgezonden op NPO3. Wél nieuw: dat verhalen vaker neutraal of positief van toon zijn. ,,Transgenders kwamen lange tijd vooral aan het woord over hun pro blemen en dat was ook niet onte recht, want velen hébben een lange, traumatische weg achter de rug. Maar ik zie nu dat transgenders ook geïnterviewd worden over andere zaken: hun vak, hun kennis.'' Zo figureert D66'er Van Ginneken niet alleen als vertegenwoordiger van de lhbti-gemeenschap in de media, maar ook als expert in digitalisering en cybersecurity. Negatief zelfbeeld BN'ers als Loiza Lamers en Valentijn de Hingh, beiden model en transgen- der, hebben volgens Bakker aan dat meer positieve beeld bijgedragen. ,,Zij behoren tot die jongere trans- genders die openlijk over hun transitie praten en er ook minder problemen mee hebben. Zij konden immers dankzij hormoonremmers al tijdens de puberteit aan hun transitie beginnen. Dat gold niet voor de ou dere generatie. Die moest na zo'n verandering vaak het hele leven omgooien, met alle problemen van dien.'' Volgens psycholoog Mark Hom- donderdag 1 april 2021 GO Drie sessies waren er nodig om exact 91 oudgedienden en 59 nieuwkomers in de Tweede Kamer te beëdigen. De nieuwe lingen, die nog niet worden ge hinderd door stroperigheid en fractiediscipline, ventileerden hun soms hemelbestormende voornemens. Jan Hoedeman Den Haag Thorn Roos de Vries: eerste non- binaire acteur in Neder landse speel film ANNE+ (september 2021) coming-out als non- binair (december 2020) 'Logisch dat er anno 2021 transgender Kamerlid is' Eefje Oomen - Alex Bakker, historicus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8