OZCAN AKYOL Studie bewijst: Niet meer besmettelijk na coronavaccinatie ONTDEK 'T ZELF MET ZO ZIT DAT zozitdat.nl/actie PÉlIl 6 NIEUWS SIP Column Wie heeft een spannende Scandinavische detec tive nodig als je ook naar de huidige perikelen in onze Tweede Kamer kan kijken? Het is duidelijk dat iemands politieke carrière, of in elk geval reputatie, op het spel staat, en om die reden is iedereen in een totale kramp geschoten. De twee voormalige verkenners gedragen zich als afgestompte zombies en willen op geen enkele zinnige manier antwoord geven op de vraag wie verantwoordelijkheid draagt voor de inmiddels historische notitie 'Omtzigt, functie elders'. probeerde op de valreep, toen hij anders dan normaal de totale controle over andere par tijen verloor, om met een geiten pad zijn hachje te redden, maar niemand bleek ontvankelijk voor zijn wens om vertrouwelijk heid te bewaren. Nee, alle partijen wilden complete transparantie, want niemand heeft iets te verber gen, en de onderste steen moet toch echt boven - wie heeft Omt- zigt en zijn kiezers geschoffeerd? Wat er gisteravond in de Tweede Kamer gebeurde, was volkomen beschamend. De politieke elite heeft de wens uitgesproken om het vertrouwen van de burger te rug te winnen, zeker na het deba cle rond de toeslagenaffaire. In dat licht is het ronduit stuitend dat niemand nu de morele verant woordelijkheid neemt om open lijk uit te leggen hoe het precies kon gebeuren dat er reeds in een verkenningsfase over een populair Kamerlid werd gesproken. En bo venal: door wie? Iedereen sprak voor de verkie zingen uit dat er snel ge formeerd moest wor den. Het land zit in een economische, medische en sociale crisis. We hebben sta biliteit nodig. Een kabinet. Maar twee weken na de uitsla gen is het politieke konkelfoezen tenenkrommend en deprimerend. De eigen loop baan weegt zwaarder dan het landsbelang. Er was gisteravond echter ook een lichtpuntje: de nieuwe Tweede Kamer, in het verleden vaak weggehoond vanwege passiviteit en gebrek aan daadkracht, lijkt zich niet neer te leggen bij een onvolledige uitleg van wat zich precies heeft voorge daan tijdens de eerste verken ning. Kortom: iemand zal hoe dan ook het boetekleed moeten aan trekken voor die bewuste pas sage. Het traineren van dit proces straalt slecht af op de hele politiek. Je kunt wel zeggen dat onze natie nu stabiliteit nodig heeft, maar dan moet je daar ook naar hande len. Rutte zegt dat volledige open heid voor verstoorde relaties kan zorgen. So be it. Dan weten wij in elk geval hoe onze bestuurders in elkaar zitten. Wat er in de Tweede Kamer gebeurde, was volkomen beschamend Hoewel artsen en wetenschap pers het al langer vermoeden, was tot nu toe niet aangetoond dat vaccinatie iemand ook niet langer besmettelijk maakt. Een studie van het Amerikaanse Centers for Disease Control and Prevention (zeg maar het Amerikaanse RIVM) onder 3950 werknemers met een hoog risico op corona toont nu aan dat vaccins van Pfi- zer/BioNTech en Moderna ver spreiding van het coronavirus grotendeels voorkomen. Na de eerste prik daalde de besmet tingskans binnen twee weken met 80 procent, na de vereiste tweede prik zelfs met 90 procent. ,,Het onderzoek suggereert dat gevaccineerde personen het virus niet bij zich dragen en ook niet ziek worden'', zegt CDC-top- vrouw Rochelle Walensky. ,,Ook niet in 'de echte wereld'.'' De Nederlandse immunoloog Ger Rijkers, verbonden aan het Elisabeth-TweeSteden zieken huis in Tilburg is zeer enthou siast. ,,Dit is een heel mooi opge zette studie. De algemene rede natie luidde tot nu toe: je laat je vaccineren om zélf beschermd te zijn, eigenlijk een egoïstisch mo tief. Deze studie laat zien dat er ook een altruïstisch motief is.'' Met deze uitkomst kan de over heid jongeren straks beter moti veren om zich te laten vaccineren. W De studie laat zien dat jezelf inenten ook anderen helpt ,,Nu zeggen die nog weleens: ik word toch niet ziek. Maar jonge ren helpen dus ook anderen en dragen na vaccinatie niet meer bij aan het beruchte R-getal.'' De studie brengt een vaccina tiepaspoort dichterbij, denkt Rij kers. ,,Het feit dat inenting be smetting grotendeels voorkomt, is een belangrijk argument om te zeggen: wie zich vaccineert mag weer naar de bioscoop, een res taurant of de disco.'' donderdag 1 april 2021 GO y @OzcanAkyol Ooenheid Demissionair premier Mark Rutte Vaccinatie tegen corona be schermt niet enkel de ingeënte persoon, maar voorkomt ook dat anderen worden besmet. Dat blijkt voor het eerst uit een nieuwe studie van het Ameri kaanse CDC. Immunoloog Ger Rijkers spreekt van bijzonder goed nieuws. David Bremmer Tilburg Geldig in Nederland tot 1 mei 2021Je abonneert je tenminste voor 1 jaar en tot wederopzegging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6