Kinderen verrassen ouderen in Waarde met een lentegroet Frisse wind waait door jongerenraad 6 Verdeling grond bedrijventerrein Joeri Wisse Kruiningen Bedrijfsgrond op de Bevelanden is zo goed als op. Maar voordat de ge meenten nieuwe industrieterrei nen kunnen aanleggen, moeten ze het eerst onderling eens worden over hoeveel hectare iedere ge meente krijgt. Voor Reimerswaal komt er, afhankelijk van het resul taat, tussen de 4,5 tot 8 hectare bij voor de periode tot 2030. Het plan Het is belangrijk dat ze één front vormen zodat we met een goed verhaal naar de provincie kunnen dat daaruit rolt, moet vervolgens worden goedgekeurd door de pro vincie. Volgens wethouder Kees Verburg (PvdA, economie) die de onderhan delingen namens Reimerswaal voert, is de grote vraag of de extra benodigde vierkante meters voor 'niet-agrarische bedrijven' in het buitengebied meegeteld moeten worden. Volgens hem vindt de pro vincie van wel. ,,Daar zijn ze vrij strak in. Voor ons maar ook voor Borsele, waar ook veel uienverwer- kende bedrijven zijn, is dit een best lastige discussie." De Ondernemersvereniging Rei- merswaal (OVR) is 'verbaasd' en 'verontrust' over de mogelijke ge volgen. Volgens woordvoerder Ton Verbree is het van groot belang dat de uienbedrijven kunnen groeien. „Stilstand is immers achteruit gang", schrijft hij aan het college van B en W. Volgens hem kunnen deze bedrijven ook niet verhuizen, omdat ze werken met op maat van het gebouw gemaakte pel-, droog-, sorteer- en verpakkingsmachines. Verplaatsing zou volgens hem ka pitaalsvernietiging zijn en daarom economisch onverantwoord. Wethouder Maarten Both (SGP, ruimte) is het eens met Verbree dat de uienbedrijven als een aparte ca tegorie moeten worden be schouwd. Volgens hem is dat voor nemen wel opgenomen in het om gevingsplan van de provincie, maar is dat nooit concreet uitgewerkt. ,,De sector is zelf ook aan zet. Het is belangrijk dat ze één front vormen zodat we met een goed verhaal naar de provincie kunnen." Jan Franje, één van de onderne mers, die al jaren zijn bedrijf bij Ga- wege wil uitbreiden, hoopt op een snelle oplossing. Volgens hem moeten uienbedrijven in het bui tengebied kunnen uitbreiden zon der dat het ten koste gaat van ge wone bedrijventerreinen. Hij on derstreept dat de meeste onderne mers zich hoofdzakelijk op de ver werking van de uien richten, wat wel degelijk een agrarische activi teit is. ,,In ons geval is het zo'n ze ventig procent verwerking en is de overige dertig procent uienhandel." Joeri Wisse Waarde ,,Wie heeft die tekening ge maakt?", vraagt ze. ,,De kinderen van Kibeo", zegt Carmen (10). ,,Oh, die heb je niet zelf gemaakt?", vraagt mevrouw van der Maas nog voor de zekerheid. ,,Néé, wij zitten al in groep 7!", lachen de meiden. Op de andere kant van de teke ning staat een persoonlijke bood- schap van burgemeester José van Egmond geschreven. Ze was er graag bij geweest om ze bloeme tjes uit te delen, maar moest van wege een verkoudheid verstek la ten gaan. Het huis aan de Mauritsstraat is één van de laatste adresjes van de Ik heb ook al eens een gebakje kregen. En bij kerst kwamen ze langs met een kerststol drie meiden. Volgens Rayhana (11) is iedereen blij met het presentje dat door het sociaal team, cbs D'n Akker en Kibeo is samengesteld. ,,De meeste mensen wensen ons fijne Pasen." Maar dat is niet alles. Volgens Rosahlynn (10) hebben ze op heel wat adresjes snoep of geld gekregen als bedankje. ,,Zes euro in totaal!" Het is niet de eerste keer dat me vrouw Van der Maas in het zonne tje wordt gezet. ,,Ik heb ook al eens een gebakje kregen. En bij kerst kwamen ze langs met een kerst stol." Ja, op Waarde zorgen ze goed voor elkaar, vertelt ze. ,,Mijn broer deed bij mij de tuin, maar hij is pas overleden. Ik ben een stukje gaan lopen om het aan iemand te vra gen, en een man uit het dorp heeft alles netjes gespit en geharkt. Hij hoefde er helemaal niets voor. Ik ben er gewoon verlegen mee", zegt ze dankbaar. Goes heeft een jongerenraad sinds 2007. Het orgaan voorziet het col lege en de gemeenteraad van ge vraagd en ongevraagd advies over zaken die voor jongeren belangrijk zijn. ,,Vóór corona kwamen we elke maand bij elkaar om te vergade ren'', vertelt jongerenraadslid Eva Konings. Het virus heeft logischer- wijs voor veel minder contact ge zorgd. Aangezien ook een aantal le den is opgestapt (er zijn er nog vijf over) is het tijd om als het ware op nieuw te beginnen. Dat gebeurt onder meer met ver nieuwde sociale media-kanalen en Jongerenraad Goes timmert aan de weg en zoekt nieuwe leden een nieuw logo. Maar de komst van nieuwe leden is uiteraard het be langrijkste. Jongeren tussen de 12 en 23 jaar zijn welkom. Nieuw is dat ze zich niet per se voor lange tijd aan de jongerenraad hoeven te verbin den, maar ook kortdurend over een bepaald onderwerp kunnen mee praten. Lid zijn van het orgaan be tekent overigens niet alleen maar vergaderen. ,,We organiseren ook regelmatig activiteiten'', zegt Eva. ,,Dat gaan we zeker weer doen zo dra het kan.'' In het verleden heeft de raad onder meer frisfeesten op touw gezet voor alle jongeren in Goes. De jongerenraad heeft nieuwe accounts aangemaakt op Facebook en Instagram, maar heeft ook een eigen website: jongerenraadgoes.nl. Wie mee wil doen, kan zich via één van deze kanalen melden. Echte ei sen zijn er niet. Hoewel, eentje dan misschien. ,,Je moet natuurlijk wel enthousiast zijn'', zegt Eva. donderdag 1 april 2021 Uiensector: tel ons niet mee Rayhana, Rosahlynn en Carmen brengen mevrouw Van der Maas een paasbloemengroet. FOTO MARCELLE DAVIDSE De uitbreiding van uienbedrijven in Reimerswaal zou wel eens ten koste kunnen gaan van toekom stige groei van de bedrijventer reinen Olzendepolder in Yerseke en Nishoek in Kruiningen. Daar voor waarschuwt het gemeente bestuur, dat liever wil voorkomen dat de gemeenteraad deze pijn lijke afweging moet gaan maken. - Maarten Both, wethouder ,,Wat krijgen we nu? Dat zijn zeker blauwe druifjes!" De 91- jarige mevrouw Van der Maas is duidelijk blij verrast als ze opeens drie meisjes voor haar voordeur ziet staan. Net als ruim 125 andere alleenstaande ouderen in Waarde kreeg ze gisterdagmiddag een 'lente groet'. - mevrouw Van der Maas De jongerenraad in Goes maakt een frisse start. Vanwege het vertrek van een aantal leden en het coronavirus was de klad er een beetje in gekomen. Met nieuwe leden erbij willen de jon geren binnenkort weer volop van zich laten horen. Rob Paardekam Goes De jongerenraad houdt al jaren activiteiten, zoals een avond voor jong rap-, zang- en dj-talent in 2014 in 't Beest. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51