...maar zijn schaduw blijft boven Binnenhof hangen II 4 Ze weten het zelf eigenlijk ook niet: wan neer komt Pieter naar Den Haag vandaag? Deze woensdagmiddag wordt hij beëdigd en hij zal aanwezig zijn, maar wanneer hij arriveert en of hij nog iets wil toelichten? CDA'ers hebben tot een uurtje voor aanvang geen idee wat Omt- zigt - of beter 'onze Pieter' - van plan is. Mona Keijzer noemt het Kamerlid zo, partijleider Wopke Hoekstra kiest de zelfde tekst. De warme woorden worden gemeend, maar ondertussen zullen ze ook fungeren als extra bewijs dat de po pulaire parlementariër (dik 340.000 voorkeurstemmen) tijdelijk overwerkt op afstand zit, thuis in Enschede, maar heus nog geliefd lid is van 'team CDA'. ,,We hopen dat-ie snel beter wordt, ie dereen die zo'n situatie kent, weet hoe erg het kan zijn'', zegt Keijzer in de gan gen van de CDA-fractie. De pers is massaal toegestroomd. Omt- zigt heeft even daarvoor een minuten lange aanklacht uitgesproken tegen de preformatieblunder van vorige week - 'een affront'. ,,De kiezers gaan erover wie er in de Tweede Kamer zitten. Daar gaat geen ambtenaar over, geen verkenner, geen fractievoorzitter. Iemand heeft deze notitie geschreven. Er is hier geen spook- typemachine. Ik had verwacht dat het binnen 24 uur opgehelderd zou zijn. Het feit dat dat niet is gebeurd, betekent dat er ergens iets verborgen wordt gehou den."'' En het past nog in een patroon ook, schetst Omtzigt. De optie dat hij uit Den Haag kan worden weggewerkt ('functie elders') kan niet los gezien worden van een traditie van tegenwerken en liegen, ook door het kabinet bij de Toeslagenaf faire. Omtzigt kreeg vaak niet de infor matie waar hij om vroeg, werd als 'lastig' beschouwd. Die obstructie speelde hem parten en is mede de oorzaak van zijn overspannen heid. ,,Iemand zit weer te interveniëren hoe ik als Kamerlid functioneer, dit is buitengewoon ernstig. Er was een ver klaring van de premier: 'we gaan het an ders doen', documenten worden open baar, er komt onafhankelijk onderzoek. Geen van die dingen is de afgelopen maand gebeurd, er is geen openbare be sluitenlijst van de ministerraad. Dit is de test of er werkelijk meer openheid komt.'' Of de suggestie van een personele transfer uit zijn eigen partij kwam, zoals wel gefluisterd werd op het Binnenhof? Nee, bezweren CDA'ers. Partijleider Wopke Hoekstra probeert de schijn hele maal weg te nemen als hij pleit voor vol ledige openbaarmaking van de gespreks verslagen tussen hem en de verkenners. In de wandelgangen hoopt iedereen vooral dat 'onze Pieter' snel terugkomt. Al kan dat weleens tot de zomer duren, denken betrokkenen. ,,Hij is echt te diep in het rood gegaan.'' Aan het einde van zijn verklaring doet het Kamerlid nog een klemmend beroep op de media: ,,Kunt u mij de komende tijd een heel klein beetje met rust laten?'' Omtzigt loopt daarna de plenaire zaal in, draagt een speciaal voor hem gemaakt mondkapje met de tekst 'Omtzigt - Functie etdeïs Kamerlid'. Binnen begroet hij premier Rutte met een elleboogtik, hij legt de eed af en keert daarna snel te rug naar huis. Omtzigt is weg, maar zijn schaduw zal nog een tijd over het Bin nenhof hangen. Het antwoord op de vraag of iemand Pieter Omtzigt wilde kaltstellenin de formatie (en zo ja, wie) kwam er gisteren niet. Wel leverde de chaos over de mislukte verkenning een uniek inkijkje in de anders zo gesloten formatie op. Dat kan het wantrouwen tussen partijen verder vergroten. Sherlock Holmes moest gisteren nog een nachtje wachten voordat alle (anders zo vertrouwelijke) stukken van de oud-verkenners op tafel liggen. De oplossing in de zaak 'poging-tot-politieke-moord- op-Pieter-Omtzigt' laat een dag op zich wachten. Want nog voor het debat over het uitgelekte zinnetje 'positie- Omtzigt: functie elders' kon be ginnen, eiste de Tweede Kamer alle interne documenten van de verkenners. Die kwamen er eerst niet allemaal, maar de acht pa gina's die de Kamer reeds wel kreeg toegezonden, zijn al knap onthullend. Het antwoord op de Omtzigt- vraag ontbreekt nog, maar wat er wel ligt: een exclusief inkijkje in de formatie met een flink aantal heterdaadjes. De liefhebbers van een transparante formatie worden op hun wenken bediend. Want naast enkele pagina's van 'aandachtspunten' van de prefor- mateurs - vooral over het CDA - waren er ook weergaven van welke inhoudelijke punten fractieleiders hebben geopperd in hun eerste ge sprek met de verkenners. Zo blijkt 'halvering van de vee stapel' geen harde eis van D66 en evenmin een 'principekwestie' voor GroenLinks. Tegelijkertijd weten we nu dat de VVD alsnog erkent dat minder vee wel de con sequentie kan zijn van de stikstof- aanpak. Terwijl de liberalen eerder nog bij hoog en bij laag beweerden dat inkrimping van de veestapel niet nodig is. Vooral de opstelling van Groen Links-leider Jesse Klaver valt op. 'Wil graag' staat er te lezen over een mogelijke deelname aan een kabinet. Maar ook inhoudelijk blijkt Klaver de soep binnenska mers niet al te heet te hebben op- Het treintje is van de rails gelopen donderdag 1 april 2021 GO 'Onze Pieter' kwam, sprak en vertrok... Hij was maar een uurtje op het Binnen hof, maar toch domineert Pieter Omt- zigt ongewild de complete reparatie van de preformatieblunder. Een ver slag van zijn flitsbezoek aan de Tweede Kamer. ,,Onze Pieter moet snel beter worden.'' Niels Klaassen Den Haag Formeren met Laurens Kok Tobias den Hartog Den Haag -Wopke Hoekstra, CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4