Veiligheid kinderbedjes ondermaats NIEUWS 3 Viroloog Louis Kroes: Virusoverdracht is buiten zeldzaam en irrelevant Met het lenteweer trekt Nederland er massaal op uit. Dat heeft een gunstig effect op het aantal coronabesmettingen, voorspellen wetenschappers. Buiten is de kans op besmetting met het coronavisrus aanzienlijk kleiner dan binnen. Bovendien volgt corona de seizoenen, net als griep en ver koudheid. Datawetenschapper Martijn Hoogeveen van de Open Universiteit en zijn zus Ellen Hooge veen, internist in het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch, hebben goede hoop dat uiterlijk in week 15 (half april) de coronastorm gaat liggen. Hoogeveen vreest dan ook niet voor de besmettingspiek eind april, die het RIVM voorspelt. Ook het RIVM ziet het zogeheten seizoenseffect: volgens de reken meesters van het Rijksinstituut speelt dat voor zo'n negen procent mee. Een zuinige schatting, denkt vi- roloog Louis Kroes van het Leidse LUMC. Broer en zus Hoogeveen stel len dat in de lente en zomer het virus 26 procent minder rondgaat, precies genoeg om de beruchte R onder de 1 te krijgen. ,,Van half april tot half au gustus blijft het rustig, daarna trekt het weer aan", zegt Hoogeveen. Restricties Dat effect was vorige zomer te zien in heel Europa, ongeacht de restricties die per land golden. Van het vrije Zweden tot het strenge Italië: later in de lente nam het aantal ziekenhuis opnames drastisch af. Kroes: ,,Al die landen waren erg trots op hun coro- nabeleid, maar het was vooral het weer dat invloed had. Het verloopt grillig, het is niet in elk land het zelfde, maar een patroon is er zeker." Worden de dagen langer en wordt het warmer, dan gaan mensen vaker naar buiten, schetst hij. ,,Dan hoeven we de huizen niet meer te verwar men, dus stijgt de luchtvochtigheid. Dat is goed om de overdracht van het virus tegen te gaan. Bij lage lucht vochtigheid worden de waterdrup peltjes waarin het virus zich ver spreidt kleiner en fijner en verspreidt het makkelijker. Bij een hogere luchtvochtigheid, zoals buiten, gaat die verspreiding moeizamer." Buiten werken nog een paar facto ren in ons voordeel. ,,Als het een beetje waait, blaast de wind druppel tjes met virusdeeltjes weg'', verklaart Frits Rosendaal, hoogleraar epidemi ologie (LUMC). De uv-straling in zonlicht werkt bovendien als des- infectant bij virusdeeltjes die op een oppervlakte belanden via bijvoor beeld snot of speeksel. Buiten is de virusoverdracht vol gens Kroes 'zeldzaam en irrelevant'. ,,In onderzoeken uit allerlei richtin- Ik zou niet weten waarom je niet veilig met z'n vieren op 1,5 meter afstand op een kleed in het gras kunt zitten gen komt er haast nooit een besmet ting buiten naar voren." Dat de par ken nu op slot gaan wegens drukte noemt hij 'overdreven'. ,,Je kunt niet meer ventileren dan buiten, er is een zeer sterke verstrooiing van virus deeltjes. Buiten nemen mensen ook meer afstand omdat er meer ruimte is. Maar dan moet je buiten niet een binnensituatie creëren door onder een afdakje te gaan staan." Geen vrijbrief Het RIVM waarschuwt dat de ontlui kende lente geen vrijbrief is om zomaar onze gang te gaan. Volgens de regels mag je ook buiten maar met één persoon die niet tot je huishou den behoort samenkomen. ,,Het is evident dat er buiten minder risico's zijn dan binnen, maar het risico is niet nul. We zitten nu niet bepaald in een gunstige positie, met 130.000 be smettelijke personen die rondlopen en een R die duidelijk boven de 1 ligt'', zegt woordvoerder Harald Wygchel. ,,Ieder contact is er één, en dit virus heeft maar één kans nodig.'' Dat beaamt epidemioloog Rosen- daal. ,,Eén ding weten we zeker: als je niemand tegenkomt, raak je niet be smet.'' Toch vindt ook hij de regel van maximaal één persoon ontmoe ten in de buitenlucht overdreven. Hij begrijpt die regel ook niet zo goed. ,,Het belangrijkste is dat je ook bui ten afstand moet houden. Maar ik zou niet weten waarom je niet veilig met z'n vieren op 1,5 meter afstand op een kleed in het gras kunt zitten.'' Dat blijkt uit een test van de Neder landse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) van twintig kinderbedjes, bij acht daarvan werden veiligheidsri sico's geconstateerd. De verkoop van de onveilige bedjes is inmiddels verboden. In vijf van de acht gevallen ging het om een ernstig veiligheidsrisico, waarbij sprake was van verstikkingsgevaar, kans op be knelling of het oplopen van hoofdlet sel. De NVWA adviseert ouders om deze bedjes niet te gebruiken bij kinderen tot 4 jaar, omdat er een reële kans is op ernstig letsel. Het gaat om de volgende bedjes: Loft Stapelgoed (Coming Kids), Sven Pure Grey (Bopita), Mee- groeibed (Viking Choice), Nordic (Schardt) en Loft (Quax). Ongelukken Bij de drie bedjes waar sprake is van een veiligheidsrisico, laat de NVWA de beoordeling aan de ouders over. Hoewel niet aan alle veiligheidseisen wordt voldaan, is bij deze kinderbed den de kans klein dat er ongelukken gebeuren. De bedjes waar het over gaat zijn de 1135 Natur (Treppy), Noa wit (MamaLoes) en Colorado (Inter- child/xadventure). De NVWA onderzocht de twintig kinderbedden op verschillende ken merken: van stabiliteit en de sterkte van de bedbodem, tot de ruimte tus sen onderdelen en randen die het mo gelijk maken om eruit te klimmen. Bij de Loft Stapelgoed (Coming Kids) vol doet de afstand tussen de bedbodem en de opstaande zijkanten niet, bij de Sven Pure Grey (Bopita), Loft (Quax) en Nordic (Schardt) zijn de openingen en afstanden tussen verschillende on derdelen te groot. Hierdoor kunnen armpjes, benen of zelfs het hoofdje be kneld raken. Het Meegroeibed (Viking Choice) voldoet niet op het gebied van stabiliteit, met het gevaar dat het bed kantelt en het kindje valt, en heeft randen die het mogelijk maken om uit bed te klimmen. donderdag 1 april 2021 GO Jongeren genieten bij de Haagse Hofvij ver van het prachtige lenteweer. foto anp Annemieke van Dongen Marlies van Leeuwen Leiden Lente gunstig voor afname van coronabesmettingen - Frits Rosendaal, epidemioloog LUMC Maar liefst 40 procent van de kin derbedjes voldoet niet aan de vei ligheidsnormen en heeft één of meerdere tekortkomingen. Marloe van der Schrier Den Haag Acht type kinderbedjes waren volgens de NVWA niet vei lig genoeg. Ze zijn niet meer te koop. foto oleg kozlov

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3