ZEELAND 11 nenjasjes. Ritsema: ,,Heel bijzonder, vanwege de kleurige bloemmotieven en de manier waarop de stof geweven is. Die stof werd gemaakt in Norwich in Engeland. Dat is dan heel speciaal en dat willen wij laten zien. Wij heb ben een textielonderzoeker en ont werper laten kijken naar die jasjes. En modeontwerper Sjaak Hullekes uit Zierikzee heeft een duurzame, mo derne variant van de jasjes ontwor pen. Eerder heeft Antoine Peters naar het vrouwenjak gekeken en er een trui van gemaakt. Wij zoeken altijd naar een hedendaagse draai zodat het ook de generaties van nu aanspreekt." Het is niet zo dat musea niets meer aannemen, benadrukt zij. ,,Maar we kijken wel kritisch of het een aanvul ling is op wat wij al hebben. Een apart museum voor streekdracht? Dat is er inderdaad niet. Ik zou er zelf wel naartoe gaan, als dat er was. Ik kan eindeloos naar de Axelse dracht kij ken, bijvoorbeeld. Je moet het alleen wel goed presenteren." Vergrijzen Conservator Koen van Rooijen van historisch museum De Bevelanden zegt dat er al vaker initiatieven voor een apart streekdrachtmuseum zijn geweest. ,,Die stranden steeds. Ik ver moed dat geld een belangrijke rol speelt. Over een studiecentrum is ook al wel gesproken, maar wat moet daar dan gebeuren en onder wiens vlag? Ondertussen is alles wat met streekdracht te maken heeft, rap aan het verdwijnen. De streekdracht- groepen zijn aan het vergrijzen; daar is niet veel nieuwe aanwas. En juist daar is nog veel kennis van streek- drachten bewaard. Er zijn wel drie belangrijke boeken uitgekomen, mede dankzij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) maar dat waren projecten. Nu is dat weer over. Er is niemand die zich structureel met klederdrachten bezighoudt." ,,Wij zijn ook kritisch als er iets wordt aangeboden. Meestal is het van moeders of oma geweest, begin vo rige eeuw, toen half Zeeland nog streekdracht droeg. Reken maar uit hoeveel beuken en doeken en onder en bovenkeuzen dat zijn. Je kunt niet alles bewaren. Zelfs niet als je er een apart museum voor zou opzetten. Waarom zou je ook alles willen be waren? Hoeveel stukken moet je heb ben, uit dezelfde streek, dezelfde pe riode? Ik snap het gevoel, maar het is logisch dat er veel moet worden weg gegooid." Ook Van Rooijen zou graag heel oude stukken zien. ,,Juist die zie je minder vaak. De gedachte om iets wat lelijk is aan een museum te ge ven, is de mensen vreemd. Werkkle ding ga je ook niet vinden. Dat is ver sleten, dat gooit men in het vuur. Onderkleding, ook zeldzaam. Ge bruiksvoorwerpen die met de dracht te maken hebben. Of het gereedschap om mutsen op te maken." Bij historisch museum De Beve- landen is een overzicht te zien van alle Zeeuwse streekdrachten. Een an dere insteek dan het Zeeuws Mu seum heeft. ,,We laten de dracht zien zoals hij was. In de toekomst willen we dat combineren met een breder tijdsbeeld, zodat je ziet hoe de drachtdragers leefden, dachten, trouwden en stierven. Het dagelijks leven van de gewone man." sche stoffen als Trevira. Voor de oorlog had je dat niet, toen was het allemaal katoen, zijde, fluweel of wol." Maar liefst 52 doeken en beukjes zaten er in de doos die ze laatst weer er gens ophaalde. Nel: „Het komt erop neer dat ik het nergens meer kwijt kan. Soms hoor ik iemand zeg gen: 'Dat van mij gaat straks allemaal naar het museum', maar echt: die willen alleen nog stukken die oud of uniek zijn." Frustratie Woordvoerder Maaike Ritsema van I Iet Zeeuws Museum snapt haar frustratie goed. „Wij hebben een aanzienlijke collectie streekdracht. I Iet probleem is: alles wat je hebt, moet geconserveerd worden. Je hebt geld en ruimte nodig. Wij hebben meters en me ters met speciale kasten waarin het streekgoed tussen zuurvrij papier ligt of hangt. Dat depot is overvol. Over elk stuk heb ben we goed nagedacht: waarom moet juist dit be waard blijven? Wij houden ons ook bezig met kennis overdracht. Kennis van stij ven en mutsen plooien, dat zijn heel specifieke vaar digheden. Die kennis ver dwijnt met de streek dracht." Het Zeeuws Museum is bezig met een exposi tie van achttiende- eeuwse damasten man- donderdag 1 april 2021 GO De tentoonstelling Re-USED-re-SA TIN opent 26 november in het Zeeuws Museum. Kijk op pzc.nl/vi- deo naar de voorbereidingen. De antieke mutsen die Nel Minnee uit een vuilniszak haalde en op Marktplaats zette. Niemand heeft interesse. Restanten uit een mooi verleden. Het kabinet van Nel Minnee's opoe, net als toen is alle kleder dracht die erin ligt met witte doeken be schermd tegen het stof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39