i Zeeuws-Vlaams filmfestival weer uitgesteld 5 Het is dus zaak niet alleen over te stappen op CO2-neutrale stroom van bijvoorbeeld windparken, zonneweides of kerncentrales, maar ook de industrie te voorzien van groene grondstoffen en duur zame energie. Industriële proces sen zullen vergaand geëlektrifi ceerd moeten worden en dat vergt gigantisch veel stroom. Nederland moet ook een tandje bijzetten om dat we met de huidige inspannin gen de klimaatdoelen niet halen: in 2030 bijna de helft (49 procent) minder broeikasgassen dan we in 1990 uitstootten. Daarom wil het Rijk de bouw van windparken op zee versnellen. De vraag naar waterstof is hier enorm. Je moet zo'n fabriek neer zetten op een plek waar de groot ste milieuwinst in de industrie te behalen valt. Er is ook draagvlak. De industrie, havenbedrijf NSP en de overheden, waaronder de provincies Zeeland en Oost- Vlaanderen, scharen zich vier kant achter het plan. Al langer willen ze het waterstofbolwerk van Nederland worden. Ja, de schaal is baanbrekend. Tot nu toe werd gesproken over een Zeeuwse proeffabriek van maxi maal 100 Megawatt. Dit is tien keer zoveel. Daarmee zou 0rsted een vijfde van de waterstofvraag in de havens van North Sea Port dek ken. Dan praat je over 116.000 van in totaal 580.000 ton waterstof (bedrijven in de haven van Gent meegerekend). 0rsted wil dat trouwens in twee stappen van 500 Megawatt doen. Het energiebe drijf denkt overigens dat tot 2050 zo'n 10 Gigawatt aan elektrolyse- vermogen nodig is om de water- stofhonger van de industrie te stil len. II 0rsted wil de fabriek rechtstreeks koppelen aan een nog te bouwen windpark op de Noordzee. Dat moet zeker 2 Gigawatt aan vermo gen bezitten. Omgerekend kun je er jaarlijks 3 miljoen huishoudens van duurzame stroom voorzien. Dat is ongeveer een derde meer dan het totale windpark Borssele levert. Er ligt nu een eerste plan onder de vlag van SeaH2Land, de waterstof visie van 0rsted. Een rekensom moet nog worden gemaakt. 0rsted zegt met dit plan: kabinet, als je je klimaatdoelen wilt halen, dan ligt er in Zeeland een gouden kans om een reuzenstap te zetten. Het mo ment om het plan te lanceren is strategisch gekozen. In zijn re- ageerakkoord zal het nieuwe kabi net moeten aangeven hoe we de komende negen jaar sneller de C02-uitstoot kunnen verminde ren. De toekomstige coalitie krijgt nu een concreet plan van een energiereus op een presenteer blaadje aangeboden. Grijp het met beide handen aan, zou je zeggen. Maar duidelijk is ook dat er geld uit Den Haag nodig 0rsted steekt zijn nek uit om de industrie van North Sea Port klimaatbestendig te maken is om echt van de wal te komen. Niet alleen voor de fabriek, ook het 45 kilometer lange netwerk van waterstofleidingen vergt een in vestering van vele miljoenen. Dow exporteert sinds 2018 waterstof naar Yara via een gaspijpleiding die is omgebouwd voor waterstof. Het netwerk moet worden uitge breid naar het zuiden richting Ar- celorMittal en naar het noorden, onder de Westerschelde door, naar Zeeland Refinery. De bouw zelf kan werk opleveren voor onderaannemers en toeleve ranciers, net zoals bij windpark Borssele destijds. Het grotere plaatje is dat bedrijven toekomst- bestendiger worden en daarbij meer afhankelijk zijn van elkaar. Wie in een waterstofnetwerk zit, vertrekt niet zomaar. Dat borgt ba- nen in de Zeeuwse industrie. De nieuwe fabriek zelf vraagt uiter aard ook personeel. Hoeveel is nog te vroeg om te voorspellen. Voor woningen speelt waterstof nauwe lijks een rol. Een collectief warm- tenet of een elektrische warmte pomp is meestal een betere oplos sing. Waterstof is niet bijzonder explo sief, zeker niet in de buitenlucht. Het is wel een erg licht gas en snel ontvlambaar. Makkelijker dan aardgas kan het ontsnappen bij kleppen en afsluiters. Je moet er net zoals met aardgas veilig mee omgaan. Tegelijkertijd heeft de chemische industrie er veel erva ring mee. Met het plan van 0rsted wordt Zeeland er niet onveiliger op, wel schoner en groener. Het is de bedoeling dat dan zowel de geselecteerde films voor de edi tie 2020 (die niet kon doorgaan) als die voor dit jaar te zien zijn. Het Zeeuws-Vlaamse festival staat nu op het programma van 11 tot en met 14 en 18 tot en met 21 november. Tegenstroom richt zich op nieuwe korte films van nationale en internationale makers. In di verse categorieën worden prijzen uitgereikt. Dat gebeurt nu op zater dag 20 november. Omdat de films voor de editie 2020 al geruime tijd geleden zijn ingezonden en de fes tivalorganisatie hen niet tot no vember in spanning wil laten, heeft zij de winnaars alvast bekendge maakt. Beste film Un Chanteur Invisible van Hannah van Tassel is gekozen als beste film van het festival. De Nederlandse re gisseur ging voor haar film op zoek naar sporen van de mistral, de krachtige en onvoorspelbare wind in de Provence. Barrière van Niels Bourgonje is gekozen tot beste Zeeuwse film. Het is een van de vijf korte films de Slag om de Schelde. Barrière die zijn gemaakt in het kader van speelt zich af in september 1944. het project rond de herdenking van Twee Canadese soldaten vinden, terwijl Zeeland bijna bevrijd is, bij Terneuzen een aangespoelde jon gen en twijfelen over zijn bedoe lingen. Winnaars De andere winnaars zijn Fauve van Jérémy Comte uit Canada (beste fictiefilm), Klem van Ish Ait Hamou uit België (beste Nederlandstalige film), 3 Logical Exits van Mahdi Flei- fel uit Denemarken (beste docu- film) en Onderhuids van Emma Branderhorst uit Nederland (beste 'Opstromer'). In november worden ook nog de Publieksprijs en de Gol den Fleece Award uitgereikt. Behalve dat de geselecteerde films zijn te zien, biedt Tegen stroom onder meer gesprekken met de makers over hun werk. donderdag 1 april 2021 GO grootste waterstoffabriek ons op? 0rsted wil de mega elektrolyse- fabriek ergens in het havenge bied van North Sea Port bou wen. Waarom per se in Zeeland? Zo'n fabriek met een vermogen van 1 Gigawatt. Is dat nou veel? Windpark op zee Offshore substation Etektrolyser Netwerk op land Waterstof afnemer Waterstof afnemer Impressie van een waterstofketen. bron 0rsted Een elektrolysefabriek draait op groene stroom. Waar moet die vandaan komen? Zo'n fabriek en het bijbehorende leidingennetwerk kost honder den miljoenen euro's. Hoe gaat 0rsted dat betalen? Moet er overheidssubsidie bij? Wat levert de bouw van een elektrolysefabriek Zeeland op? Is waterstof gevaarlijk of anders gezegd: wordt dit geen slapende bom? Het Internationaal Filmfestival Tegenstroom moet opnieuw worden uitgesteld. Vanwege alle coronabeperkingen heeft de or ganisatie besloten de volgende editie, die in april zou worden gehouden, te verplaatsen naar november. Rolf Bosboom Oostburg Walt Klink in Barrière van Niels Bourgonje, die de prijs voor de beste Zeeuwse film heeft gewonnen. still uit film

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33