Aaltje wordt 108 jaar; oudste Zeeuw nog zo fris als 'n hoentje Bouw nieuw hotel Britannia kan beginnen 4 0RSTED WIL BOUWEN TIEN VRAGEN Willem Adriaansens Goes De jarige kreeg gisteren burge meester Margo Mulder op visite. Vorig jaar moest die nog vanaf de straat zwaaien en een praatje ma ken via de telefoon. Bezoek was vanwege corona ten strengste ver boden. Inmiddels is ze ingeënt en mag Mulder weer een taartje ko men eten op haar kamer. ,,Het is al de vierde burgemees ter die ik over de vloer krijg", ver telt Aaltje. ,,Er is iemand geweest toen ik honderd werd, ik weet niet meer wie dat was. En later is bur gemeester Verhulst nog een paar keer op bezoek geweest. Dat is een neef van me. Daarna nog een keer een waarnemend burgemeester (Klitsie) en nu komt burgemeester Mulder al weer voor de derde keer langs." Aaltje is geen geboren Goese- naar. ,,Tot mijn 97e heb ik zelfstan dig op Ellewoutsdijk gewoond. Daar ben ik geboren. Ik zit nu tien Ik lees de krant en ook nog boeken. Maar dan wel met grote letters jaar in Randhof en ik kan wel zeg gen dat ik hier met veel plezier woon. Ik kijk nog televisie en ik lees de krant en ook nog boeken. Maar dan wel met grote letters." De jarige heeft nog een zoon op Ellewoutsdijk wonen. ,,Die zie ik geregeld. Mijn dochter woont in Almelo. Zij komt eens in de maand op bezoek. Dat is een reis van drie uur. Verder heb ik nog een schoon zus in Wormer en drie nichtjes in Goes." Vaccinatie gehad Na twee wereldoorlogen en de Watersnoodramp doorstaat de 108-jarige Aaltje nu ook de corona crisis. Ze heeft inmiddels haar prik tegen corona gehad. ,,Voor de vac cinatie is ze samen met haar buur vrouw naar beneden komen lopen. En samen zijn ze gaan zitten voor de prik", vertelt Lia Traas van Randhof. Over de coronaperikelen maakt Aaltje zich niet al te druk. ,,Last heb ik er niet van", zegt ze. ,,Het is nu eenmaal zo, we zitten er alle maal in. Je moet je er gewoon aan overgeven. Maar het is wel een moeilijke tijd natuurlijk. En best wel spannend zo nu en dan. En je hebt wat minder afleiding." 0rsted wil in Zeeland een gigantische fabriek voor groene waterstof bouwen, de grootste ter wereld. De Deense energiereus steekt zijn nek ver uit om de industrie in de havens van North Sea Port klimaatbestendig te maken. Waarom heeft Zeeland zo'n gedurfd plan nodig? En levert het ook banen op? Tien vragen over waterstof. eeland kent 0rsted van 1 windpark Borssele dat 23 kilometer uit de Zeeuwse kust ligt. Het ontwikkelde de helft daarvan. Vorig jaar kwam het ge reed. Het levert voldoende elektri citeit om jaarlijks 1 miljoen huis houdens van groene stroom te voorzien. Nu stort 0rsted zich in een nieuw avontuur: de bouw van een elektrolysefabriek van 1 Giga- watt waar met groene stroom duurzame waterstof kan worden gemaakt. De grootste ter wereld. Waterstof is het meest voorko mende element in het universum. Een groot deel van de waterstofa tomen die op aarde voorkomen, is gebonden in water. Een watermo lecuul (H2O) bestaat uit twee wa terstofatomen en een zuurstof atoom. Verder komen waterstofa tomen veel voor in organische ver- bindingen en fossiele brandstof fen. Onder normale omstandighe den is het gasvormig en wordt ge sproken van waterstofgas (H2). Waterstof is met name belangrijk voor de procesindustrie. Zeeland is grootverbruiker van waterstof. Kunstmestproducent Yara en che mieconcern Dow benutten/pro duceren grote hoeveelheden wa terstof. Zeeland Refinery gebruikt waterstof in de hydrocracker om brandstoffen schoner te maken en meer benzine uit ruwe aardolie te halen. Samen zijn ze goed voor 450.000 van de 800.000 ton water stof die jaarlijks in Nederland wordt gemaakt. Daarnaast gaat waterstof een rol spelen in vervoer waar elektrisch rijden geen oplos sing is, bijvoorbeeld voor streek bussen die langere afstanden moe ten overbruggen. Niet alle waterstof is milieuvrien delijk. De bulk is nu grijze water stof die wordt geproduceerd door hoge druk stoom (H2O) met aard gas (CH4) te laten reageren. Dat levert waterstof en CO2 op. Het kost dus gas en broeikasgas, waar we juist vanaf willen. Een voor het milieu minder schadelijke variant is blauwe waterstof, waarbij de vrijkomende CO2 wordt afgevan gen en opgeslagen. Groene water stof is de toekomst. Die wordt ge maakt in elektrolysefabrieken met groene stroom van windparken op zee. Zulke elektrolysefabrieken zijn er nauwelijks, zeker niet op de schaal waarover 0rsted het nu heeft. De uitstoot van het broeikasgas CO2 moet drastisch omlaag om de opwarming van de aarde te beteu gelen. Energiecentrales en de in dustrie stoten veruit de meeste CO2 uit. Samen zijn ze goed voor 100.000 miljoen kilo CO2 per jaar. Veel Vlissingers die in straten ach ter Boulevard Evertsen wonen, vinden het vervelend dat ze hun uitzicht verliezen, minder zon in de tuin krijgen en/of overlast van wind zullen ervaren. B en W stel len echter dat alle gevolgen van de bouw van een nieuw hotel binnen de normen van het eerder vastge stelde bestemmingsplan blijven. Met 64 meter steekt het hotel een stuk verder de lucht in dan de in dat bestemmingsplan genoemde 52 meter, maar voor dat verschil hoeven geen wijzigingen plaats te vinden. Hetzelfde geldt voor even tuele schaduwwerking, meldde wethouder John de Jonge gisteren. Vrees voor onverwachte ruk- of valwinden hoeven mensen niet te hebben, voegde hij er aan toe. De bouw van het hotel zal overlast van windvlagen juist verminderen, wees onderzoek uit. Niet in herhaling vallen Wethouder De Jonge benadrukte dat B en W niet in herhaling willen vallen. ,,De discussie of het gebouw mooi of lelijk is, gaan we niet op nieuw voeren. De uitgangspunten in het geldende bestemmingsplan De discussie of het gebouw mooi of lelijk is, gaan we niet opnieuw voeren zijn tot aan de hoogste rechtscolle ges beoordeeld, daar tornen we niet aan. Dat mensen er moeite mee hebben dat hun vrije uitzicht ver valt, snappen we. Maar het is voor iedereen altijd duidelijk geweest dat er een nieuw gebouw aan de boulevard zou komen." Het vullen van 'het gat van Bri tannia' levert minder gevaar van de wind op, terwijl het verlies aan zon 'te verwaarlozen' is, betoogde De Jonge. Vooral in voor- en najaar kunnen bewoners van een aantal huizen langer of meer in de scha duw komen te liggen, maar dat leidt niet tot 'onevenredige belan- genschade'. Angst voor een grotere parkeerdruk door de bouw van een hotel met 205 appartementen en suites en diverse restaurants hoe ven omwonenden niet te hebben, ook al omdat er een parkeerkelder onder het gebouw komt. 'Eindelijk nieuw hotel' Het door AVV Beheer en diverse partners ingediende bouwplan voldoet aan alle eisen en normen. ,,Dat is de reden dat we een omge vingsvergunning verlenen. Veel Vlissingers juichen dat toe, die la ten me weten dat ze blij zijn dat er eindelijk iets gebeurt", verklaarde de wethouder. Bezwaar Na afgifte van de vergunning heb ben mensen zes weken de tijd om bezwaar in te dienen bij het col lege. De Jonge bevestigde dat 'ieder een het recht heeft om bezwaar te maken'. Maar hij wees er nogmaals op dat de Raad van State zich al eer der heeft uitgesproken over de voorwaarden voor de bouw van een nieuw Britannia. donderdag 1 april 2021 GO 108 jaar oud worden en er dan zo bij zitten; het is maar weinig mensen gegeven. De Goese Aaltje Paulusse-Priester zou zomaar door kunnen gaan voor iemand van tachtig jaar. De oudste Zeeuw is scherp van geest, ziet er tiptop uit en loopt nog zelfstandig door de gangen van Randhof. „Maar wel achter de rollator hoor." -Aaltje Paulusse-Priester Kijk op de site bij /video Wat levert de Frank Balkenende Terneuzen Wat is waterstof precies? Wie gebruiken het en waarvoor? Is waterstof duurzaam? Waarom is groene waterstof zo belangrijk om klimaatdoelen te halen? De bouw van een nieuw hotel Britannia aan de Vlissingse bou levard kan beginnen. Tientallen bezwaren van honderden bewo ners tegen uiterlijk, hoogte en volume van het gebouw zijn door burgemeester en wethou ders gewogen en te licht bevon den. René Hoonhorst Vlissingen -John de Jonge, wethouder Aaltje Paulusse-Priester mag op haar 108e verjaardag weer bezoek ontvangen. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32